Jak wybrać właściwą firmę transportową?

Zmiana miejsca zamieszkania, przeniesienie siedziby firmy do innej miejscowości – to sytuacje, w których zachodzi konieczność skorzystania z usług firm, zajmujących się zawodowo przeprowadzkami. Zakres usług oferowanych przez takie firmy jest szeroki i bardzo zróżnicowany, zatem wybór konkretnego przedsiębiorstwa należy poprzedzić analizą rynkową oraz określeniem swoich potrzeb i preferencji.

Jak wybrać właściwą firmę transportową?

Zakres działania przewoźników rzeczy

Obszar działalności firm zajmujących się przewozem rzeczy jest zazwyczaj bardzo rozległy. Nie ma potrzeby martwić się, czy firma przewiezie mienie np. z Gdańska do Wrocławia – w większości przedsiębiorstw usługa wykonywana jest na terenie całego kraju. W przypadku przeprowadzek międzynarodowych należy się jednak upewnić, czy dany przewoźnik ma taką usługę w swojej ofercie.

Katalog usług firm transportowych

Firmy „przeprowadzkowe” mają za zadanie przede wszystkim przewieźć powierzone im mienie. Przewoźnicy działają jednak kompleksowo i prześcigają się w ofertach usług dodatkowych.
W zależności od potrzeb klienta firma może pomóc między innymi przy takich czynnościach jak:

 • demontaż (a później montaż) mebli oraz urządzeń,
 • ustawienie mebli oraz innych elementów zabudowy,
 • pakowanie towaru (wraz z zabezpieczeniem),
 • opisywanie pakunków.
Sprawdź: Masz na działce ciężkie przedmioty które potrzebujesz przetransportować? Sprawdź jak to zrobić

W przypadku przeprowadzki firm bardzo pożądaną usługą jest udostępnienie pojemników i kartonów, co zdejmuje z usługodawcy konieczność jednorazowej inwestycji w takie opakowania. Nie wszyscy przewoźnicy dysponują taką możliwością, dlatego należy uważnie zapoznać się z ofertą.

Przedsiębiorstwa, które prowadzą kompleksowo przeprowadzki, oferują także załadunek i rozładunek mienia. Warto upewnić się, czy czynności te będą wykonywane dokładnie z punktu A do B tj z pomieszczenia do pomieszczenia. Niekiedy wnoszenie i znoszenie pakunków po schodach wykracza poza propozycje firmy.

Przeprowadzki – ceny usług

Jak wybrać właściwą firmę transportową?

W jaki sposób rozliczają się firmy transportowe przy wykonywaniu przeprowadzek? Podstawą wymiaru opłaty za usługę przeprowadzki jest roboczogodzina pracownika firmy transportowej, rzadziej cena za kilometr transportu. Niektóre firmy wprowadzają rozróżnienie na efektywną roboczogodzinę tragarza – tj. czas w którym faktycznie pakuje, wnosi i znosi on przedmioty oraz na roboczogodzinę nieefektywną, która stanowi czas spędzony przez pracownika na dojazdach.

Stawka za roboczogodzinę różni się również w zależności od rodzaju pojazdu, którym wykonywany jest przewóz oraz ilości osób zaangażowanych do wykonania zlecenia. Dodatkowo płatne są wszystkie usługi dodatkowe opisane wcześniej. Szczególną uwagę należy zwrócić na ukryte koszty, które bywają nieoczywiste. Należą do nich np. opłata za każde piętro, na które wnoszone są pakunki.

Bezpieczeństwo mienia podczas przeprowadzki

Dokonując wyboru firmy, której powierzymy nasze mienie, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie przewożonych rzeczy. Jest to istotne zwłaszcza przy przeprowadzkach firmowych, kiedy to transportujemy niejednokrotnie bardzo cenne urządzenia i sprzęty. Takie przeprowadzki należy zlecać jedynie profesjonalnie działającym przewoźnikom, którzy oferują ubezpieczenie towaru polisą OC.

Polecamy: przeprowadzki firm katowice

Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. noolal pisze:

  ja tam wolę popytać znajomych i rodzinę

 2. Domnika pisze:

  Myślę, że liczy się myślenie. Jeśli ktoś chce zapłacić jakąś śmieszną kwotę to nie ma co się dziwić, że później są problemy. Ja skorzystałam z Wiki przerpwadzki. Po drodze nie działo się nic niepokojącego.

 1. 13 lutego 2018

  […] już w na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy transportowej do przeprowadzki. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne pakowanie i transport naszego […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.