Paralotnia – pomysł na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu

paralotnia, loty paralotnią, aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Masz dość ciągłego siedzenia przed komputerem? Chcesz częściej spędzać czas na świeżym powietrzu i jednocześnie spróbować czegoś nowego? W takim razie doskonałym pomysłem może okazać się cieszący się w Polsce coraz większą popularnością lot paralotnią. Brzmi niebezpiecznie? Niekoniecznie. Dowiedz się od czego zacząć by móc samodzielnie odbyć niezapomniany przelot paralotnią.

Dlaczego warto spróbować lotu na paralotni? Odpowiedź jest prosta. Lot na paralotni to niezapomniane przeżycie. Wielogodzinne loty dają radość i ogromną satysfakcję. To doskonała forma aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, chętnie wybierana przez urlopowiczów i turystów. Loty na paralotni pozwalają zwiedzić wzdłuż górskie doliny czy zawisnąć nad majestatycznym klifem. Za sprawą paralotni można bez żadnego paliwa przelecieć kilkudziesięciokilometrowe odległości. Wprawieni i doświadczenie piloci są w stanie w jednym locie pokonać trasę wynoszącą nawet 500 kilometrów.

Czym jest paralotnia?

Najprościej mówiąc paralotnia to taki sterowny spadochron. To konstrukcja która umożliwia wzbijanie się w powietrze oraz lot, która w przeciwieństwie do lotni jest pozbawiona sztywnych elementów konstrukcyjnych. W praktyce można się spotkać z określeniem „glejt” lub „parapent” które należy utożsamiać z paralotnią. Do czego służy paralotnia? Konstrukcja ta jest głównie wykorzystywana do celów rekreacyjnych i sportowych. Osoby latające na paralotni nazywamy paralotniarzami zaś pod pojęciem paralotniarstwa należy rozumieć latanie przy użyciu paralotni (nie mylić z lotniarstwem, czyli lataniem z użyciem lotni), stanowiące sport lotniczy.

Zobacz: Odpoczynek – jak powinien wyglądać nasz odpoczynek?

Paralotnia wywodzi się od spadochronów szybujących, jednak jest od nich zdecydowanie bardziej precyzyjna i co za tym idzie sterowna. Można ją również porównać do szybowca z tym jednak zastrzeżeniem, że posiada ona miękki płat nośny czyli tzw. miękkopłat.

Paralotniarstwo

Paralotniarstwo stanowi formę ekstremalnej rekreacji, która polega na wzbijaniu się w powietrze przy użyciu paralotni. Aktualnie jest to jeden z najbardziej popularnych sportów lotniczych – szczególnie w Europie i Ameryce Północnej. Skąd wywodzi się ten sport? Sport ten powstał we Francji pod koniec lat 70. XX wieku a do Polski dotarł w latach 80. XX wieku. Jego idea powstała jednak już pod koniec lat 60. w USA, gdzie David Barish opracował ideę „szybującego spadochronu” oraz zapoczątkował zloty z wysokich gór.

W Polsce pierwsze zawody paralotniarzy  zostały rozegrane w 1992 roku w Zakopanem. Frekwencja była duża bo wystartowało w nich łącznie około 80 zawodników. Tego samego roku Aeroklub Wałbrzyski zorganizował w Karkonoszach pierwsze Mistrzostwa Polski. Aktualnie w Polsce funkcjonuje Polska Kadra Paralotniowa.

Jak się lata na paralotni?

Czyli co sprawia, że paralotnia lata? Podstawą jest skrzydło paralotni, które po napełnieniu się powietrzem uzyskuje kształt, pozwalający dzięki opływającemu go powietrzu na wytworzenie siły aerodynamicznej (Pa). Innymi słowy: pilot paralotni jest osadzony w uprzęży, która jest zawieszona pod skrzydłem. Skrzydło jest wykonane z tkaniny i posiada profil aerodynamiczny. Profil (kształt) ten jest utrzymywany jest przez ciśnienie opływającego skrzydło powietrza.

Bardzo często można zauważyć, że latający po niebie paralotniarze posiadają przymocowany do swoich pleców napęd spalinowy, którym z reguły jest silnik dwusuwowy ze śmigłem (dla bezpieczeństwa obudowanym w specjalny kosz). Generalnie można wyróżnić:

  • loty swobodne (termiczne, żaglowe, klifowe),
  • loty z napędem PPG (z ang. Powered ParaGlider) – napęd montowany do uprzęży,
  • loty z napędem PPGG – motoparalotnia (z wózkiem).
loty z napędem PPGG - motoparalotnia (z wózkiem), paralotnia, lot na paralotni

Lot na paralotni z napędem PPGG – motoparalotnia z wózkiem.

Loty na paralotni podlegają przepisom lotniczym co oznacza, że w pewnych miejscach latać nie można (np. w strefach zakazanych, ograniczonych i niebezpiecznych). Paralotnie podlegają Szczegółowym Zasadom Ruchu Lotniczego.

Kto może latać na paralotni?

Przepisy w Polsce wymagają aby osoby, które chcą uprawiać paralotniarstwo uzyskały do tego stosowne uprawnienie. Licencja IPPI (inaczej Karta IPPI) to karta stopnia wyszkolenia IPPI (International Pilot Proficiency Information), stanowiąca międzynarodowy dokumentem potwierdzający poziom umiejętności pilota paralotni (ParaPro) i lotni (SafePro). Dokument ten wydaje Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) lub Polskie Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i jest powszechnie uznawany w większości krajów. Warto jednak pamiętać, że Licencja IPPI jest ważna jest tylko w połączeniu z licencją wydaną w konkretnym kraju – w Polsce jest to Świadectwo kwalifikacji pilota paralotni.

Jak się przygotować do lotu na paralotni?

Pierwsze kroki warto stawiać pod okiem doświadczonego instruktora – w bowiem ten sposób poznamy prawidłową technikę wykonywania lotu, zostaniemy uprzedzeni o ewentualnych zagrożeniach związanych z popełnianymi przez nas na początku błędami i dowiemy się jak ich unikać. W tym sporcie bardzo ważna jest dobra kondycja fizyczna i sprawność ruchowa – mocne mięśnie nóg to podstawa.

Paralotnia a bezpieczeństwo

Paralotniarstwo jest z reguły uważane za sport niebezpieczny. Jest to sport, który wymaga od pilota stałej koncentracji oraz obserwacji bliższego i dalszego otoczenia. Kluczową rolę odgrywa to wiedza pilota na temat zjawisk pogodowych. Pilot powinien znać m.in. kierunki wirowania mas powietrza, oznaki dobrej pogody oraz odróżniać wyż od niżu. Nie można również przeceniać swoich możliwości, nawet jeśli posiadamy wieloletnie doświadczenie w lotach na paralotni. Duża część wypadków została spowodowana przez pilotów, którzy zdecydowali się na lot w zbyt trudnych jak na swoje umiejętności warunkach pogodowych. W cenie jest zatem zdrowy rozsądek pilota.

Jeśli zaś chodzi o sprzęt to wymogi bezpieczeństwa stanowią, iż każdy paralotniarz powinien być wyposażony w atestowany spadochron zapasowy oraz kask. Zapasowy spadochron oraz paralotnia są przedmiotem okresowych przeglądów technicznych.

A na koniec kilka zdjęć ukazujących piękno tego niesamowitego sportu:

paralotnia-5 paralotnia-3 paralotnia-4 paralotnia-1 paralotnia-2

 

Zobacz też: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening?

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Karinaa pisze:

    ale bym sobie chętnie spróbowała takiego latania, niestety u mnie w gliwicach za 20 minutowy lot na paralotni trzeba dać jakieś 290 zł, choć widziałam że np. w rybniku to około 150 zł (tylko nie wiem czy za 10 czy 20 minut). Zna ktoś jakieś tańsze oferty w gliwicach i mógłby dać namiary?

  1. 10 września 2016

    […] Sprawdź: Paralotnia – pomysł na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.