Orkan Grzegorz w Polsce. IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem

Przez piątek sobotę i niedzielę w całej Polsce będzie mocno wiało. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia że prognozowany jest bardzo silny i porywisty wiatr we wszystkich województwach. Czekają nas niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Najgorzej ma być w niedzielę. 

Orkan Grzegorz w Polsce. IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem

W jedenastu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia z powodu bardzo silnego wiatru. Dodatkowo w pięciu województwach wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia w związku ze wzrostem stanu wód. Jednocześnie IMGW zapowiada, że stosowne ostrzeżenia stopnia 1 i 2 będą sukcesywnie wydawane.

Orkan Grzegorz: najsilniej zawieje w niedzielę, 29.10.2017

Orkan Grzegorz jest już w Polsce. W jedenastu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia z powodu bardzo silnego wiatru. Mowa o województwie pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.

IMGW ostrzega przed porywami wiatru od 55 km/h na północnym wschodzie Polski do 110 km/h na zachodzie i nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach dochodzący do nawet 130 km/h, kierunek północno-zachodni. W górach przewidywane są również zamiecie i zawieje śnieżne. W Karpatach spadnie około 30 cm śniegu.

Dodatkowo możliwe są lokalne podtopienia.  IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Prognozy pogody [Orkan Grzegorz]

Na wielu serwisach pogodowych znajdziemy informacje na temat prognozowanego i aktualnego stanu żywiołu. Portal Twojapogoda.pl ostrzega:

„Będzie też obficie padać, a miejscami nawet grzmieć. Na Bałtyku będzie szaleć sztorm, który może powodować cofkę i podtopienia. W górach spodziewamy się śnieżyc.”

„Orkan Grzegorz w niedzielę i poniedziałek będzie w Polsce łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Może się okazać równie niszczycielski, co niedawny orkan Ksawery.”

Czym jest orkan?

Orkanem nazywamy wiatry których prędkość przekracza 33 m/s. Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne).

IMGW zaleca zatem w tych dniach najwyższą ostrożność oraz śledzenie na bieżąco komunikatów na temat sytuacji pogodowej.

Orkan Grzegorz: co oznaczają ogłoszone przez IMGW alerty?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, iż przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia stosuje się, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

(więcej informacji na stronie imgw.pl)

Sprawdź: Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.