Parodontoza – objawy i leczenie

Wizyty u dentysty uważane są za nieprzyjemne, dlatego wiele osób korzysta z nich nieregularnie. Pamiętać jednak należy, że zdrowe zęby to także zdrowe dziąsła. Jeżeli odpowiednio dbamy o higienę naszej jamy ustnej to unikniemy nieprzyjemnych chorób przyzębia takich jak na przykład parodontoza.

Parodontoza – objawy i leczenie

Czym jest parodontoza?

Parodontoza (inaczej przyzębica) to przewlekłe, postępujące schorzenie przyzębia objawiające się rozchwianiem zębów i ich wypadaniem. Paradontoza jest chorobą, w której infekowane są tkanki przyzębia. Tkanki te są odpowiedzialne za ruchomość zębów, dlatego stan zapalny powoduje, że zaczynają się one ruszać. Choroba może przez długi czas nie dawać o sobie znać, przez co wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że cierpi na parodontozę. Wbrew pozorom jest to jednak bardzo groźna dla naszego uzębienia choroba, która nieleczona prowadzi do utraty zębów.

Jak przebiega parodontoza? Wskutek zaniku struktury kostnej wyrostków zębodołowych oraz obniżania się dziąseł dochodzi do sytuacji gdy między zębem a dziąsłem powstają kieszonki ulegające zakażeniu, które prowadzi do ropotoku zębodołowego i w efekcie do rozchwiania zębów a następnie ich wypadania.

Co powoduje pojawienie się parodontozy?

Innymi słowy: skąd się bierze parodontoza? Etiologia parodontozy nie jest wyjaśniona. Stomatologia nie wypracowała do tej pory jednoznacznej odpowiedzi na to skąd się pierze parodontoza.

Można jednak śmiało stwierdzić, że rozwojowi parodontozy sprzyjają:

 • przewlekłe choroby wyniszczające (np. gruźlica),
 • niedobór witamin (głównie witaminy C, D, E),
 • narastanie kamienia nazębnego
 • oraz zaburzenia przemiany materii i hormonalne.

Parodontoza – objawy

Objawy parodontozy są różne, w zależności od stopnia jej zaawansowania.

Podstawowe objawy parodontozy to:

 • krwawienia z dziąseł, obserwowane podczas mycia zębów,
 • opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł,
 • uwidocznienie korzeni zębów,
 • rozchwianie zębów,
 • wypadanie zębów,
 • nieprzyjemny zapach z ust.

W przypadku wystąpienia tej choroby zęby mogą boleć i ruszać się, ponieważ utraciły stabilne umiejscowienie w dziąsłach. Jeżeli dojdzie do odsłonienia korzeni, zaczną powstawać tzw. kieszenie w których odkładają się pozostałości z jedzenia wywołując powstawanie bakterii i w rezultacie stan zapalny.


Sprawdź: Czym jest bruksizm? Przyczyny, objawy i leczenie

Należy stwierdzić, że objawy parodontozy obserwujemy również podczas używania nitki stomatologicznej ponieważ nawet wtedy dziąsła krwawią. Objawy parodontozy mogą być bardzo odczuwalne podczas picia zimnych i gorących napojów, ponieważ odsłonięte szyjki zębowe zostają podrażnione i wywołują reakcję bólową.

Trzy stadia choroby

Wyróżniamy trzy stadia choroby:

 1. Pierwsze charakteryzuje się obrzmieniem i krwawieniem dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania zębów. W tym stadium choroba jest jeszcze łatwa do wyleczenia.
 2. W drugim stadium bakterie zaczynają atakować korzenie powodując, że tworzą się procesy gnilne. Jednym z ich objawów jest nieprzyjemny zapach z ust. W tym stadium możemy również zauważyć nadwrażliwość na smaki oraz przesuwanie się zębów.
 3. Ostatecznym, trzecim etapem parodontozy jest ruchliwość i wypadanie zębów. Możemy zauważyć obniżony poziom kości oraz ropnie na dziąsłach. Pojawia się również niesmak w ustach, pomimo codziennej higieny. Trzecie stadium parodontozy niestety jest etapem nieodwracalnym.

Parodontoza – leczenie

Podczas leczenia parodontozy, w szczególności dbajmy o higienę jamy ustnej. Przyjrzyjmy się również naszej diecie, która powinna być bogata w wapń oraz w witaminy. W zależności od tego, w którym stadium znajduje się choroba dentysta może zalecić takie rozwiązania jak antybiotyk, szyny, implanty a w szczególnych przypadkach chirurgiczne odtworzenie kości. Leczenie parodontozy polega w głównej mierze na usuwaniu rozchwianych zębów oraz stosowaniu środków zwiększających ukrwienie dziąseł.

Oczywiście zawsze lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, dlatego aby zapobiec pojawieniu się parodontozy powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa. Stomatolog podczas kontroli ustali stan naszego uzębienia, w razie potrzeby usunie nagromadzony kamień nazębny lub jeśli stan naszych zębów tego wymaga – dobierze odpowiedni dla nas plan leczenia. Dopiero regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, częste mycie i nitkowanie zębów, są w stanie uchronić nas od tej zgubnej choroby.


Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców


 

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. 21 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Parodontoza – objawy i leczenie […]

 2. 12 kwietnia 2018

  […] Sprawdź: Parodontoza – objawy i leczenie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.