Świnka u dziecka – objawy i leczenie

Świnka czyli nagminne zapalenie przyusznic to jedna z chorób, którą w okresie dzieciństwa przechodzi większość z nas. Jest jednocześnie jedną z najbardziej pospolitych chorób zakaźnych przenoszoną przede wszystkim drogą kropelkową. Jest na ogół niegroźna, ale nie leczona może szybko doprowadzić do wielu poważnych powikłań z zapaleniem opon mózgowych włącznie.

Świnka u dziecka - objawy i leczenie, leczenie świnki, objawy świnki, świnka objawy

Świnka – choroba dziecięca zakaźna

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic (łac. parotitis epidemica, ang. mumps) to choroba ogólnoustrojowa, którą wywołuje wirus z grupy paramyksowirusów. Wirus jest najczęściej przenoszony w ślinie co powoduje łatwość zarażenia się nie tylko w wyniku bezpośredniego kontaktu, ale i np. przez używanie tych samych naczyń co osoba chora. Okres wylęgania choroby trwa od dwóch do czterech tygodni, po upływie których ujawniają się pierwsze objawy świnki. Świnka u dzieci przebiega zależnie od kondycji organizmu osoby chorej ale tzw. jej przechorowanie całkowicie uodparnia dziecko na nawroty tej choroby.

Świnka – objawy choroby

Jednym z nich wzbudzającym zaniepokojenie rodziców jest brak apetytu i apatia obserwowana u dziecka, później następuje gwałtowny wzrost temperatury nawet do 39,5 stopnia. W przeciągu maksymalnie 3 dni pojawia się też silny ból towarzyszący przełykaniu oraz narastający obrzęk w obrębie ślinianek przyusznych. Dziecko szczególnie silnie odczuwa ból nie tylko podczas przełykania, ale te objawy świnki są równie silne podczas mówienia czy picia kwaśnych napojów, podrażniających błonę śluzową jamy ustnej.

Sprawdź: Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Zakażeniu wirusowemu ulegają najczęściej ślinianki przyuszne, co objawia się właśnie dużym i bolesnym obrzękiem. Narasta on stopniowo nawet przez 10 dni, a wraz z nim wzrasta także temperatura chorego dziecka, czemu towarzyszą nudności, wymioty a nawet zawroty głowy i drgawki. Później opuchlizna zaczyna się stopniowo cofać.

Świnka – leczenie choroby

Leczenie świnki nie jest skomplikowane, kiedy już dojdzie do zarażenia konieczna jest jednak natychmiastowa wizyta u lekarza. Z racji że jest to typowa choroba wirusowa, to oczywiście niemożliwe jest leczenie jej antybiotykami. Konieczne jest odizolowanie dziecka od rówieśników lub rodzeństwa, by uniknąć dalszego roznoszenia choroby. Samo leczenie świnki nie wymaga zastosowania jakichkolwiek specjalistycznych leków. Dziecku należy przede wszystkim mierzyć regularnie temperaturę. Powinniśmy natychmiast reagować na jej wzrost podając popularne leki przeciwgorączkowe takie jak ibuprofen albo paracetamol. Nie wolno podawać podczas świnki leków zawierających aspirynę, może ona wywołać zespół Reye’a, prowadzący do do niewydolności wątroby dziecka i w rezultacie nawet do śmierci.

Na bolesne obrzęki warto jest stosować ciepłe i zimne okłady, skutecznie je zmniejszające. Warto także wprowadzić dla malucha specjalną, najlepiej półpłynną dietę składającą się z posiłków niewymagających wysiłku przy połykaniu. Świnka u dzieci nie wymaga też ciągłego leżenia w łóżku. Chore dzieci mogą swobodnie bawić się w domu, oczywiście unikając wyjścia na dwór. Warto również odpowiednio wcześniej pomyśleć o szczepieniach ochronnych. Szczepienia ochronne pomagają całkowicie uodpornić dziecko na tą chorobę. Pierwsze szczepienie na świnkę można przeprowadzić w 12-15 miesiącu życia dziecka razem z innymi szczepieniami, a kolejne kiedy dziecko skończy 10 lat.

Sprawdź: Parodontoza – objawy i leczenie

Parodontoza – objawy i leczenie

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.