Permanentne tuszowanie rzęs – czym jest trwały makijaż rzęs?

Wiele osób uważa, że oczy to zwierciadło duszy. Dlatego też oczy są tak chętnie i często podkreślane przez makijaż.

Permanentne tuszowanie rzęs - czym jest trwały makijaż rzęs

Oczywiście współczesne techniki kosmetologii pozwalają nam w różnorodny sposób uwydatniać ich piękno. Do najczęstszych metod zaliczamy używanie tuszu do rzęs, cieni do powiek albo eyelinera bądź kredki. Coraz większą popularność zdobywa jednak zabieg polegający na trwałym tuszowaniu rzęs. Czym jest zatem permanentne tuszowanie rzęs?

Permanentne tuszowanie rzęs – co to takiego?

Przez permanentne tuszowanie rzęs należy rozumieć tuszowanie rzęs na stałe. To sposób na uwydatnienie naturalnego piękna rzęs. Wykorzystywany podczas zabiegu tusz  jest znacznie lżejszy od zwykłego tuszu do rzęs, a jednocześnie zachowuje jego elastyczność. Preparat pozwala w prosty sposób nadać rzęsom głęboki czarny kolor, nie obciążając ich widocznymi warstwami tuszu. Rzęsy po zabiegu nie wymagają malowania. Za pomocą tego zabiegu możemy osiągnąć dowolny efekt – od delikatnego podkreślenia oprawy oczu, aż po widocznie pogrubienie oraz wydłużenie rzęs.

Zabieg permanentnego tuszowania rzęs pozwala uzyskać efekt pięknych, równomiernie wytuszowanych rzęs i jest często często traktowany jako uzupełnienie zabiegu przedłużania. Zabieg tuszowania rzęs na stałe polega na nakładaniu na rzęsy specjalnej mascary, która utrzymuje się przez około trzy tygodnie. W zależności od ilości nałożonych warstw można uzyskać różny efekt – od delikatnego podkreślenia do znacznego pogrubienia i zagęszczenia rzęs.

Tuszowanie rzęs na stałe – dla kogo?

Permanentne tuszowanie rzęs to zabieg przeznaczony dla osób, które pragną aby ich rzęsy wyglądały na pogrubione i zagęszczone oraz optycznie wydłużone.

Permanentne tuszowanie rzęs - czym jest trwały makijaż rzęs

Jest to dobre rozwiązanie na przykład dla osób, które mają gęste ale jasne rzęsy. Trwały makijaż sprawi, że rzęsy staną się bardziej wyraziste. Rzęsy podczas zabiegu są również podkręcane do góry przez co stają się bardziej widoczne.

Trwałe tuszowanie rzęs to zabieg skierowany przede wszystkim do osób, które mają ładne, mocne i długie swoje naturalne rzęsy. Permanentne tuszowanie ma na celu uwydatnienie ich piękna. Nałożenie trwałego tuszu w gabinecie kosmetycznym sprawia, że zbędne staje się codzienne, samodzielne tuszowanie rzęs. Jeżeli masz dość codziennego stosowania tuszu, rozważ, czy nie zdecydować się na wykonanie tego typu zabiegu pielęgnacyjnego.

Permanentne tuszowanie rzęs krok po kroku

Jak wygląda zabieg permanentnego tuszowania rzęs? Najprościej mówiąc, można stwierdzić, że zabieg polega na aplikacji na naturalne rzęsy semi-permanentnego tuszu (półpermanentnego tuszu), który po wyschnięciu staje się wodoodporny. Maksymalną ilość warstw, którą można zastosować zależy od indywidualnych cech rzęs klientki salonu kosmetycznego.

Permanentne tuszowanie rzęs - czym jest trwały makijaż rzęs

Jest to zabieg profesjonalny, co oznacza że jest wykonywany przez przeszkoloną kosmetyczkę od której wymaga się m.in. stabilności i precyzji ruchów dłoni oraz wzroku, który pozwala na dobre postrzeganie głębi. Dla przykładu szkolenie w zakresie techniki trwałego malowania rzęs przy użyciu specjalnej maskary Black Lashes trwa 4 godziny i kończy się uzyskaniem certyfikatu (cena kursu to 400 zł a więcej informacji o takim szkoleniu można znaleźć tutaj).

Permanentne tuszowanie rzęs może być wielokrotnie powtarzane. Tusze wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych są bezzapachowe i odpowiednie dla alergików. Bezpośrednio po zabiegu przez pierwsze dwie godziny należy szczególnie chronić oczy przed każdą postacią wody (deszcz, mżawka czy płukanie twarzy). Potem tusz się utrwala i staje wodoodporny. Możemy swobodnie korzystać z kąpieli na basenie czy sauny.

Permanentne tuszowanie rzęs – efekty

Zabieg permanentnego tuszowania rzęs pozwala uzyskać efekt pięknych, równomiernie wytuszowanych rzęs. Za pomocą tego zabiegu można osiągnąć zarówno efekt delikatnego podkreślenia oprawy oczu  jak i widocznego pogrubienia oraz wydłużenia rzęs.

Permanentne tuszowanie rzęs - czym jest trwały makijaż rzęs

Jak podają producenci stosowany tusz nie rozmazuje się i nie skleja rzęs.  Bywają jednak przypadki kobiet, których rzęsy były po zabiegu lekko posklejane. Oczywiście duże znaczenie odgrywa tu wiedza i doświadczenie samej kosmetyczki, dlatego warto wybrać sprawdzony gabinet.

Efekt trwałego tuszowania utrzymuje się średnio przez 2-3 tygodnie, choć zdarza się że tusz zaczyna się kruszyć już po tygodniu. Oznacza to, że zabieg jest permanentny raczej z nazwy, przez co niektóre gabinety kosmetyczne wolą posługiwać się nazwą „semi-permanennego tuszowania rzęs” co jest zdecydowanie właściwszym określeniem. Na trwałość tuszu wpływ mają również m.in. ilość nałożonych warstw, przestrzeganie zasad pielęgnacji rzęs oraz faza wzrostu, w jakiej znajdują się rzęsy podczas wykonywania zabiegu.

Pielęgnacja rzęs po permanentnym tuszowaniu

Na permanentny tusz rzęs można nakładać standardową mascarę, pod warunkiem że skorzystamy z tuszu na bazie wody. Tusze do rzęs na bazie oleju negatywnie wpływają na permanentny makijaż rzęs. Należy jednak zachować umiar w ich stosowaniu aby za bardzo nie przeciążyć rzęs co mogłoby skutkować ich nadmiernym wypadaniem.

W okolicach oczu nie należy również stosować  jakichkolwiek kosmetyków zawierających oleje lub inne tłuszcze (chodzi tu np. o mleczko do demakijażu, płyn micelarny, kremy czy maseczki pod oczy), gdyż nie są one tolerowane przez mascarę.

Usuwanie tuszu

Po upływie wskazanego wyżej okresu tusz zaczyna się wykruszać na końcówkach rzęs i powinien zostać ściągnięty specjalnymi produktami. Nie powinniśmy tego jednak robić samodzielnie. Należy udać się do gabinetu w którym tusz był nakładany. To ważne, gdyż nie usunięcie mascary może powodować blokowanie miejsca wzrostu dla nowych rzęs. Tak zablokowane rzęsy mogą następnie zacząć wrastać w innym miejscu powodując tym samym stany zapalne oraz nieprzyjemne uczucie pieczenia czy inne powikłania. Ściąganie tuszu wykonywane jest zazwyczaj nieodpłatnie pod warunkiem, że korzystamy z usług tego samego gabinetu kosmetycznego – w przeciwnym wypadku za jego ściągnięcie zapłacimy około 30 zł.

Permanentne tuszowanie rzęs – cena i czas

Ile kosztuje trwały makijaż rzęs? Przeglądając cenniki gabinetów kosmetycznych można ustalić, że średnia cena tego zabiegu to około 130 zł. Ściąganie tuszu jest zazwyczaj bezpłatne, jednak niektóre salony pobierają za to opłatę w wysokości około 30 zł.

Ile trwa zabieg? Zabieg trwałego tuszowania trwa około 50-90 minut. Usuwanie mascary trwa około 10 minut.

Przeciwwskazania

Do najważniejszych przeciwwskazań do zabiegu permanentnego tuszowania rzęs należą między innymi:

 • ciężkie zaburzenia skóry w okolicy oczu
 • infekcyjne choroby skóry w okolicy oczu
 • zapalne choroby skóry w okolicy oczu
 • choroby oczu
 • infekcje oczu
 • zapalenie powiek
 • wszelkie choroby/zaburzenia powodujące drżenie, tiki lub nieprzewidywalne ruchy

Permanentne tuszowanie rzęs – opinie

Poszukując informacji na temat permanentnego tuszowania rzęs można natrafić na liczne opinie klientek gabinetów kosmetycznych, które skorzystały z takiego zabiegu. Jakie są ich wrażenia? Ogólnie mówiąc: różne.  Oczywiście, na pozytywną opinię o danym zabiegu składa się wiele czynników. Należą do nich m.in. efektywność, bezbolesność, cena, kwalifikacje personelu czy miła obsługa. Nie mniej jednak decydując się na dany zabieg kosmetyczny warto wcześniej poznać opinie osób, które z takiego zabiegu skorzystały. Opinii możemy szukać np na forach internetowych lub blogach. Przykładowa opinia znaleziona w internecie:

Barbara S. z Krainakobiet.blogspot.com pisze:

Dziewczyny, jeśli lubicie lekko wytuszowane rzęsy i nie korzystacie z sauny i solarium, to ten zabieg będzie dla Was idealny. Ja już nigdy się na niego nie zdecyduję.” Barbara w swoim wpisie poinformowała, że po zabiegu jej rzęsy były lekko posklejane i już po tygodniu zdecydowała się na usunięcie tuszu. Więcej o jej wrażeniach z zabiegu można znaleźć tutaj.

Farbowanie rzęs henną

Czy trwałe tuszowanie rzęs to wyłączna domena gabinetów kosmetycznych? Okazuje się, że tak. Takie produkty jak Nouveau Scara czy MYscara mogą być nakładane jedynie przez profesjonalne tj. przeszkolone w tym kierunku kosmetyczki. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rozwiązań na samodzielne i w miarę trwałe farbowanie rzęs. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście henna. Można spotkać się z opinią, że nie powinno się wykonywać tego typu zabiegu po raz pierwszy samodzielnie w domu, gdyż bez odpowiedniej wprawy ławo można zabrudzić sobie powieki, co w przypadku henny jest akurat dość kłopotliwe do usunięcia.

Jak farbować rzęsy henną? Po pierwsze należy przygotować odpowiedni roztwór z henny. Powinniśmy wybrać hennę specjalnie przeznaczoną do farbowania rzęs. Kolejnym krokiem jest nałożenie henny na całą długość rzęs. Po upływie kilku minut należy zmyć hennę wodą i gotowe.

Wnioski

Zanim zatem zdecydujemy się na określoną metodę farbowania rzęs – czy to permanentne tuszowanie czy może popularną hennę – warto dokładnie poznać jej wady i zalety, mając na uwadze stan i kondycję naszych rzęs. Sprawdzajmy również opinie o zabiegach, ale koniec końców zawsze myślmy sami.

Sprawdź: Mezoterapia igłowa – czym jest i na czym polega?

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. Kaliiisa pisze:

  Rany co ja bym dała żeby mieć takie rzęsy jak ta babka na tym pierwszym zdjęciu wyróżniającym 🙂 Przecudeńka (i wiem że pewnie 70% z nich to Photoshop ;p)

 2. Gabrysia pisze:

  Tak się zdarzyło, że natrafiwszy na fajną promocję zdecydowałam się na to semi permanentne tuszowanie rzęs. Jaka jest moja opinia? Ano powiem szczerze nie najlepsza, choć prawdopodobnie jest to wina felernego gabinetu (kierowałam się ceną a nie prestiżem salonu). Moje rzęsy były cały czas jakby lekko posklejane więc już po tygodniu poszłam ściągnąć tusz. Jeśli kiedyś będę chciała to powtórzyć to tylko w jakimś dobrym gabinecie i najlepiej z polecenia.

 3. Młoda mama pisze:

  też bym chciała mieć takie permanentne rzęsy, szkoda tylko, że nie każdy może sobie na to pozwolić, jak się zarabia na rękę 1400 i ma małe dziecko na utrzymaniu to o takich rzeczach można przez najbliższych kilka lat jedynie pomarzyć ehh…

 4. Ekhm pisze:

  No a henna tez sie utrzymuje 3 tygodnie. Zabieg 10/15 minut i cena max 20zl.
  Co to za pomysl z nowoscia permanentnego tuszowania rzęs?!

 5. Joana pisze:

  Wlasnie jestem po zabiegu tudzowania rzęs i odradzam. Strata czasu i pieniędzy. Podczas aplikacji opary tuszu podrażnialy mi oczy, okropnie lzawilam. Tusz jest malo czarny, rzesy sklejaja sie, efekt zerowy.

 6. Stasia pisze:

  Mnie taka metoda nie przekonuje dlatego wolę chodzić co jakiś czas do Magic Visage na dopełnianie rzęs i wyglądają świetnie. Po samym wytuszowaniu i tak byłyby za mało wyraźne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.