Osłanianie ust i nosa – nowy obowiązek. Dlaczego warto i jak to robić?

Temat maseczek ochronnych na nos i usta był ostatnimi czasy bardzo kontrowersyjny. Wielu specjalistów podawało sprzeczne informacje odnośnie sensu ich noszenia w celu ochrony przed wirusami i bakteriami. Ostatecznie jednak dywagacje na ten temat zostały ucięte przez nakaz osłaniania ust i nosa wydany przez polskie władze, który wchodzi w życie z dniem dzisiejszym, tj. 16.04.2020 roku.

maseczki ochronne

W naszym artykule przedstawimy korzyści wynikające z noszenia maseczek, a także podpowiemy w jaki sposób można wejść w ich posiadanie.

Osłanianie twarzy – dlaczego warto to robić?

W zaleceniach dotyczących osłaniania ust i nosa nie chodzi o to, że każdy z nas musi nosić specjalistyczną maskę np. chirurgiczną lub z filtrem. Po pierwsze obecnie dostęp do nich jest bardzo ograniczony, a jeśli już są dostępne, to ich cena jest o kilkanaście razy wyższa niż jeszcze 2-3 miesiące temu. Po drugie – maski specjalistyczne zdecydowanie bardziej przydadzą się w szpitalach i placówkach specjalistycznych, a nam na co dzień w zupełności wystarczą maseczki np. z materiału.

Mimo że ochranianie ust i nosa maseczką nie daje całkowitej gwarancji bezpieczeństwa przed wirusami i bakteriami, osoby zdrowe powinny ich używać z kilku powodów. I nie jest to kwestia wyłącznie naszego obowiązku prawnego.

Po pierwsze, będąc w przestrzeni publicznej na naszych dłoniach osiadają bakterie i drobnoustroje. W trakcie zakupów lub spaceru możemy odruchowo dotknąć twarzy, ust czy nosa i tym samym ułatwić w ten sposób bakteriom drogę do naszego organizmu.

Po drugie, nawet jeśli wydaje się  nam, że jesteśmy zdrowi, powinniśmy pamiętać, że choroby wirusowe możemy przechodzić bezobjawowo. Oznacza to, że nie odczuwamy żadnych skutków choroby, jednak możemy nią zarażać inne osoby. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie w dobie wzmożonych zachorowań, minimalizować takie ryzyko.

W sytuacji, gdy jesteśmy przeziębieni lub podejrzewamy u siebie chorobą wirusową ochranianie nosa i ust nie powinno budzić wątpliwości.

kichanie

Nawet zwykła materiałowa maseczka może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów, w tym koronawirusa Civid-19. Warto o tym pamiętać – osłaniając twarz chronisz siebie i innych.

Maseczka ochronna – gdzie ją kupić?

Jak już wspominaliśmy specjalistyczne maseczki są albo niedostępne albo kosztują majątek. Tak więc polecamy zakup maseczek materiałowych, które po odpowiedniej dezynfekcji mogą być stosowane wiele razy. Takie maseczki są obecnie powszechnie dostępne w sieci.

maseczka ochronna na twarz i nos

Wiele firm np. odzieżowych z racji obniżonej sprzedaży swoich standardowych produktów, wprowadziło do swojej oferty właśnie takie maseczki. Kupując maseczki z takiego źródła przyczynimy się dodatkowo do wsparcia polskich przedsiębiorstw.

W internecie pojawiło się także wiele poradników jak własnoręcznie zrobić maseczkę ochronną. Niektóre z nich pokazują jak wykonać ją bez szycia – polecamy sprawdzić filmik, który pokazuje, jak zrobić maseczkę DIY bez szycia. Jeśli macie dostęp do maszyny do szycia, warto sprawdzić też toturiale, które instruują, jak uszyć maseczkę na maszynie.

Nie należy zapominać o tym, że aby noszenie maseczek materiałowych było dla nas bezpieczne trzeba przestrzegać pewnych zasad sterylizacji. Mianowicie po każdym użyciu takiej maseczki należy wyprać ją w temperaturze min. 60 stopni, a po wyschnięciu przeprasować żelazkiem.

A Wy jaki rodzaj ochrony twarzy i nosa wybierzecie? Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na wykonanie maseczek w domu, dajcie znać w komentarzach!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.