Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa – czy może być groźne?

Kręgosłup człowieka narażony jest na wiele różnych chorób czy urazów – może mieć również wiele wad. Jedną z nich jest skolioza, czyli wada kręgosłupa polegająca na jego bocznym skrzywieniu w różnych odcinkach.

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa - czy to groźne?

Czym jest skolioza?

skolioza, objawy skoliozy

Na zdjęciu: skrzywienie kręgosłupa o 30° w odcinku piersiowym i 53° w odcinku lędźwiowym.

Skolioza jest najczęściej występującym skrzywieniem kręgosłupa u dzieci, jednak warto pamiętać, że dorośli również są na nią narażeni. Jest to tak zwane boczne skrzywienie kręgosłupa, który zamiast tworzyć delikatny łuk,  układa się w literę S (tak jak na zdjęciu obok). Pojawia się w odcinku piersiowym kręgosłupa lub pomiędzy odcinkami piersiowym i lędźwiowym, rzadziej w samym odcinku lędźwiowym.

Wada może być wrodzona lub nabyta. Skolioza występuje głównie w okresach wzmożonego wzrostu, tj. między:

  • 6 a 24 miesiącem życia,
  • 5 a 8 rokiem życia,
  • 11 a 14 rokiem życia dziecka.

Wpływ na nią ma niewystarczająca aktywność fizyczna, nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia, brak wystarczającego wsparcia mięśni dla kręgosłupa w okresie wzrostu, a u osób dorosłych choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa. Pojawia się także skolioza idiopatyczna, której przyczyny na razie nie są znane.

skolioza, nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia

Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia może w długiej perspektywie przyczynić się do powstania skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozy.

Typy i rodzaje skoliozy

Istnieje wiele różnych podziałów oraz rodzajów skolioz, które klasyfikowane są między innymi w zależności od momentu pojawienia się zmian, przyczyn czy charakteru choroby. Najczęściej wyróżniane są następujące rodzaje skoliozy:

  • skolioza czynnościowa – ten rodzaj skoliozy powstaje w następstwie wad postawy, wad kończyn (np. skrócenia kończyny) czy bólu. Skolioza czynnościowa jest odwracalna poprzez zastosowanie postępowania korygującego.
  • skolioza strukturalna – charakteryzują ją utrwalone zmiany zniekształcające kręgi kręgosłupa, klatkę piersiową lub miednicę małą na skutek na przykład porażenia mięśni czy kręczu karku, który cechuje przymusowe przechylenie głowy i szyi w stronę barku z ewentualnym skręceniem w stronę przeciwną.
  • skolioza idiopatyczna (samoistna) – powstaje z nieznanych przyczyn, najprawdopodobniej na skutek zaburzenia napięcia mięśni przykręgosłupowych.

Objawy skoliozy

Objawy skoliozy, które możemy samodzielnie zaobserwować, to między innymi biodra i ramiona na innej wysokości, wcięcie w talii wyraźnie głębsze z jednej strony, wystające łopatki, garb z jednej strony pleców (garb żebrowy), a w zaawansowanej formie różna długość nóg. Jeśli zauważymy któreś z tych objawów, musimy koniecznie udać się do lekarza.

Takie skrzywienie może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz organizm, dlatego nie należy go lekceważyć i zaniedbywać. Poprzez ucisk kręgosłupa  na płuca i serce może spowodować problemy z oddechem i z krążeniem. Dlatego warto zapobiegać powstaniu tego skrzywienia, a jeśli już je zaobserwowaliśmy – poddać się leczeniu.

Leczenie skoliozy

Leczenie łagodniejszych form skoliozy polega głownie na gimnastyce korekcyjnej. Polecane są zwłaszcza ćwiczenia na basenie. Ortopeda może także zlecić noszenie gorsetu ortopedycznego przez kilka godzin dziennie lub przez całą noc, wyciągi lub specjalne aparaty. W bardziej zaawansowanym stadium konieczna jest operacja, która niestety nie przywraca kręgosłupa do pełnej sprawności. Metody leczenia skoliozy są wciąż ulepszane, więc być może niedługo będą całkowicie skuteczne.

Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening?

Osoba, u której stwierdzono skoliozę, powinna spać na dosyć twardym materacu i z niewielką poduszką. Warto, żeby krzesło dla takiej osoby było odpowiednio przystosowane i miało wybrzuszenie na wysokości odcinka lędźwiowego oraz podłokietniki. Powinno być też dostosowane wysokością do biurka.
Osoby ze skoliozą nie powinny uprawiać wszystkich sportów, na przykład jazdy konnej.  Warto więc zapytać lekarza o właściwą aktywność fizyczną, a jeśli chodzimy na siłownię lub inne zajęcia- koniecznie poinformować trenera o wadzie postawy. Poza kilkoma wyjątkami, sport jest jednak bardzo polecany zarówno jako forma leczenia, jak i zapobiegania skrzywieniom kręgosłupa. Odpowiednie wzmocnienie mięśni kręgosłupa stanowi dla niego odciążenie i wsparcie.

Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.