Na Święta Wielkanocne 2017 wydamy średnio 400 zł (infografika)

Według prognoz koszty urządzenia Świąt Wielkanocnych w większości polskich domów będą w tym roku takie same, jak w roku ubiegłym. Jedynie 16% Polaków planuje zwiększyć wydatki na ten cel. 

Na Święta Wielkanocne wydamy średnio 400 zł

fot. pixabay.com

Święta Wielkanocne 2017 – wyniki badań

W wielu polskich domach ruszyły już przygotowania do tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Jak co roku wiążą się z nimi niestety spore wydatki. Z przeprowadzanego cyklicznie badania Barometr Providenta wynika, że Polacy po raz kolejny zamierzają zachować umiar i rozsądek podczas przedświątecznych zakupów. Średnia kwota, jaką polska rodzina przeznaczy na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych, wynosi 400 zł.  Kwota ta jest taka sama jak przed rokiem.

Z czego to wynika? Na wskazany poziom wydatków wielkanocnych w poszczególnych rodzinach wpływ mają przede wszystkim dwa czynniki – wysokość dochodów oraz ilość osób w rodzinie.

– Wysokość środków przeznaczonych na organizacje świąt rośnie wraz ze wzrostem dochodów – w grupie osób z dochodami netto powyżej 2,5 tys. zł kwota przeznaczona na święta wynosi 509 zł, podczas gdy wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł zaledwie 349 zł. Co ciekawe, nie widać w wynikach badań znaczących różnic między miastem i wsią. We wszystkich kategoriach wielkości miejscowości zamieszkania średnia deklarowana kwota na organizacje świąt oscyluje wokół 400 zł – zauważa Mariusz Pawłowski, Dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska.

Większe rodziny w lepszej sytuacji materialnej

Z badań wynika również, że im większa rodzina, tym wyższe koszty organizacji świąt.

– Najwyższe są wśród rodzin czteroosobowych, gdzie kwota wydatków sięga średnio 511 zł. Wyjątkiem są rodziny liczące pięć osób i więcej, w tej grupie respondentów przeciętne wydatki wielkanocne spadają do 464 zł. W tej grupie bieżące koszty utrzymania są na tyle wysokie, że dużo trudniej wygospodarować dodatkowe środki na organizacje świąt – wyjaśnia Mariusz Pawłowski.

Co ciekawe, to właśnie największe gospodarstwa domowe najbardziej odczuwają poprawę sytuacji materialnej w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Aż 40 proc. respondentów z rodzin liczących minimum 5 osób deklaruje, że ich sytuacja w ciągu roku poprawiła się, 55 proc. ocenia, że pozostała ona bez zmian, zaś jedynie 2 proc. mówi o pogorszeniu. Na drugim biegunie znajdują się single i osoby samotne – tylko 9 proc. takich osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy odczuło poprawę sytuacji materialnej.

– Największy odsetek odpowiedzi dotyczących poprawy sytuacji materialnej wśród największych gospodarstw domowych najprawdopodobniej jest związany ze świadczeniem 500 plus, które obecnie trafia do ok. 2,6 mln rodzin i znacząco wpływa na wysokość dochodu rozporządzalnego w gospodarstwach domowych – wyjaśnia Mariusz Pawłowski.

Wielkanoc vs. Boże Narodzenie

Warto zauważyć, że Wielkanoc kosztuje nas zdecydowanie mniej niż Boże Narodzenie. Na Boże Narodzenie wydaliśmy w ubiegłym roku bowiem ponad 720 zł, a więc niemal dwukrotnie więcej niż na tegoroczną Wielkanoc. Jednym z powodów, dla których wydajemy mniej na Święta Wielkanocne, jest prawdopodobnie mniejsze przywiązanie do tradycji prezentowej.

Na Święta Wielkanocne 2017 wydamy średnio 400 zł

źródło: http://media-provident.pl


Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 24-26.03.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.


baner reklamowy
przeprowadzki firm katowice


Sprawdź: Zdrowe przekąski do pracy i na uczelnię – co warto wybrać?

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Gratt pisze:

    ja tam bym wolała wydać te pieniądze na jakiś krótki wyjazd a nie na prezenty i jedzenie

  1. 11 kwietnia 2017

    […] Sprawdź: Na Święta Wielkanocne 2017 wydamy średnio 400 zł (infografika) […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.