Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Próchnica zębów mlecznych - jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Próchnica zębów mlecznych – wydawałoby się, że u małych dzieci problem próchnicy nie powinien występować, gdyż ich zęby są jeszcze na to za młode. Niestety, okazuje się, że nawet w młodym wieku można na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej nabawić się próchnicy zębów.

Próchnica zębów mlecznych – czy trzeba z nią walczyć?

Odpowiedź brzmi: oczywiście. Próchnica zębów mlecznych jest chorobą o wielu przyczynach związanych z czynnikami zewnętrznymi. Wielu rodziców wychodzi jednak z założenia, że nie ma sensu leczyć zębów mlecznych u dziecka skoro i tak wypadną. Jest to jednak błędne rozumowanie. O zęby mleczne trzeba dbać a wszelkie zmiany chorobowe – takie jak np. początki próchnicy – leczyć. Od stanu zębów mlecznych zależy bowiem stan zębów stałych. Nieleczona próchnica zębów mlecznych może powodować złe rozwinięcie się kości żuchwy, wady zgryzu, a w późniejszym okresie wystąpienie braków w uzębieniu.

Jak wygląda próchnica zębów mlecznych?

Próchnica zębów mlecznych - jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Zaawansowana próchnica zębów mlecznych dziecka

Początek próchnicy zębów u dziecka objawia się wystąpieniem kredowobiałej matowej, tzw. plamy próchnicowej, która jest widoczna na błyszczącej zdrowej powierzchni szkliwa zęba mlecznego. Na tym etapie próchnica zęba mlecznego dotyczy wyłącznie szkliwa a nie zębiny zęba.

Wraz z rozwojem choroby plama próchnicowa robi się coraz bardziej szorstka i zaczyna ciemnieć. Próchnica średnia zęba mlecznego występuje gdy plama próchnicowa obejmie również zębinę zęba malucha. Odwapniona warstwa szkliwa zęba mlecznego następnie załamuje się i dochodzi do powstania ubytku próchnicowego, który wymaga leczenia w postaci założenia plomby. Próchnica głęboka to ubytek, który jest już dla dziecka bolesny przy badaniu i sięga bardzo blisko do nerwu zęba malucha.

Próchnica zębów mlecznych – jak jej zapobiec?

Aby zapobiec powstaniu próchnicy u dziecka powinnyśmy jak najwcześniej przyzwyczajać naszego malucha do regularnego mycia zębów. Oswajajmy je z tą czynnością od pierwszych tygodni życia, przemywając dziąsła wyjałowionym gazikiem z przegotowaną wodą. Od około szóstego miesiąca u naszego dziecka zaczynają wyrzynać się mleczne zęby. Należy dbać o nie równie troskliwie jak o zęby stałe.

Zobacz: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka

Mycie zębów może stać się wspaniałą zabawą i przyjemnością dla naszego szkraba. Wystarczy że podczas mycia umilimy maluchowi czas pacynką, która będzie mówić wierszyk wymyślony specjalnie na tą okazję. Zaczynając mycie zębów u dziecka warto zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę, którą owijajmy wokół palca. Później wymieńmy ją na zwykłą, oznaczoną symbolem 0-2. Pamiętajmy o wymianie szczoteczki na nową, kiedy jej włókna zaczną tracić sprężystość lub kiedy ma ona kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami np. po przebytej chorobie.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać dla dziecka by zapobiec powstaniu próchnicy zębów mlecznych?

Wybierając jednak szczoteczkę dla naszej pociechy starajmy się unikać szczoteczek o twardym włosiu, gdyż mogą one powodować podrażnienia wrażliwych dziąseł dziecka. Dobra szczotka do zębów dla dziecka powinna być dopasowana do rozmiarów buzi malca. Dodatkowo, do 5 roku życia malca powinniśmy wybierać wyłącznie szczoteczki manualne. Informację o tym dla dzieci w jakim wieku dedykowana jest dana szczoteczka znajdziesz na jej opakowaniu.

Pamiętajmy, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a jej włosie miękkie. Gdy dziecko ma 5 lat można pomyśleć nad zakupem elektrycznej szczoteczki do zębów (bateryjnej lub akumulatorowej) dla dziecka, których na rynku jest z roku na rok coraz więcej.

Sprawdź: Ząbkowanie, czyli jakie są objawy ząbkowania i na co należy zwrócić uwagę

Próchnica zębów mlecznych – zapobiegaj stosując prawidłową technikę mycia zębów

Dobra szczoteczka do zębów to nie wszystko. Próchnica u dzieci jest dość częstym zjawiskiem, dlatego trzeba również zwrócić uwagę w jaki sposób myjemy zęby. Należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących techniki mycia zębów mlecznych u dziecka. Po pierwsze zęby przednie myjemy ruchem góra-dół, powierzchnie żujące oraz zęby tylne ruchami przód – tył a zewnętrzne powierzchnie zębów ruchem kolistym.

Aby jak najlepiej nauczyć dziecko prawidłowego mycia zębów warto stanąć z nim przed lustrem. Zaopatrzmy się również w pastę do zębów bez fluoru, przeznaczoną specjalnie dla dzieci. Jej ilość zużywana podczas mycia powinna być wielkości groszku. Po zabiegu pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu jamy ustnej malucha.

Próchnica zębów mlecznych – dodatkowe sposoby zapobiegania

Oprócz codziennego szczotkowania można również w inny sposób zapobiegać powstawaniu próchnicy zębów mlecznych dziecka. Oto 4 dodatkowe sposoby zapobiegania powstawaniu próchnicy:

 1. Nie pozwalajmy aby dziecko trzymało w buzi długo butelkę ze słodką herbatką lub kaszką, gdyż może się pojawić próchnica butelkowa.
 2. Unikajmy również podawania dziecku przekąsek, tkanka zęba musi mieć czas na ponowne zmineralizowanie po posiłku.
 3. Nie pozwólmy dziecku oblizywać łyżeczki czy smoczka, tam również znajdują się bakterię wywołujące próchnicę.
 4. Wraz z pojawieniem się zębów, zabierzmy dziecko do dentysty. Ważne aby była to osoba, która ma podejście do dzieci. Pierwsza wizyta malucha w gabinecie stomatologicznym musi być odebrana pozytywnie, żeby dziecko chętnie chodziło na późniejsze wizyty.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad powinno skutecznie uchronić nasze dziecko przed próchnicą.

Próchnica zębów mlecznych – zapobiegaj i lecz u dentysty

Nie odkładajmy wizyty u dentysty aż do pierwszego bólu zęba dziecka lub momentu, gdy zauważymy u naszego dziecka oznaki próchnicy. Warto udać się z dzieckiem do dentysty, gdy nasza pociecha skończy pół roku, gdyż wtedy to właśnie wyrastają siekacze.

Dentysta podczas takiej wizyty kontrolnej zbada, czy rozwój zębów mlecznych naszego dziecka przebiega prawidłowo. Ponadto poinformuje nas o tym, czy zębom dziecka zagraża próchnica oraz opisze nam, w jaki sposób czyścić zęby i dziąsła naszego malucha. Późniejsze wizyty kontrolne mogą odbywać się co pół roku. W przypadku, gdy stomatolog dopatrzy się u dziecka objawów próchnicy to konieczne będzie niezwłoczne ustalenie planu leczenia.

Zobacz więcej: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Regina pisze:

  jak dziecko ma próchnicę to znaczy że matka o niego nie dbała, jak można doprowadzic do tego żeby na młodych zębach pojawiło się takie parszystwo? dziecku zęby trzeba myć i uczyć dziecko że samo ma tez o nie dbać, ja swoim dzieciom nie dawałam słodyczy i zawsze krzyczałam na wszystkie „ciotki” które chciały mi dziecko dokarmiać słodyczami – efekt: u mojego dziacka nigdy takiego problemu nie było, zawsze miał ładne i zadbane ząbki, matka nie może być leniwa bo to się potem na dziecku odbija

 1. 1 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci? […]

 2. 9 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci? […]

 3. 27 listopada 2017

  […] Sprawdź:  Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.