Strona responsywna – czym jest i jakie daje korzyści? Jak sprawdzić czy Twoja strona jest responsywna?

Strona responsywna to strona internetowa (strona www) która automatycznie dostosowuje się do okna urządzenia na którym jest przeglądana. Od 2016 roku to też absolutna konieczność. Chcesz skutecznie dotrzeć do swoich klientów? A może znacząco ułatwić korzystanie ze swojej witryny potencjalnym użytkownikom? Jeśli tak, to koniecznie zainwestuj w stronę responsywną, czyli stronę zaprojektowaną zgodnie z nową techniką RWD.

Strona responsywna – czym jest i jakie daje korzyści? Jak sprawdzić czy Twoja strona jest responsywna?

 

Pamiętaj: Jeśli zamawiasz wykonanie strony internetowej to koniecznie upewnij się czy będzie ona responsywna. Strony nieresponsywne (czyli bez wersji mobilnej) nie będą już przez Google wyświetlane na urządzeniach mobilnych!

Czym jest strona responsywna?

Strona responsywna – czym jest i jakie daje korzyści? Jak sprawdzić czy Twoja strona jest responsywna?

Responsywna strona wyświetla się prawidłowo bez względu na rodzaj urządzenia na którym jest przeglądana.

Pod pojęciem strona responsywna należy rozumieć taką stronę internetową, która została zaprojektowana i następnie wykonana w oparciu o technikę RWD, która zakłada że wygląd i układ strony powinien dostosowywać się do okna urządzenia na której jest ona wyświetlana. Cechą charakterystyczną responsywnej strony internetowej jest zatem okoliczność, że wyświetlane na ekranie urządzenia treści automatycznie się skalują aby były wygodne w odbiorze dla użytkownika.

Dzięki responsywności elementy takie jak: logo, tekst, zdjęcia, menu oraz informacje, które znajdują się na naszej stronie www będą dostosowywać się do danego urządzenia przez co będą wyświetlane przejrzyście. Należy podkreślić, że obecnie coraz większa jest liczba osób, które korzystają z internetu przy pomocy urządzeń mobilnych, takich jak smartfon lub tablet – warto zatem zadbać aby nasza strona była dla nich wygodna w obsłudze i nawigacji.

Czym jest technika RWD?

RWD, czyli Responsive Web Design to technika, która zakłada, że tworząc nową stronę internetową należy jednocześnie wyposażyć ją w jej wersję mobilną. Czym jest wersja mobilna? To taka wersja strony www która będzie dostosowana pod względem układu, kompozycji oraz prezentacji treści strony do okna dowolnego urządzenia na którym jest prezentowana. Tym urządzeniem może być urządzenie mobilne czyli np. tablet czy smartfon. Dzięki temu strona internetowa jest uniwersalna. Oznacza to, że prezentuje się dobrze dla każdej rozdzielczości ekranu. Jak to działa w praktyce? Technika RWD jest obsługiwana przez tzw. media queries, pozwalające stronie internetowej rozpoznawać rozdzielczość okna przeglądarki i zastosować odpowiedni arkusz stylu CSS lub tylko wybrany jej fragment. Wszystko zatem dzieje się automatycznie – bez naszej ingerencji.

Strona responsywna – korzyści

Masz stronę internetową ale nie jest ona responsywna? Koniecznie to zmień – responsywna strona to daje wiele korzyści. Dlaczego zatem warto mieć responsywną stronę internetową?

Strona responsywna to nie tylko ułatwienie korzystania z naszej witryny potencjalnym użytkownikom, ale również korzyści w wynikach wyszukiwania Google. Po pierwsze, posiadając stronę responsywną zwiększysz optymalizację swojej strony interntetowej pod względem wyszukiwarek internetowych – w szczególności wyszukiwarki Google. Dzięki temu zabiegowi twoja strona internetowa może znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania. Innymi słowy – strony responsywne są lepiej indeksowane i tym samym są wyżej w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Kolejną ważną zaletą posiadania strony responsywnej jest również znaczące ułatwienie korzystania potencjalnemu użytkownikowi z naszej witryny na urządzeniach mobilnych. Nikt nie lubi ręcznie przybliżać widoku strony aby móc odczytać treści na stronie – wszystkie napisy powinny mieć zawsze pewną minimalną wysokość (w przypadku tekstu to 16px) aby użytkownik mógł w nie łatwo kliknąć palcem.

Strona responsywna – czym jest i jakie daje korzyści? Jak sprawdzić czy Twoja strona jest responsywna?

Rośnie liczba osób przeglądających strony internetowe na urządzeniach mobilnych takich jak np. telefony. Responsywna strona sprawia, że nawet na małym ekranie treść ze strony jest dobrze wyświetlana a cała strona jest wygodna w obsłudze.

Pamiętaj – jeśli coś jest za małe na telefonie to użytkownik może szybko się zniechęcić i opuścić Twoją witryną jeszcze zanim znajdzie potrzebne mu informacje. Przy stronach responsywnych nie ma tego problemu – tekst, obrazy i wszystkie inne elementy strony są zawsze dobrze dostosowane sprawiając, że strona jest łatwa w nawigacji. Dzięki temu przyciągniemy uwagę użytkownika naszej strony na dłużej oraz zachęcimy go do ponownego odwiedzenia naszej witryny internetowej.

Dodatkowym atutem, który nam daje responsywna strona www to także łatwiejsze i szybsze zarządzanie daną stroną internetową. Sprawia to, że czas który musimy poświęcić na obsługę strony internetowej jest krótszy.

Jak sprawdzić czy moja strona internetowa jest responsywna?

Posiadasz stronę internetową ale nie masz pewności czy jest ona responsywna? Bardzo łatwo to sprawdzić. Nie potrzebujesz też do tego żadnej wiedzy z zakresu programowania. Ją na to 2 metody:

Metoda 1:

Wystarczy, że zminimalizujesz okno swojej przeglądarki. Jeśli Twoja strona internetowa automatycznie dostosowała się do mniejszego widoku np. poprzez zmniejszenie obrazków czy zawijanie tekstu to znaczy, że posiadasz stronę, która została wyposażona w wersję mobilną. Jeśli natomiast zmniejszenie okna przeglądarki spowodowało, że na Twojej witrynie pojawił się suwak, który należy przewijać aby dostać się do dalej położonych treści wówczas jest to jasny sygnał, że Twoja witryna nie jest dostosowana do najnowszych standardów a osoby ją odwiedzające mogą mieć duże trudności w poruszaniu się po niej.

Metoda 2:

Inną dobrą metodą na sprawdzenie czy nasza strona została napisana w technologii RWD jest otworzenie jej na dowolnym urządzeniu mobilnym. Możemy ją otworzyć np. na telefonie. Jeśli treści z danej strony zostały automatycznie zeskalowane i dostosowane do ekranu telefonu to znaczy, że strona www posiada utworzoną wersję mobilną a zatem jest stroną responsywną.

Test na responsywność krok po kroku

Zbadajmy czy strona Zdrowieiwypoczynek.com.pl jest stroną responsywną. Wykorzystamy do tego metodę nr 2. Nic prostszego.

Nasza strona, czyli właśnie witryna http://zdrowieiwypoczynek.com.pl na desktopie (czyli komputerze) wygląda tak:

strona responsywna Zdrowieiwypoczynek.com.pl responsywna strona www

ale kiedy tą samą stronę otworzymy w telefonie to jej układ jest już taki (boczne belki czyli tzw. sidebary chowają się, zdjęcia są zmniejszone, tekst się zawija i nie wychodzi poza ekran):

strona responsywna Zdrowieiwypoczynek.com.pl responsywna strona www

Strona Zdrowieiwypoczynek.com.pl otworzona na tablecie (prawy sidebar się chowa, zdjęcia są zmniejszone, tekst się zawija i nie wychodzi poza ekran, może tylko wyświetlanie zdjęcia wyróżniającego można by poprawić):

responsywna strona responsywna strona www Zdrowieiwypoczynek.com.pl

Wniosek: Zdrowieiwypoczynek.com.pl jest stroną responsywną.  Otworzona na smarftonie czy tablecie, czyli urządzeniach mobilnych wyświetla się w 100% prawidłowo.

Czy każdą stronę www można rozbudować o wersję mobilną?

To ważne pytanie szczególnie dla osób które posiadają już kilkuletnią witrynę, napisaną w starszych technologiach. Odpowiedź brzmi: teoretycznie tak. Każdą stronę internetową – nawet tą bardzo starą – można dostosować do najnowszych wymagań stawianych przez wyszukiwarkę Google. Każdą stronę nieresponsywną można zatem przekształcić w stronę responsywną. Jest jednak pewne „ale”. Często bowiem taka przebudowa może okazać się niesłychanie kosztowna. Jeśli dana witryna została napisana w przestarzałej technologii, jest rozbudowana i posiada wiele błędów to koszt dostosowania jej do aktualnych wymagań może być niewspółmiernie wysoki do osiągniętego efektu. Niejednokrotnie zatem dużo tańszym rozwiązaniem będzie napisanie danej strony przez programistę od nowa.

Dlaczego czasem lepiej zainwestować w nową stronę niż przebudowywać starą?

Odpowiedź jest prosta. Każda strona www to dziesiątki linii kodu a im bardziej zaawansowana jest dana witryna tym tych linii jest więcej. Bardzo często średniej wielkości strona internetowa posiada tysiące linii kodu z którymi programista musi się zapoznać przed rozpoczęciem prac mających na celu dostosowanie strony do wymogów urządzeń mobilnych.

Za samo zapoznanie się przez programistę z kodem źródłowym strony już musimy zapłacić. Średnia cena za 1 roboczogodzinę pracy programisty to jakieś 80 zł netto a jeśli strona jest postawiona na autorskim systemie to programista może dodatkowo podnieść swoją stawkę. To wszystko sprawia, że czasem taniej napisać daną stronę od początku niż przerabiać już istniejącą. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chcemy skutecznie promować swój biznes w internecie i budować swój pozytywny wizerunek wśród klientów to powinniśmy jak najszybciej postarać się o to aby nasza strona była responsywna.

Strona responsywna – wnioski

Tworząc stronę responsywną zwiększymy komfort korzystania ze strony internetowej dla każdego użytkownika. Przejrzyście zaprojektowana strona www pod względem odpowiedniej nawigacji oraz szerokości umożliwi Twojemu potencjalnemu klientowi łatwość i swobodę przeglądania treści strony internetowej. Pozwoli to użytkownikowi na przeglądanie Twojej strony w każdym momencie oraz na każdym urządzeniu. Wszystkie największe firmy mają strony responsywne.

W przyszłości responsywna strona www będzie na porządku dziennym. W takim razie warto zadbać aby twoja strona internetowa już dziś była w stanie dopasować się do każdego urządzenia, na którym mamy możliwość przeglądania stron internetowych.

Zadbaj o swój biznes już dziś.

agencja interaktywna pesi robi piękne strony responsywne


Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

Domowe sposoby na ból zęba - 12 sprawdzonych metod

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 20 grudnia 2016

    […] Sprawdź: Strona responsywna – czym jest i jakie daje korzyści? Jak sprawdzić czy Twoja strona jest respon… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.