Sedacja wziewna – wyjątkowe znieczulenie dentystyczne

Temat na dziś to sedacja wziewna, czyli znieczulenie gazem rozweselającym, które stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób źle znoszących wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wizyta u dentysty bardzo często wzbudza bowiem lęk – zarówno u małych pacjentów, jak i u dorosłych. Powód jest jeden – to ból towarzyszący leczeniu stomatologicznemu.

znieczulenie gazem rozweselającym, sedacja wziewna

Obecnie stomatologia stawia za priorytet komfort pacjenta, stąd normą jest oferowanie znieczulenia miejscowego. Jednak to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim – iniekcja igły ze znieczuleniem sama w sobie generuje ból, zatem moment znieczulenia nie należy do najprzyjemniejszych.

Ponadto takiemu znieczuleniu towarzyszyć może niekomfortowe odczucie zdrętwienia twarzy, utrzymujące się jeszcze po wyjściu z gabinetu. Obecnie dostępna jest jednak innowacyjna metoda znieczulania i jednocześnie relaksacji pacjenta. Mowa o sedacji wziewnej.

Sedacja wziewna – innowacyjne znieczulanie

Sedacja wziewna polega na zastosowaniu mieszaniny tlenu i podtlenku azotu, którą pacjent wdycha przed rozpoczęciem leczenia dentystycznego. Innymi słowy metoda ta polega na aplikowaniu pacjentowi gazu rozweselającego, czyli mieszanki 30% tlenu i 70% podtlenku azotu.

Znieczulenie gazem rozweselającym sprawia, że pacjent podczas zabiegu stomatologicznego czuje się fizycznie odprężony i zrelaksowany przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości i zdolności reakcji na polecenia dentysty.

znieczulenie gazem rozweselającym, sedacja wziewna

Sedacja wziewna, czyli znieczulenie gazem rozweselającym to metoda, która może być stosowana u dzieci już po ukończeniu 3 roku życia.

Jest to zatem bezpieczna i nieszkodliwa metoda zarówno dla dorosłych jak i dzieci, stosowana w coraz większej ilości gabinetów stomatologicznych.

Sedacja wziewna – wskazania

Wskazaniem do zastosowania tego typu procedury jest:

  • silny lęk przed leczeniem u stomatologa lub przed tradycyjnym zastrzykiem znieczulającym,
  • nadpobudliwość u dzieci lub dorosłych,
  • silny odruch wymiotny,
  • konieczność przeprowadzenia żmudnych i monotonnych zabiegów stomatologicznych (np. zabiegów protetycznych),
  • konieczność przeprowadzenia zabiegów o umiarkowanej bolesności (usuwanie złogów nazębnych, leczenie próchnicy początkowej).

Taka metoda znieczulenia bezpieczna jest u pacjentów z astmą, epilepsją oraz nadciśnieniem.

Sedacja wziewna – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem przy stosowaniu sedacji wziewnej, czyli znieczuleniu gazem rozweselającym jest:

  • pierwszy trymestr ciąży,
  • choroby psychiczne,
  • rozedma płuc,
  • alkoholizm,
  • przeziębienie lub inna przyczyna niedrożności górnych dróg oddechowych.

Co ważne, taka forma znieczulenia może być stosowana u dzieci już po ukończeniu 3 roku życia.

Sedacja wziewna – krok po kroku

Sedacja wziewna polega na aplikowaniu gazu rozweselającego, czyli mieszanki 30% tlenu i 70% podtlenku azotu. Gaz podawany jest przez cały czas trwania zabiegu, w tym celu wykorzystywana jest maseczka zakładana na nos. Dobrze zatem aby pacjent był chętny do współpracy i pozytywnie nastawiony do zabiegu. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe zarówno dla stomatologa, jak i dla samego pacjenta.

Dodatkową korzyścią jest odcięcie od nieprzyjemnych niekiedy dla pacjenta bodźców zapachowych. Aplikacja gazu rozweselającego powoduje przyjemne uczucie rozluźnienia, z jednoczesnym zachowaniem świadomości i zdolności reakcji.

Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić?

U dzieci często występuje niepamięć wsteczna, co sprzyja skutecznej walce z lękiem przed dentystą. Taki rodzaj znieczulenia jest także doskonałym wstępem do tradycyjnego znieczulenia zastrzykiem jeśli zajdzie taka potrzeba.

Efekt działania mieszanki gazowej utrzymuje się jedynie przez okres jego stosowania i zaraz po wyjściu z gabinetu pacjent wraca do codziennej aktywności bez uczucia otępienia czy splątania. Już po 30 minutach od zakończenia podawania gazu rozweselającego można prowadzić samochód.

Sedacja wziewna – cena

Cena znieczulenia gazem rozweselającym to około 100 zł / godzinę.

Sprawdź: Zdjęcie pantomograficzne i pantomogram – co to takiego?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.