Orkan Grzegorz w Polsce. IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem

Przez piątek sobotę i niedzielę w całej Polsce będzie mocno wiało. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia że prognozowany jest bardzo silny i porywisty wiatr we wszystkich województwach. Czekają nas niebezpieczne zjawiska meteorologiczne. Najgorzej ma być w niedzielę. 

Orkan Grzegorz w Polsce. IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem

W jedenastu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia z powodu bardzo silnego wiatru. Dodatkowo w pięciu województwach wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia w związku ze wzrostem stanu wód. Jednocześnie IMGW zapowiada, że stosowne ostrzeżenia stopnia 1 i 2 będą sukcesywnie wydawane.

Orkan Grzegorz: najsilniej zawieje w niedzielę, 29.10.2017

Orkan Grzegorz jest już w Polsce. W jedenastu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia z powodu bardzo silnego wiatru. Mowa o województwie pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.

IMGW ostrzega przed porywami wiatru od 55 km/h na północnym wschodzie Polski do 110 km/h na zachodzie i nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach dochodzący do nawet 130 km/h, kierunek północno-zachodni. W górach przewidywane są również zamiecie i zawieje śnieżne. W Karpatach spadnie około 30 cm śniegu.

Dodatkowo możliwe są lokalne podtopienia.  IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Prognozy pogody [Orkan Grzegorz]

Na wielu serwisach pogodowych znajdziemy informacje na temat prognozowanego i aktualnego stanu żywiołu. Portal Twojapogoda.pl ostrzega:

„Będzie też obficie padać, a miejscami nawet grzmieć. Na Bałtyku będzie szaleć sztorm, który może powodować cofkę i podtopienia. W górach spodziewamy się śnieżyc.”

„Orkan Grzegorz w niedzielę i poniedziałek będzie w Polsce łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Może się okazać równie niszczycielski, co niedawny orkan Ksawery.”

Czym jest orkan?

Orkanem nazywamy wiatry których prędkość przekracza 33 m/s. Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne).

IMGW zaleca zatem w tych dniach najwyższą ostrożność oraz śledzenie na bieżąco komunikatów na temat sytuacji pogodowej.

Orkan Grzegorz: co oznaczają ogłoszone przez IMGW alerty?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, iż przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia stosuje się, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

(więcej informacji na stronie imgw.pl)

Sprawdź: Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.