Najnowszy raport CED: Jakie są najczęstsze uboczne skutki wybielania zębów

Raport CED 2016: Niepożądane skutki wybielania zębów

Pod koniec czerwca br opublikowano trzeci Raport CED o niepożądanych skutkach stosowania produktów do wybielania zębów. Wydany raport pozwala ustalić jakie efekty uboczne najczęściej pojawiają się u pacjentów po przeprowadzeniu profesjonalnego lub samodzielnego wybielania zębów.

Opublikowany raport to trzecie i ostatnie sprawozdanie przygotowane na podstawie umowy zawartej pomiędzy CED (Council of European Dentist) a Komisją Europejską w dniu 31 marca 2010 roku. Umowa została zawarta w ramach przyszłego rozporządzenia na temat wykorzystania wybielania zębów lub produktów wybielających ( TWPs )1.

Okres od 31 października 2012 do 31 października 2013 roku został poddany analizie w pierwszym raporcie CED, który jest dostępny TUTAJ. Drugi raport CED, obejmujący okres od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 roku i można go znaleźć TUTAJ. Celem wszystkich raportów przygotowanych przez CED jest ustalenie stanu poziomu bezpieczeństwa stosowania dostępnych na rynku produktów do wybielania zębów.

Trzeci Raport CED – zakres i metodologia badań

Najnowszy, czyli trzeci i ostatni raport skupia się na okresie od 1 listopada 2014 do 31 października 2015 roku. Jak powstał raport? Raport powstał na podstawie wszelkich incydentów zgłaszanych przez stomatologów z różnych krajów w postaci wypełnionej przez nich ankiety online. Zgłaszane incydenty pochodziły zarówno od dentystów, którzy samodzielnie zaobserwowali skutki uboczne wybielania zębów w swoich gabinetach dentystycznych jak i od stomatologów, których pacjenci skarżyli się na niepożądane skutki samodzielnego stosowania dostępnych na rynku produktów wybielających. Pod uwagę wzięto produkty w których stężenie nadtlenku wodoru wyniosło od 0,1 % do 6 % zaś nadtlenku mocznika pomiędzy 0,3 % a 16,62 %.

Uczestnictwo w badaniu było dobrowolne. Ankieta została przeprowadzona online i była dostępna pod adresem surveyshare.com, zapewniając anonimowość osób biorących udział w badaniu.

Raport CED i jego wnioski na temat produktów wybielających zęby

Niestety, na podstawie tego oraz dwóch poprzednich raportów CED nie jesteśmy w stanie określić jak popularne jest stosowanie produktów wybielających zęby w UE. Należy podkreślić, że podstawowym celem badania było jedynie ustalenie niepożądanych skutków stosowania produktów wybielających. W ankiecie wzięli udział dentyści z trzech krajów: Irlandii, Grecji a także Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy badania zgłosili wystąpienie ogółem 43 incydentów w postaci niepożądanych skutków wybielania zębów. Zgłoszenia przedstawiały się następująco:

 • Irlandia – 31 zaobserwowanych incydentów,
 • Grecja – 11 zaobserwowanych incydentów,
 • Wielka Brytania – 1 zaobserwowany incydent.

Poprzednie dwa raporty powstały na podstawie zgłoszeń z Grecji, Litwy, Norwegii, Irlandii, Estonii, Portugalii i Bułgarii oraz Malty, Słowacji, Islandii, Litwy, Francji i Niemiec.

Najczęstsze niepożądane skutki wybielania zębów

Najczęściej wskazywanym skutkiem ubocznym wybielania zębów była nadwrażliwość zębów (39 incydentów). Zaobserwowano 9 przypadków zapalenia tkanek miękkich lub owrzodzeń a 8 ankietowanych zgłosiło przypadki pojawienia się bólu. Dwóch ankietowanych nie odnotowało niepożądanych skutków stosowania produktów do wybielania zębów. Znamienne, że wśród efektów wybielania nie zaobserwowano wystąpienia reakcji alergicznych.

Niepożądane skutki wybielania zębów - raport CED

Tabela 1. Niepożądane skutki stosowania produktów wybielających zęby. Dane na podstawie trzeciego raportu CED.

W 11 zgłoszonych przez dentystów przypadkach dolegliwości pojawiły się już po pierwszym zabiegu wybielania, który wykonano w gabinecie dentystycznym, zaś w 32 zgłoszeniach niepożądane efekty uboczne pojawiły się po samodzielnym zastosowaniu produktu wybielającego zęby. Dolegliwości utrzymywały się najczęściej od 1 do 5 dni (35 zdarzeń), a dłużej czyli przez okres od 6 do 10 dni w 8 zaobserwowanych przez ankietowanych przypadkach. Tylko u 1 pacjenta niepożądane efekty trwały dłużej niż 10 dni.

Na zakończenie jako główny wniosek płynący z opublikowanego przez CED raportu można wskazać, że najczęstszym zgłaszanym przez dentystów niepożądanym efektem stosowania produktów do wybielania zębów jest nadwrażliwość zębów – takie spostrzeżenia potwierdzają ustalenia doktryny, zawarte w literaturze naukowej z zakresu stomatologii.

Najnowszy Raport CED można znaleźć TUTAJ.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Machania pisze:

  szkoda że znowu nie było wśród osób biorących udział w badaniu żadnego dentysty z polski… a co do produktów wybielających zęby to kiedyś spróbowałam pasków wybielających – niestety moje zęby stały się nadwrażliwe i zaczęły mnie zwyczajnie boleć – może inna metoda wypada lepiej ale teraz boję się sięgnąć po cokolwiek nowego i stwierdzam że lepiej mieć własny kolor ale zdrowe zęby niż białe ale bolące

  • Gruzal pisze:

   Też stosowałam paski i efekt ten sam: zęby bolały, czułam że dziąsła są delikatne i nadwrażliwe – nigdy więcej. Jak już mam wydawać pieniądze na wybielanie zębów to tylko pod okiem fachowca, najlepiej w jakimś dobrym gabinecie stomatologicznym, może jakąś lampą.

 1. 18 sierpnia 2016

  […] Zobacz: Najnowszy raport CED: Jakie są najczęstsze uboczne skutki wybielania zębów […]

 2. 25 sierpnia 2016

  […] Sprawdź: Najnowszy raport CED: Jakie są najczęstsze uboczne skutki wybielania zębów […]

 3. 14 września 2016

  […] Zobacz: Najnowszy raport CED: Jakie są najczęstsze uboczne skutki wybielania zębów […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.