Trądzik, czyli trudna walka na wielu frontach

Walkę z trądzikiem można nazwać walką na wielu frontach. Trądzik ma wiele różnych przyczyn, z czego w konkretnym przypadku może być winna tylko jedna, a częściej kombinacja różnych, z których jedne są ważniejsze, a inne mniej istotne. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania trądziku?

trądzik - przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik a problemy hormonalne

Jak przy każdej walce, należy zacząć od dobrego poznania problemu. Bardzo istotną przyczyną trądziku mogą być problemy hormonalne – te są często związane z dorastaniem i wtedy trudno jakkolwiek na nie zaradzić, jednak gdy trwają ciągle w dorosłym życiu, trzeba poprosić o pomoc endokrynologa. Powinien zlecić odpowiednie badania a następnie, jeśli wykażą nieprawidłowe ilości hormonów we krwi, przepisać leki, które pozwolą je uregulować. Jeśli zmiany wiążą się z byciem w wieku dorastania, zazwyczaj można je tylko łagodzić i przeczekać.

Zobacz: Jak prawidłowo dbać o cerę?

Trądzik ma z reguły podłoże dziedziczne co powoduje, że u osób bardziej podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają zwiększoną ilość sebum, czyli łoju skórnego. Sebum odpowiada za tworzenie ochronnej warstwy antybakteryjnej i przeciwgrzybiczej. Jeśli jednak nasza skóra ma tendencję do nadmiernego rogowacenia to kwestia trądziku staje się realnym problemem.

Trądzik a zła dieta

Trądzik a zła dietaKolejną przyczyną trądziku bywa dieta. Zwłaszcza ta zbyt bogata w nabiał, cukier i mocno przetworzone produkty sprzyja uciążliwym zmianom skórnym. Warto zmienić ją na stałe na niego lżejszą i wzbogacić o owoce i warzywa. Naszym zwolennikiem w walce o ładną cerę jest cynk i witamina A – obie te substancje wzmacniają skórę i zapobiegają tworzeniu się nowych niedoskonałości.

Trądzik a kosmetyki

Walka z trądzikiem to również kosmetyki. Warto wybierać te, które lekko wysuszą zmiany – na przykład z zawartością siarki. Jednak przy tym należy zwrócić uwagę na zapychające pory skórne silikony i konserwanty, oraz na sztuczne, drażniące substancje nadające kosmetykom całkiem zbędnej barwy i „ładnego” zapachu. Kosmetyki naturalne również mogą ładnie pachnieć, choć do ich zapachu trzeba nieco się przyzwyczaić – zwłaszcza, gdy do tej pory preferowało się mocno perfumowane kosmetyki. Należy pamiętać też o tym, żeby nie przesuszać skóry – podrażniona zacznie produkować sebum.

Trądzik młodzieńczy

Dojrzewanie człowieka to proces, w którym w znacznym stopniu zmienia się jego ciało. Dotyczy to zarówno pierwszorzędnych jak i drugorzędnych cech płciowych i dzięki nim cherlawy wcześniej chłopiec zmienia się w postawnego mężczyznę. Za zmiany te odpowiadają oczywiście męskie hormony, które to w wieku dojrzewania wydzielane są we wzmożonych ilościach. I tak jak owe hormony działają pozytywnie chociażby na rozwój muskulatury, tak też ich nadmiar może doprowadzić do pewnych „skutków ubocznych”.

Uwaga na blizny trądzikowe

trądzik - przyczyny powstawania

Często trądzik ma podłoże genetyczne jedna odpowiednia dieta może skutecznie pomóc nam w walce z trądzikiem.

Jednym z nich, bardzo popularnym zresztą jest tak zwany trądzik młodzieńczy. Często na licach młodych, dojrzewających chłopców dostrzec można dość zaawansowane trądzikowe krosty. Zaniedbanie tego problemu jest o tyle niebezpieczne, że głębokie zmiany trądzikowe mogą przeobrazić się na stałe w tak zwane blizny trądzikowe. Problem jest poważny, gdyż blizny trądzikowe pozostaną z nami na całe życie. No chyba, że zdecydujemy się na ich zabiegowe usunięcie, co zresztą nie jest ani tanie, ani komfortowe, ani też nie daje rezultatów całkowitego ich usunięcia, a jedynie złagodzenia w pewnym stopniu.

Kosmetyki do cery trądzikowej

Dlatego też, dla chłopców w wieku dojrzewania, którzy borykają się z tym problemem, o wiele lepiej jest zacząć z trądzikiem młodzieńczym walczyć, niż pozostawiać sprawę samej sobie. Nie ma co narażać się na przykre konsekwencje w przyszłości. W tym celu warto zacząć stosować specjalizowane kosmetyki do cery trądzikowej, przede wszystkim kremy. Pozwalają one w znacznym stopniu oczyścić skórę, nawilżyć ją oraz załagodzić powstałe zmiany. Walka z trądzikiem jest ważna nie tylko ze względu na kwestie samego wyglądu, co oczywiście również przez wzgląd na samopoczucie psychiczne.

Nie tylko wygląd

Osoba naznaczona trądzikiem często uważa się za mniej atrakcyjną fizycznie, spada jej samoocena, staje się apatyczna i niechętna do podejmowania różnego typu aktywności. Wiadomo bowiem, jak dla dojrzewających chłopców ważny jest ich wizerunek. Dlaczego? Dobry wizerunek warunkuje przecież poziom zainteresowania ich osobą u płci przeciwnej. Z pewnością warto więc walczyć z trądzikiem i stosować do tego celu odpowiednie kosmetyki.

Wnioski

Jeśli chcesz ostatecznie pozbyć się uciążliwego trądziku, to koniecznie zgłoś się do dermatologa. Warto to zrobić jak najszybciej, szczególnie jeśli domowe zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosły spodziewanego rezultatu a na skórze wciąż pojawiają się nowe zaskórniki oraz krostki.
Sprawdź: Olej kokosowy od A do Z

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.