Wielka Pełnia na naszym niebie. To największa pełnia od 68 lat!

Już dziś, tj. 14 listopada 2016 na naszym niebie będziemy mogli zaobserwować niecodzienne zjawisko którym jest Wielka Pełnia. Srebrny Glob będzie można obserwować przez trzy dni i przez ten czas będzie on wyjątkowo duży i jasny. Znajdzie się bowiem w perygeum czyli w najbliższej odległości od Ziemi podczas swojej rocznej wędrówki. To doskonała okazja na niepowtarzalne zdjęcia.

Wielka Pełnia na naszym niebie. To największa pełnia od 68 lat! super księżyc

Czym jest Wielka Pełnia i Superksiężyc?

Wielka Pełnia, czyli tak zwany Superksiężyc to niesamowite zjawisko zachodzące gdy naturalny satelita Ziemi, czyli Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko naszej planety i na dodatek jest pełnia. Dzięki temu Księżyc wygląda jakby był dużo większy i jaśniejszy niż zwykle. Srebrny Glob znajdzie się w tym czasie w tzw. perygeum.

Orbita okołoziemska Księżyca nie jest idealnym kołem, co oznacza, że pewne jej punkty są nieco bliżej Ziemi. Perygeum (będące przeciwieństwem apogeum) w którym znajdzie się Księżyc oznacza, że nasz satelita będzie dokładnie w tym punkcie orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi.

Popularna i powszechnie stosowana nazwa „Superksiężyc” została wprowadzona w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle, który posłużył się nią na określenie momentu w którym Słońce, Księżyc oraz Ziemia znajdują się w linii prostej względem siebie i dodatkowo Księżyc jest w swoim perygeum. W języku polskim nazwa „superksiężyc” (z ang. supermoon) tłumaczona jest również jako „superpełnia”.

Jak często przypada Superksiężyc?

Wystąpienie pełni w czasie przebywania Księżyca w punkcie perygeum zdarza się średnio raz do roku. Okazuje się jednak, że rok 2016 pod tym względem jest dosyć wyjątkowy – i to aż z dwóch powodów. Po pierwsze, w tym roku możemy obserwować aż trzy Superksiężyce pod rząd. Pierwsza superpełnia miała miejsce 16 października. Następna ma miejsce dzisiaj, tj. 14 listopada zaś ostatnia 14 grudnia tego roku.

superksiężyc, supermoon, superpełnia, wielki księżyc

Księżyc, czyli nasz naturalny satelita gdy jest nisko nad horyzontem to przybiera kolor pomarańczowo-czerwony. Ma też większe rozmiary. Im wyżej na niebie tym Księżyc wydaje się mniejszy i bardziej biały. Jego krwisty kolor to efekt przechodzenia promieni słonecznych, odbitych od powierzchni Księżyca, przez grube warstwy atmosfery.

Ta środkowa superpełnia, czyli dzisiejsza jest wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Dzisiejsze perygeum będzie największe od lat. Nasz satelita znajdzie się w odległości 356515 km od Ziemi, podczas gdy przeciętnie ta odległość jest o ok. 30000 km większa. Nastąpi to dzisiaj, tj. w poniedziałek dokładnie o godzinie 12:22 polskiego czasu. Księżyc będzie jednak najbardziej widowiskowy dla obserwatorów między godziną 16:00 a 17:00, nisko nad horyzontem.

Po raz ostatni tak dużą tarczę można było oglądać w 1948 roku, czy 68 lat temu.

Astronom NASA dr Alex Young wyjaśnia, że należy wyjść na zewnątrz wieczorem w poniedziałek i jeśli będzie czyste niebo, to nasz Księżyc będzie o 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy w porównaniu z najmniejszymi jego pełniami.

Czy Superksiężyc to zły omen?

zły omen, superksiężyc, superpełnia, wielki księżyc

Teza jakoby Superksiężyc miał stanowić zły omen, skutkujący występowaniem na Zimi kataklizmów nie znalazła potwierdzenia naukowego.

Podczas gdy znani atronomowie zachęcają do obserwacji olbrzymiej, pomarańczowo-czerwonej tarczy Księżyca to w tym samym czasie astrologowie wieszczą nadciągające kataklizmy w postaci na przykład wzmożonej aktywności wulkanów czy anormalnych zachowań wśród zwierząt. Dawniej wierzono bowiem, że Księżyc w tym położeniu może wywoływać szczególnie niszczycielskie zjawiska, takie jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi czy właśnie wybuchy wulkanów. Teza ta jednak nie znalazła potwierdzenia w naukowych badaniach zjawisk przyrody.

Superpełnia Księżyca nie będzie miała kolosalnego wpływu na naszą Ziemię. Będzie cechować się jedynie większymi niż zazwyczaj pływami. Pływy te jednak nie będą większe niż 15 centymetrów (około 2 %) od tych obserwowanych podczas zwyczajnych pełni. Naukowcy zatem uspokajają – nie grożą nam z tego powodu żadne kataklizmy.

Jak fotografować Superksiężyc?

Wielka Pełnia to doskonała gratka dla profesjonalnych fotografów jak i domowych pasjonatów fotografii. Na zrobienie idealnego zdjęcia mamy jedynie trzy dni dlatego warto się pospieszyć. Następna taka szansa będzie dopiero za 18 lat. Na co zwrócić uwagę fotografując Wielką Pełnię? Najistotniejsze będzie uchwycenie odpowiedniego momentu do wykonania zdjęć, a także odpowiedniego kadru.

super księżyc Wielka Pełnia na naszym niebie. To największa pełnia od 68 lat!

Wielką Pełnię warto fotografować na tle innych obiektów, dzięki temu zrobi najlepsze wrażenie.

Wielka Pełnia zrobi największe wrażenie kiedy sfotografujesz ją na tle innych obiektów. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób będziesz w stanie pokazać skalę tego niezwykłego zjawiska. Jeśli zrobisz zdjęcie Superksiężyca wyłącznie na tle ciemnego nieba, to tak naprawdę nie będzie można odróżnić go od zwykłej pełni.

Kiedy będzie kolejny Superksiężyc?

Na kolejne tak imponujące zjawisko Superksiężyca zgodnie z przewidywaniami NASA będziemy musieli poczekać aż 18 lat. Kolejna Wielka Pełnia przypada bowiem na 25 listopada 2034 roku.

Sprawdź: Amerykanie palą buty New Balance protestując przeciwko Trumpowi

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.