Ząbkowanie, czyli jakie są objawy ząbkowania i na co należy zwrócić uwagę

ząbkowanie u dzieci i objawy ząbkowaniaKażdej mamie zależy na tym, aby jej dziecko było zdrowe i radosne. Spędza z niemowlakiem prawie każdą godzinę w ciągu dnia, dlatego jeśli pojawi się coś niepokojącego, od razu zapala się u niej alarm ostrzegawczy. Ząbkowanie często nie należy do najprzyjemniejszego okresu zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Co zatem każda młoda mama powinna wiedzieć na temat procesu ząbkowania? Jakie są objawy ząbkowania u dziecka i jak wygląda kalendarz ząbkowania? Oto odpowiedzi na te i inne pytania na temat ząbkowania.

Kiedy u dziecka może pojawić się pierwszy ząbek?

Pierwszy ząb może się już pojawić w trzecim lub czwartym miesiącu życia naszej pociechy. Warto jednak zauważyć, że zęby mleczne u dziecka zaczynają się formować już na długo przed tym, kiedy zaczynają być widoczne. Jak to możliwe? W szóstym tygodniu życia płodowego rozpoczyna się proces formowania zębów mlecznych u dziecka. Noworodek, kiedy przychodzi na świat to ma już wykształcone, choć oczywiście jeszcze niewidoczne, wszystkie ząbki mleczne. Ich wyrzynanie się rozpoczyna się jednak dopiero w trzecim lub czwartym miesiącu życia dziecka. Moment pojawienia się pierwszego zęba to oczywiście sprawa indywidualna, uwarunkowana w dużej mierze genetycznie. Bardzo często pierwszy ząb pojawia się w okolicach 6 – 7 miesiąca życia dziecka.

Jaka jest prawidłowa kolejność wyrzynania się ząbków?

Co do zasady dolne zęby sieczne pojawiają się u maluszka nieco wcześniej niż odpowiadające im zęby górne. Są jednak dzieci, u których najpierw wyrżnęły się zęby górne. Jeśli zatem u naszego maluszka najpierw zaczynają się wyrzynać zęby sieczne górne albo zęby sieczne górne boczne to nie oznacza to, że rozwój naszego dziecka jest nieprawidłowy. Są to po prostu zmiany osobnicze, które nie powinny być dla rodzica powodem do zmartwień. Po zębach siecznych dolnych a następnie górnych powinny pojawić się zęby pierwsze trzonowe dolne i górne a w następnej kolejności kły. Na końcu – między 21 a 31 miesiącem – wyrzynają się zęby dolne i górne drugie trzonowe mleczne.

Jakie są objawy ząbkowania u dziecka, czyli po czym poznać że nasze dziecko właśnie ząbkuje?

Początkowe objawy ząbkowania powodują obfite ślinienie dziecka i częste wkładanie palców do budzi. Dzieje się tak, ponieważ malucha zaczynają coraz mocniej swędzieć dziąsła podczas wyrzynania się pierwszych mleczaków. Często też dochodzi w tym okresie do wybudzeń w środku nocy. Oczywiście nie wszystkie dzieci przechodzą ząbkowanie w tak drastyczny sposób. Nierzadko zdarza się, że wyrzynanie się zębów jest niezauważalne i pewnego dnia znajdujemy w buzi malca pierwszy ząbek. Objawy ząbkowania najczęściej pojawiają się w podobnym czasie, co rodzicom. Jeśli więc wyrzynały wam się zęby wcześnie, to i malucha to czeka.

Jak długo trwa ząbkowanie u dzieci?

Ząbkowanie może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. U każdego dziecka jest to sprawa indywidualna. Do czasu jednak, aż ząbkowanie się nie zakończy, nasz brzdąc będzie marudny, płaczliwy i wrażliwy na ból w okolicach jamy ustnej dlatego powinniśmy go otoczyć szczególną troską.

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Należny oczywiście pamiętać o higienie nowych zębów. Dziąsła małych dzieci są szczególnie wrażliwe, więc wskazane jest stosowanie szczoteczki o bardzo miękkim włosiu i z możliwie jak najmniejszą główką. Nie należy też w tym czasie stosować żadnych past, ponieważ dziecko je prawdopodobnie połknie, ponieważ nie potrafi jeszcze wypluwać. Jak wiadomo, w pastach mieści się wiele szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwijający się organizm dziecka. Lepiej więc się tego wystrzegać, aby nie zaszkodzić dziecku i nie narobić sobie niepotrzebnie dodatkowych kłopotów. Ze względu na powyższe zagrożenia, najlepiej myć wyrzynające się zęby za pomocą delikatnej sylikonowej szczoteczki zakładanej na palec rodzica. Wówczas nie musimy się obawiać, że wyrządzimy dziecku jakąkolwiek krzywdę czy też sprawimy mu niechcący ból. Z całą pewnością maluch będzie nam za to wdzięczny i bez problemów podda się w przyszłości kolejnym zabiegom higienicznym.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. W okresie ząbkowania dziąsła mogą bardzo swędzieć naszego maluszka. Nasza pociecha często wkłada wtedy do buzi paluszki i wszystko, co ma w danym momencie pod ręką, dlatego warto zapewnić jej różnego rodzaju gryzaki, które będzie mogła bezpiecznie ssać oraz gryźć. Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂

  2. ByłaKarierowiczka pisze:

    Podoba mi się patent z zimnym gryzakiem – proste i bezpieczne. szkoda tylko że sam proces ząbkowania aż tyle trwa bo przyznam że jestem nim już zmęczona – dziecko jest marudne i często płacze, najgorsze są wieczory i noce,niestety gorączki też się pojawiły jednak zauważyłam że pomaga milifen – działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a jak on nie pomaga to stosuję miejscowo dentinox i wtedy jest ok

  1. 4 września 2016

    […] Sprawdź: Ząbkowanie, czyli jakie są objawy ząbkowania i na co należy zwrócić uwagę […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.