Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty z pewnością wiąże się z dużym stresem – zarówno przeżywają to rodzice, jak i samo dziecko. Wiele osób może zapytać, czy warto jest denerwować siebie i swoją pociechę i leczyć zęby mleczne, skoro i tak niedługo wypadną? Jedyną słuszną odpowiedzią jest to, że niewątpliwe warto. Jednak jak odpowiednio przygotować dziecko do takiej wizyty? Poniżej znajdą Państwo kilka wskazówek, jak pomóc dziecku przygotować się do bezstresowej wizyty u stomatologa.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty? – wskazówki dla rodziców

Istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa:

 • Aby dziecko nie bało się dentysty, uprzedź najbliższych, by nie mówili w sposób negatywny o zabiegach dentystycznych.
 • Nigdy nie można straszyć dziecka dentystą – to tylko sprawi, że dziecko nie będzie chciało pójść na wizytę do stomatologa.
 • Opowiedzmy dziecku o tym, jak będzie wyglądała pierwsza wizyta u stomatologa – np. „Będziesz musiał usiąść na fotelu, a dentysta poprosi Cię, abyś otworzył szeroko usta. W ten sposób sprawdzi, jaki jest stan Twoich zębów”.
 • Najlepszą porą na wizytę w gabinecie stomatologicznym są godziny poranne. Wtedy zarówno dziecko, jak i rodzice nie są przemęczeni ani podenerwowani.
 • Dobrym rozwiązaniem jest to, aby pierwsza wizyta u dentysty była wizytą adaptacyjną. Podczas takiej wizyty dziecko nie będzie miało sprawdzanego stanu zębów, a jedynie zaznajomi się z otoczeniem – gabinetem dentystycznym oraz z samym stomatologiem. Może także zadać lekarzowi pytania.
 • Jeżeli w czasie wizyty u dentysty dziecko płakało, porozmawiajmy z nim. Zapytajmy, co spowodowało taką reakcję. Na pewno nie możemy na dziecko krzyczeć, gdyż może to sprawić, że już więcej nie będzie chciało tam pójść.
 • Gdy podczas wizyty dziecko było grzeczne, pochwalmy jego zachowanie. Możemy także dać mu małą nagrodę np. kolorowankę.
 • Przedszkole to miejsce, w którym dziecko może usłyszeć od swoich rówieśników o nieprzyjemnych historiach o dentyście i leczeniu zębów. Z tego względu warto zaprowadzić naszą pociechę jeszcze przed pójściem dziecka do przedszkola.
 • Dobrym pomysłem jest również zaznajomienie dziecka z dentystą poprzez przeczytanie opowiadania lub wspólne obejrzenie bajki związanej z pójściem do dentysty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – kiedy powinna się odbyć?

Nie odkładajmy wizyty u dentysty aż do pierwszego bólu zęba dziecka. Warto udać się do stomatologa, gdy dziecko ma pół roku, gdyż wyrastają wtedy siekacze. Dentysta skontroluje, czy wszystko przebiega prawidłowo. Ponadto poinformuje nas o tym, czy zębom dziecka zagraża próchnica oraz opisze nam, w jaki sposób czyścić zęby i dziąsła naszego malucha. Jeżeli dziecko ma więcej niż pół roku, a nie było dotąd w gabinecie stomatologicznym, koniecznie trzeba udać się do dentysty, gdy nasza pociecha ma 2-3 lata. Dowiemy się wówczas o stanie zębów dziecka oraz o tym, czy posiada wadę zgryzu. Późniejsze wizyty kontrolne mogą odbywać się co pół roku.

Zobacz: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty z pewnością jest dla niego wielkim przeżyciem, dlatego tak ważne, aby zadbać o to, by przebiegła w miłej atmosferze. Nawet jeżeli maluch codziennie szczotkuje zęby, to i tak nie zapominajmy o regularnych wizytach kontrolnych, ponieważ lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie chorobom zębów niż ich leczenie.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. 5 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców […]

 2. 9 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców […]

 3. 12 kwietnia 2018

  […] Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców […]

 4. 20 sierpnia 2018

  […] Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców […]

 5. 12 marca 2019

  […] Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.