Kalendarz ząbkowania – objawy, porady. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka?
Spis treści
Poruszymy dzisiaj temat kalendarza ząbkowania. Moment, gdy nasz maluszek przechodzi przez proces wyrzynania pierwszych ząbków, stanowi duże wyzwanie zarówno dla niego, jak i dla nas, rodziców. Mając na uwadze okres i symptomy pojawiania się pierwszych zębów, możemy skutecznie pomóc naszemu maleństwu w złagodzeniu bólu i uciążliwego swędzenia.
Ząbkowanie to dla opiekunów niełatwe zadanie. Dlatego warto zapoznać się z przygotowanym przez nas kalendarzem ząbkowania, który da nam wskazówki, czego oczekiwać w kolejnych miesiącach życia naszej pociechy.
Kalendarz ząbkowania – kiedy powinniśmy oczekiwać pierwszych mleczaków naszego dziecka?
Rozwój każdego dziecka przebiega inaczej, a czas pojawiania się pierwszych ząbków może się znacznie różnić – niektóre dzieci mają zęby wcześniej, inne później.
Jeśli jesteś nowym rodzicem i zastanawiasz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszych ząbków u swojego maluszka, postaramy się jak najszybciej Ci to wyjaśnić. Sprawdź, które zęby i w jakiej kolejności zwykle pojawiają się u dzieci najwcześniej, korzystając z kalendarza ząbkowania.
Jako rodzic, ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko jest indywidualne i może mieć swoje własne tempo ząbkowania. Nie przejmuj się, jeśli twój maluch jest nieco za innymi dziećmi w tym zakresie. Zamiast tego, skup się na tym, aby zapewnić mu komfort i wsparcie podczas tego trudnego okresu.
Również pamiętaj, że mimo iż ząbkowanie to proces często bolesny dla dziecka, to jest to normalna część jego rozwoju. Często można zastosować różne metody, jak gryzaki czy specjalne żele, aby złagodzić ból i dyskomfort dziecka podczas ząbkowania. W razie wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą lub dentystą.
Kalendarz ząbkowania zakłada następujący, orientacyjny porządek wyrzynania się mleczaków:
4.-10. miesiąc życia – wyrzynają się dolne jedynki (dolne siekacze przyśrodkowe),
7.-12. miesiąc życia – pojawiają się górne jedynki (górne siekacze przyśrodkowe),
8.-13. miesiąc życia – malec zyskuje dolne i górne dwójki (boczne siekacze),
12.-18. miesiąc życia – wychodzą dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe,
15.-24. miesiąc życia – wyrzynają się u dziecka dolne i górne kły,
21.-36. miesiąc życia – dolne i górne drugie trzonowe zęby wyrzynają się na końcu.
Kalendarz ząbkowania – infografika
Przedstawiamy również kalendarz ząbkowania w postaci przyjaznej dla oka infografiki, która przedstawia się następująco:
Ząbkowanie to indywidualny proces
Rozwój ząbkowania jest wysoce indywidualny i genetycznie zdeterminowany. Jak możemy zauważyć na infografice, ząbkowanie u dziecka może rozpocząć się już w czwartym (czasami nawet trzecim) miesiącu życia z pojawieniem się dolnych siekaczy przyśrodkowych. Zazwyczaj jednak zdarza się to nieco później, a wyrzynanie się pierwszych ząbków zaczyna się w okolicach piątego/szóstego miesiąca życia malucha. Z tego powodu opracowany przez specjalistów kalendarz ząbkowania ma jedynie charakter orientacyjny.
Nie wpadajmy w panikę, jeśli dziecko sąsiadki już zaczęło ząbkować, a nasze jeszcze nie. To całkowicie normalne, że niemowlaki zaczynają ząbkować w różnych okresach. Jeśli jednak do pierwszych urodzin naszej pociechy w dalszym ciągu nie pojawi się żaden ząbek, może to być sygnał, że coś jest nie w porządku. W takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę niewyrzynania się ząbków mlecznych. Warto też zauważyć, że z doświadczenia lekarzy wynika, iż dziewczynki zaczynają z reguły ząbkować wcześniej niż chłopcy.
Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców
Cały proces ząbkowania kończy się najczęściej pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Przez ten czas, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu dziecku miękkich szczoteczek do zębów oraz dbać o to, aby nasz maluch szczotkował ząbki odpowiednimi pastami lub żelami, które nie zawierają fluoru.
Jak rozpoznać ząbkowanie, czyli jakie są typowe objawy ząbkowania u dzieci
Teraz, kiedy już znamy kalendarz ząbkowania dziecka, powinniśmy rozważyć jak rodzice mogą zidentyfikować,że ich pociecha właśnie zaczyna ząbkować. Dowiesz się więc, jakie są objawy ząbkowania i jak wygląda wyrzynanie się pierwszych ząbków mlecznych u dziecka.
Ząbkowanie jest z reguły łatwe do rozpoznania i generalnie rzecz biorąc, rodzice nie powinni mieć większych problemów ze stwierdzeniem, że ich maluchowi zaczynają rosnąć pierwsze zęby mleczne.
Różne dzieci mogą mieć różne objawy ząbkowania. Zwykle jednak ząbkowanie zaczyna się od wzmożonego ślinienia się dziecka, nagminnego ssania palców oraz zaczerwienionych dziąseł. Dziecko, któremu zaczynają rosnąć pierwsze zęby mleczne, jest zazwyczaj niespokojne i rozdrażnione – często płacze i jest w złym humorze.
U niektórych maluchów może pojawić się podwyższona temperatura oraz luźny stolec. Jeśli maluch ma gorączkę, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy podwyższona temperatura nie jest przypadkiem skutkiem choroby.
Więcej na temat objawów ząbkowania można znaleźć tutaj: Ząbkowanie, czyli jakie są objawy ząbkowania i na co należy zwrócić uwagę.
Naszemu dziecku wyrzynają się pierwsze zęby mleczne – co robić aby mu pomóc?
Ponieważ proces wyrzynania się ząbków mlecznych nie należy do przyjemnych i często wiąże się z rozdrażnieniem, marudzeniem oraz nerwowością malucha, ważne jest, aby dziecko, któremu wyrastają kolejne ząbki, mogło liczyć na duże wsparcie rodziców. Jak tego dokonać? Wystarczy, że otoczmy malucha opieką i sprawimy, aby czuł się bezpieczny – w ten sposób pomożemy mu przejść przez ten trudny czas. Rodzice w okresie ząbkowania swojego dziecka powinni być cierpliwi, troskliwi i wyrozumiali.
Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb
Jeśli nasze dziecko źle znosi ząbkowanie, zawsze możemy wypróbować jedną z kilku sprawdzonych metod:
Po pierwsze, możemy zapytać lekarza o specjalny żel, którym smaruje się dziąsła dziecka – może on przynieść ulgę ząbkującemu maluszkowi. Żele na ząbkowanie dla niemowląt zawierają zazwyczaj substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mają na celu zapobieganie rozwojowi bakterii w jamie ustnej.
Poza żelem na ząbkowanie, przyda nam się też odpowiedni gryzak lub smoczek-gryzak, który po schłodzeniu na pewno przyniesie dziecku ulgę – zimno sprawi, że odczuwany ból będzie mniejszy. Często mamy łączą obie te metody, tj. wyciskają niewielką ilość żelu na ząbkowanie bezpośrednio na schłodzony gryzak i dają go dziecku.
Jeśli wyżej wskazane metody zawiodą, możemy również podawać dziecku rumianek, przemywać nim dziąsła i płukać buzię malucha. Dobrze w przypadku bolesnego ząbkowania sprawdza się również napar z szałwii.
Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić?