Kompot z suszonych owoców – jak go zrobić?

kompot

kompotKompot z suszonych owoców to aromatyczny napój, który króluje na wigilijnych stołach jako jedno z tradycyjnych dań. Czy warto ograniczać się do jednego dnia w roku? Ze względu na jego orzeźwiający charakter i bogactwo witamin, to idealny dodatek do diety w cieplejsze dni, kiedy nasze ciało jest bardziej narażone na wysiłek. Oczywiście nie można zapomnieć o jego niepowtarzalnym smaku! W jaki sposób przygotować taki eliksir zdrowia?

Kompot z suszonych owoców – co wchodzi w jego skład?

Składniki kompotu  z suszu – co kryje się za tą magią? Najbardziej tradycyjny ekstrakt tworzy się z suszonych śliwek, jabłek i gruszek. Owocom tym dawniej przypisywano właściwości niemal magiczne: śliwki miały chronić przed złem, jabłka obiecywały harmonię w uczuciach i domowym ognisku, natomiast gruszki wróżyły długie i spokojne życie. Poza tym, napój ten świetnie wpływa na układ trawienny, będąc bogatym źródłem błonnika. Nie zapominajmy również o witalnych witaminach: C, A, B1, B2, E oraz składnikach mineralnych takich jak potas czy żelazo.

Jak przygotować kompot?

Zaczynamy od wyboru owoców. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki, ale warto zwrócić uwagę na ich jakość. Aby nasz napój zyskał głębię smaku, warto dodać goździki, cynamon czy wanilię. Najlepszym pomysłem jest przygotowanie go dzień wcześniej – czas pozwoli uwolnić się pełnemu aromatowi. Zacznijmy od namoczenia owoców we wrzątku, a potem pozostawmy je na noc. Kolejnego dnia odsączamy i dodajemy świeżą wodę (w proporcji około 1:4). Możemy dosłodzić miodem czy cukrem i gotować około godziny. Idealnie smakuje po schłodzeniu.

Jeszcze kilka słów o kompocie z suszu

Tradycja i współczesność napoju z suszu Mało kto wie, że korzenie tego napoju sięgają tradycji łemkowskiej z terenów Beskidu Niskiego. Szybko jednak zdobył serca Polaków i stał się nieodłącznym elementem świątecznych wieczerz. Jego właściwości orzeźwiające i wspomagające trawienie czynią go idealnym napojem nie tylko na Wigilię. Latem warto podać go z lodem i świeżymi kawałkami owoców.

Smacznego i na zdrowie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *