Zęby mądrości – usunąć czy zostawić?

ósemki Zęby mądrości - usunąć czy zostawić?

W dzieciństwie wyobrażamy sobie, że wyżynanie się zębów mądrości automatycznie sprawi, że staniemy się mądrzy i rozważni. Niestety, zęby mądrości – wbrew swojej nazwie – z mądrością mają niewiele wspólnego. Czym zatem są zęby mądrości i jaka jest ich rola w naszej jamie ustnej?

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości (z łac. dens serotinus) czyli ósemki to trzecie zęby trzonowe, które wyrastają między 17. a 25. rokiem życia człowieka. Właśnie stąd jest ich nazwa, gdyż pojawiają się w wieku gdy człowiek jest już dojrzały. Niektórym zęby mądrości wyrżną się dopiero około 40. roku życia a innym wcale.

Człowiek ma zatem cztery zęby mądrości i są one ostatnimi zębami z każdej strony – zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Zęby mądrości nie mają jednak nic wspólnego z mądrością a niekiedy są wręcz źródłem wielu poważnych problemów takich jak ból czy stany zapalne.

Zobacz: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka

Po co nam zęby mądrości?

Zęby mądrości nie są nam w istocie do niczego potrzebne, gdyż osoby, którym nie wyrosły nie mają problemów z gryzieniem czy rozdrabnianiem pokarmu. Jednak większość osób posiadających ósemki musi je usunąć, gdyż powodują ból, dyskomfort i przestawianie zdrowych zębów a także zapalenia.

Zazwyczaj wyrastające zęby mądrości rosną nieprawidłowo i zachodzą na zdrowe zęby. Tylko niektórym osobom wychodzą dokładnie w tym miejscu w którym powinny i wychodzą poza łuk zębowy i prawidłowo spełniają swoją funkcje. Jednak to może określić tylko stomatolog.

Zęby mądrości – czy trzeba je usuwać?

Czasami wystąpi konieczność usunięcia zęba. Konieczność taka zachodzi w sytuacji gdy szczęka lub żuchwa okazuje się za mała na pomieszczenie czterech dodatkowych zębów. Powoduje to, że zęby zaczynają się tłoczyć, nachodzić na siebie i uszkadzać – wówczas powinno się usunąć zęby mądrości. Ekstrakcja zęba mądrości jest również potrzebna, gdy ząb atakuje próchnica, która jest dość głęboka.

Z racji tego, że ząb mądrości znajduje się w trudno dostępnym miejscu i ciężko jest tam przeprowadzić leczenie kanałowe, lepiej go usunąć. Dodatkowo ekstrakcja zębów mądrości może być konieczna gdy owe trzecie zęby trzonowe krzywo rosną, wrastają w inne zęby lub policzek.

Sprawdź: Ząbkowanie, czyli jakie są objawy ząbkowania i na co należy zwrócić uwagę

Zęby mądrości – źródło problemów

W związku z tym, że ósemki znajdują się w trudno dostępnym miejscu, mogą tam gromadzić się resztki pokarmowe i bakterie, które z czasem powodują stany zapalne i ból. A częste stany zapalne obniżają odporność organizmu i osłabiają go. Czasami zdarza się tak, że rosnące ósemki nie zdążą się wyrżnąć i są zatrzymane w dziąśle co powoduje ból i dyskomfort. Wtedy konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby określić konkretne położenie zębów.

Sytuacji nie poprawia fakt, że zęby mądrości mają często nieregularną liczbę korzeni, nierówną powierzchnię i przez to leczenie jest tak utrudnione, że łatwiej i skuteczniej jest je usunąć niż próbować leczyć. Leczenie zębów mądrości może bowiem pochłonąć dużo czasu i nakładów, a problemy z nimi związane mogą mimo wszystko szybko powrócić.

Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

Podsumowując, ekstrakcja zębów mądrości powinna powinna zostać wzięta pod rozwagę w sytuacji gdy zęby te:

 • atakuje próchnica;
 • są nadmiernie stłoczone i uszkadzają sąsiednie zęby;
 • wymagają leczenia kanałowego, które ze względu na ich lokalizację jest utrudnione;
 • rosną krzywo, wrastają w inne zęby lub policzek;
 • powodują stany zapalne i ból;
 • zatrzymały się w dziąśle, powodując ból i dyskomfort;
 • posiadają nieregularną liczbę korzeni,utrudniającą leczenie kanałowe;
 • posiadają nieregularną powierzchnię, utrudniającą leczenie kanałowe.

Oczywiście wyrzynanie się zębów mądrości, czyli ósemek nie oznacza od razu, że konieczne będzie ich usunięcie. Bywa, że zęby mądrości wyrzynają się prawidłowo, szczęka i żuchwa mają odpowiednie rozmiary i wówczas nie ma powodu do usuwania ósemek.

Zęby mądrości – wyrywanie ósemek

Wydawać by się mogło, że usuwanie zębów mądrości to bardzo prosty zabieg. W rzeczywistości jednak usuwanie ósemek to jeden z najtrudniejszych zabiegów stomatologicznych. Trudny dostęp, obecność ważnych dla życia struktur anatomicznych (zatoka szczękowa, nerw zębodołowy dolny) stanowią duże wyzwanie nawet dla doświadczonego lekarza.

Na czym to polega? Ekstrakcja zębów mądrości, czyli wyrwanie zębów mądrości to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zębów mądrości z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (na przykład kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. 

Dlaczego usuwamy ósemki:

 • ósemki mogą powodować wykrzywienie istniejących zębów zaburzając zgryz oraz estetykę;
 • ze względu na trudne oczyszczanie zębów – ósemki często są już dotknięte próchnicą jeszcze przed swym całkowitym wyrośnięciem;
 • stanowią zagrożenie próchnicą dla sąsiadujących z nimi siódemek;
 • mogą tworzyć torbiele niszczące kość, nos, zatoki czy sąsiednie zęby;
 • ze względu na trudno dostępne położenie niemożliwe do prawidłowego leczenia;
 • nie biorą udziału w zgryzie.

Konieczna jest dokładna pielęgnacja miejsca po zębie. Często są tam szwy i miejsce w którym wcześniej znajdował się ząb mądrości jest bardzo wrażliwe. Należy zatem szczególnie dbać o higienę całej jamy ustnej, często płukać buzię, nie palić papierosów i kontrolować stan gojenia się rany u stomatologa.

Sprawdź: Aparat ortodontyczny (aparat na zęby), czyli mała rzecz która zdobi i koryguje

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. 5 września 2016

  […] Zobacz: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić? […]

 2. 5 września 2016

  […] Zobacz: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić? […]

 3. 23 września 2016

  […] Sprawdź: Zęby mądrości – zostawić czy usunąć? […]

 4. 25 września 2016

  […] Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić? […]

 5. 19 marca 2017

  […] Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić? […]

 6. 2 lipca 2017

  […] Sprawdź: Zęby mądrości – zostawić czy usunąć? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.