Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Zmiana czasu na zimowy 2017 nastąpi tak jak co roku w ostatni weekend października a dokładniej w ostatnią niedzielę października. Podobnie jak w poprzednich latach zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu z godziny 3.00 na 2.00. Czym podyktowana jest zmiana czasu na zimowy? Dlaczego przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy 2017 przestawianie zegarków czas zimowy

Zmiana czasu na czas zimowy 2017 – kiedy przestawić zegarki?

Tradycyjnie w ostatni weekend października (ostatnia niedziela października) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy jednak należy przestawić zegarki? W nocy z soboty na niedzielę (28/29 października) przestawimy swoje zegarki. Podobnie zatem jak w poprzednich latach wszystkie nasze zegarki powinniśmy przestawić w niedzielę o godzinę do tyłu z godziny 3.00 na 2.00.

Śpimy o godzinę dłużej

Jak widać zmiana czasu na zimowy jest w praktyce mniej uciążliwa, niż zmiana czasu zimowego na letni. Przez fakt, iż zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu pozwala nam ona pospać o godzinę dłużej. Zmiana ta jednak nie oznacza wyłącznie dodatkowej godziny snu, ale jak co roku może wiązać się także z pewnymi  utrudnieniami. Osoby, które z 28 na 29 października akurat pracują na zmianę nocną, będą musiały zostać w pracy o godzinę dłużej.

Dlaczego przestawiamy zegarki i skąd się to wzięło?

Jedną z podstawowych przyczyn zmiany zegarków jest troska o gospodarkę oraz chęć efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i tym samym zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Zmiana czasu ma również służyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują jednak, że jest ona bardzo kosztowna oraz źle wpływa ona na nasze zdrowie gdyż przyczynia się do zawałów, depresji oraz złego samopoczucia.

W Polsce zmieniamy czas z zimowego na letni i odwrotnie począwszy od 1983 roku. Tylko raz zrezygnowano ze zmiany czasu na letni – miało to miejsce w 1982 roku i było związane ze stanem wojennym.

Nie zapomnijcie o zmianie czasu i przestawieniu zegarków!

Sprawdź: Komornik zajął Twoją własność choć nie miałeś długów? Zobacz co wtedy zrobić

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Seweryn pisze:

    serio, nie wiem po co komu ta cała zmiana czasu, kiedyś to może miało sens ale teraz?

  2. Stivo pisze:

    wg nowego projektu ustawy złożonego przez PSL zmiana czasu ma zostać zniesiona i przez cały rok ma obowiązywać czas letni. sejm to już poparł, więcej o tym można poczytać na stronie radiazet

  1. 29 października 2017

    […] Sprawdź: Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy zmieniamy czas na zimowy? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.