Zdjęcie pantomograficzne i pantomogram – co to takiego?

Coraz więcej pacjentów objętych leczeniem stomatologicznym otrzymuje zlecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów. Zdjęcie pantomograficzne (pantomogram) jest panoramicznym zdjęciem RTG zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych.

Pantomogram i zdjęcie pantomograficzne - co to takiego?

Badanie to jest wykorzystywane zarówno w somatologii jak i ortodoncji. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie stanu zdrowia zębów i przyzębia, co jest zresztą konieczne przed nałożeniem aparatu ortodontycznego czy przed wstawieniem implantu. Na czym polega to badanie?

Zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) Twoich zębów

Pantomogram jest badaniem polegającym na prześwietlaniu zębów oraz struktur je otaczających (żuchwa, kości szczęki, staw skroniowo-żuchwowy i zatoki szczękowe, w trakcie którego otrzymuje się zdjęcie pantomograficzne.

Na zdjęciu znajduje się powiększony obraz struktur anatomicznych wyrostków zębodołowych, co pozwala precyzyjnie ocenić stan przyzębia i określić wady w budowie korzeni zębowych. Dzięki badaniu możliwe jest także ocenienie stopnia mineralizacji zębów i kierunku ich wyrzynania.

Oto przykładowe zdjęcie pantomograficzne:

Pantomogram i zdjęcie pantomograficzne - co to takiego?

Zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) zębów / panoramiczny RTG zębów

Kiedy lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego zębów?

Wskazaniem do wykonania zdjęcia panoramicznego są urazy szczęki, zaawansowana próchnica zębów, schorzenia przyzębia, kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej, konieczność usunięcia zębów wyrzniętych czy zatrzymanych.

Zdjęcie pantomograficzne zleca się wykonać także osobom, które będą miały zakładane implanty, w celu oceny czy dostępna ilość kości i miejsca pozwalają do wprowadzenia implantu. Pantomogram wato wykonać także przed leczeniem protetycznym, aby ocenić warunki w jamie ustnej przed wykonaniem protezy, korony czy też mostu.

Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić?

Jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne zębów?

Do badania nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Pacjent nie musi być na czczo, ani też rozbierać się, z wyjątkiem zdjęcia nakrycia głowy.

Przed wykonaniem zdjęcia panoramicznego konieczne jest natomiast zdjęcie wszystkich metalowych rzeczy z okolicy głowy. Chodzi tutaj o przedmioty typu uzupełnienia protetyczne, okulary, aparaty słuchowe, metalowe spinki, łańcuszki czy kolczyki. Następnie na ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka chroniąca przed promieniami roentgena.

Kolejnym etapem jest podejście do aparatu, stanięcie w pozycji nieruchomej i umieszczenie głowy pod aparatem. W celu precyzyjnego ustawienia pacjenta, proszony jest on o przytrzymane zębami uchwytu. Wykonanie zdjęcia trwa kilkanaście sekund, a cały zabieg jest bezbolesny i bezinwazyjny. Otrzymany Obraz na zdjęciu warstwowym jest powiększony średnio o 15% w stosunku do rzeczywistych wymiarów.

Zdjęcie pantomograficzne – cena

Koszt takiego badania to wydatek z rzędu od 50 do 80 złotych. Otrzymane zdjęcie jest przekazywane na płycie CD lub na kliszy rentgenowskiej.

Sprawdź: Siemię lniane – zalety, właściwości, zastosowanie, przepisy

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. http://www.lux-dent.com.pl/rtg-zebow-wroclaw/ pisze:

    Prześwietlenie zębów powinno być wykonane przed rozpoczęciem leczenia zębów. Takie zdjęcie umożliwia prawidłową ocenę stanu uzębienia przez stomatologa.

  1. 19 marca 2017

    […] Sprawdź: Zdjęcie pantomograficzne i pantomogram – co to takiego? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.