Piramidy w Gizie – jeden z 7 cudów antycznego świata

Piramidy w Gizie to jeden z siedmiu cudów świata antycznego i niestety jedyny zachowany do dnia dzisiejszego. Piramidy, czuli budowle które w istocie są wielkimi grobowcami to najstarsze budowle ludzkości a zagadki i legendy z nimi związane w dalszym ciągu pozostają żywe.

Piramidy w Gizie - zakochaj się w Egipcie

Kompleks piramid w Gizie

Egipt to wciąż popularny cel niezliczonych wycieczek z całego świata. Nie bez powodu, bowiem w odległości ośmiu kilometrów od Kairu, w Gizie, ponad pustymi obszarami oraz kompleksem mniejszych piramid i grobowców górują trzy wielkie piramidy, stanowiące jedną z największych atrakcji tego pięknego kraju. Piramidy w Gizie to kolejno: piramida Cheopsa, piramida Chefrena z postawionym przy niej monumentalnym pomnikiem Sfinksa oraz piramida Mykerinosa. Wszystkie piramidy w Gizie mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Wokół tych piramid w Gizie pobudowano także szereg mniejszych, przeznaczonych na grobowce królowych oraz ważnych dostojników państwowych.

Piramidy w Gizie

Piramida Cheopsa

piramida cheopsa, wielka piramida, piramidy w gizie

Opis: Piramida Cheopsa, źródło: własna praca, data: 2000, autor: Janusz Recław, licencja: GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

Największą i najsłynniejszą piramidą wchodzącą w skład kompleksu piramid w Gizie jest piramida faraona Chufu (z greckiego – Cheopsa), który rządził Egiptem a latach 2589 p.n.e. a 2566 r.p.n.e. Największa z piramid, czyli właśnie piramida Cheopsa, uznana została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Piramida Cheopsa nazywana jest również Wielką Piramidą a o jej budowie pisał już zwany ojcem historii Herodot z Halikarnasu: Cheops na wystawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat.

piramida cheopsa, piramida w gizie, wielka piramida infografika

Pierwotnie piramida była pokryta płytami z polerowanego białego wapnia a wierzchołek czarnym diorytem. W 1168 r. płyty wapnia zostały jednak w większości odłupane i wykorzystane do budowy domów w Kairze. Było to spowodowane pożarem, który nawiedził w tym czasie miasto. Od tego wydarzenia piramida Cheopsa jest również znacząco niższa – pierwotnie miała 146,6 m wysokości a już po 1168 roku jej wysokość wynosiła tylko około 137 metrów.

Budowa piramidy Cheopsa

Budowa piramidy to ogromne przedsięwzięcie konstrukcyjne – omawiana piramida została wzniesiona na sztucznie wyrównanym terenie (pomiary wykazały różnice poziomu wynoszące do 2,0 cm). Wielka piramida Cheopsa zorientowana została zgodnie z kierunkami świata. Jej ogromne boki są zwrócone dokładnie na północ (N), południe (S), wschód (E)  i zachód (W). Wejście do wnętrza piramidy znajduje się pośrodku ściany północnej, na wysokości 20 m. Wejście to prowadzi następnie do stromego korytarza. Na jego przedłużeniu wykuto w skale pod piramidą komorę grobów, której jednak nigdy nie wykończono. W centrum piramidy Cheopsa usytuowana została komora królewska, w której stoi sarkofag faraona z czerwonego granitu. Do dziś jednak pozostaje zagadką, czy komora ta faktycznie stanowiła grobowiec wielkiego faraona.

Piramida Cheopsa jest najcięższą budowlą stworzoną przez człowieka. Posiada wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15 t. Cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków, co sprawia, że piramida ma masę 6,25 milionów ton! Samo przygotowanie placu budowy dla tej kamiennej budowli zajęło budowniczym 10 lat. Przyjmuje się, że przez cały okres budowy piramidy przez plac budowy przewinęło się aż 100 000 robotników.

Bloki skalne do budowy piramidy Cheopsa, których wysokość wahała się od 0,8 do 1,45 metra, wydobywane były z kamieniołomów, windowane do góry na drewnianych saniach i transportowane za pomocą drągów na brzeg rzeki Nil. Bloki były następnie przeładowywane na barkę za pomocą której robotnicy przepływali z blokami na drugi brzeg i przenosili je dalej na plac budowy piramidy. Za transport jednego bloku odpowiedzialnych było zazwyczaj ośmiu robotników.

Ciekawostka:

Jak już wiemy z infografiki boki piramidy Cheopsa mają po 230 metrów długości a jej podstawa wynosi 52 900 m2. W piramidzie jest zatem dość miejsca na postawienie obok siebie PIĘCIU największych kościołów świata: Bazyliki św. Piotra, Katedry św. Pawła w Londynie, Opactwa Westminster oraz katedry we Florencji i Mediolanie.

Piramida Chefrena

piramida chefrena, piramidy w gizie, chefren

Piramida faraona Chefrena w Gizie

Średnią pod względem wysokości piramidą wchodzącą w skład kompleksu piramid w Gizie jest piramida Chefrena. Chefren był faraonem Egiptu w latach 2558 do 2532 r. p.n.e. i zarazem synem faraona Cheopsa. Był czwartym z kolei władcą starożytnego Egiptu z IV dynastii i przypuszczalnie budowniczym Wielkiego Sfinksa.

Dawniej obserwując piramidy można było odnieść wrażenie, że to właśnie piramida Chefrena jest najwyższa. Działo się to za sprawą tego, że piramida Chefrena stoi 10 metrów wyżej. W rzeczywistości zatem ma ona 143,5 m wysokości i jest  o 3 metry niższa od pierwotnej wysokości piramidy Cheopsa.

Piramida Chefrena, piramidy w gizie

Pierwotnie piramida Chefrena wznosiła się na wysokość 143,5 m ponad poziom gruntu. Obecnie, w wyniku naturalnych procesów starzenia, jej wysokość to 136 m. Długość boku piramidy wynosi 215,3 m, co daje 46 200 m² zajmowanej przez nią powierzchni.

Do wybudowania grobowca użyto ogromnych bloków skalnych ważących ok. 2,5 tony. Budulec stanowił wapień sprowadzany z półwyspu Synaj oraz granit wydobywany z kamieniołomów w okolicach Abu Simbel. Cechą charakterystyczną tej piramidy jest fakt, iż jako jedyna posiada zachowane płyty okładzinowe, widoczne na jej wierzchołku. Waga niektórych z tych płyt dochodzi nawet do 7 ton.

Piramida Mykerinosa

Trzy małe piramidy satelitarne, znajdujące się na północnym boku grobowca faraona Mykerinosa.

Piramida Mikerinosa oraz trzy małe piramidy satelitarne, znajdujące się na północnym boku tego grobowca.

Najmniejszą pod względem wysokości piramidą z Gizy jest piramida Mykerinosa. Faraon Mykerinos rządził Egiptem w latach 2532 do 2503 r. p.n.e. i był synem Chefrena oraz wnukiem Cheopsa. Jego egipskie imię brzmiało MenKauRe i znaczyło: „Trwała-jest-moc-Re (boskiej-światłości)”.

Długość boków podstawy piramidy Mykerinosa wynosi 108 metrów, a kąt nachylenia ścian to 51°. Piramida znajduje się w sąsiedztwie pozostałych piramid Cheopsa i Chefrena.

Piramida Mykerinosa, piramidy w gizie infografika
Po południowej stronie piramidy Mykerinosa wznoszą się trzy mniejsze piramidki satelitarne. Wejście do wnętrza piramidy faraona Mykerinosa usytuowane zostało na północnym jej boku, na wysokości około 4 metrów od podłoża.

W piramidzie tej zachował się najbardziej oryginalny wystrój wnętrz. Zachowane rzeźby przedstawiają wizerunek króla wraz z boginią Hathor z krowimi rogami obejmującymi tarczę słoneczną wraz z uosobieniem jednego z egipskich nomów. Triady Mykerinosa to najstarsze zachowane w Egipcie kompozycje składające się z trzech postaci. W grobowcu faraona znaleziono także dobrze zachowany posąg Mykerinosa z jego małżonką. Posąg wyróżnia się nietypowym jak na kanon egipski przedstawieniem obu postaci. Artysta nie tylko zrównał wzrostem króla i królową, ale ukazał też zażyłość pomiędzy małżonkami poprzez gest królowej obejmującej króla swą prawą ręką. Dodatkowo obie postacie ukazane są w niewielkim wykroku, czyli w postawie, która była zastrzeżona dla posągów mężczyzn. Rzeźba królewskiej pary znajduje się obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie.

Piramidy w Gizie a Wielki Sfinks

Piramidy w Gizie to atrakcja znana na całym świecie. Nie sposób jednak nie wspomnieć o jeszcze jednej budowli znajdującej się w Gizie a mianowicie o słynnym Wielkim Sfinksie. Budowę Wielkiego Sfinksa przypisuje się faraonowi Chefrenowi a wielu uczonych utrzymuje, że posąg ten posiada  wizerunek tego właśnie faraona. Tak czy inaczej ten monolityczny posąg Sfinksa robi wrażenie, gdyż ma wysokość aż 20 metrów a długość ponad 73 metrów. Wyrzeźbiony został w olbrzymim bloku skalnym i ma ciało lwa i głowę faraona osłoniętą szeroką chustą nemes. Jest to zarazem pierwsza monumentalna rzeźba w antycznej sztuce egipskiej.

wielki sfinks w gizie

Wielki Sfinks w Gizie

Znany amerykański geolog Robert Schoch stwierdził, że ciało Wielkiego Sfinksa posiada silne ślady erozji wodnej. Zdaniem uczonego erozja ta mogła mieć miejsce wyłącznie w czasach bardziej deszczowego klimatu. Na podstawie tego ogłosił, że egipski monument liczy ponad 10 tysięcy lat. Za podobnie starą datą powstania tego gigantycznego posągu opowiedzieli się tacy uczeni jak Robert Bauval czy Graham Hancock. Ich zdaniem cały kompleks w Gizie stanowi w istocie gigantyczną mapą nieba, która została wzniesiona około 10500 roku p.n.e., zaś sam Sfinks stanowił odwzorowanie gwiazdozbioru Lwa.

Czym jest Sfinks?

Sfinks (Sfinga) to według mitologii greckiej stwór o głowie kobiety i uskrzydlonym tułowiu lwa (w języku greckim i łacińskim Sfinks jest rodzaju żeńskiego). Sfinks miał zostać nasłany przez Herę na Teby i pustoszyć ich okolicę. Przechodniom zadawał zagadkę, a nie umiejących jej rozwiązać – pożerał. Według mitologii Edypowi udało się jednak poprawnie odpowiedzieć na pytanie Sfinksa. Sfinks usłyszawszy dobrą odpowiedź rzucił się następnie ze skały. Inna wersja głosi, że Sfinks zginął z ręki Edypa.

Keywords: Piramidy w Gizie, Giza, piramidy, Egipt, Wielki Sfinks

Sprawdź: Olej kokosowy – od A do Z. Właściwości i zastosowanie.

OLEJ KOKOSOWY - zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Właściwości oleju kokosowego

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. naughtily pisze:

    piramidy może i piękne ale czy bezpiecznie teraz tam jeździć? co rusz słychać o jakiś napadach na obcokrajowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.