Olej z kokosa – właściwości odchudzające

Olej kokosowy - właściwości odchudzające

Dziś zajmiemy się kwestią, która jak dotąd nie doczekała się należytej uwagi, czyli omówimy właściwości odchudzające, które posiada olej z kokosa. Pozostałe właściwości oleju kokosowego znajdziesz w artykule: Olej kokosowy – od A do Z. Właściwości i zastosowanie.

Początek diety odchudzającej, czyli jakie błędy najczęściej popełniamy

Wiele osób decydujących się na odchudzającą dietę w pierwszej kolejności postanawia wyeliminować ze swojego codziennego jadłospisu tłuszcze. To słuszna decyzja, zwłaszcza jeśli chodzi o bardzo tłuste, tuczące i niezdrowe potrawy typu fast food.

Nie warto jednak całkowicie rezygnować z tłuszczów, bowiem są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak postawić na tłuszcze zdrowe, pełne wartościowych kwasów tłuszczowych – takie jak oliwa z oliwek czy ostatnio bardzo popularny olej kokosowy. Zwłaszcza ten ostatni jest nieocenionym sojusznikiem w walce o szczupłą i piękną sylwetkę.

Właściwości odchudzające oleju kokosowego

Olej kokosowy posiada niezwykłą budowę chemiczną, zupełnie inną niż w przypadku pozostałych tłuszczów. Najprościej ujmując, w jego skład wchodzą tzw. średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (podczas gdy większość tłuszczy posiada długo-łańcuchowe kwasy tłuszczowe).
Kwasy średnio-łańcuchowe w trakcie trawienia nie są rozdzielane na mniejsze partie i w całości trafią do komórek, gdzie następnie są bezpośrednio spalane i wykorzystywane do produkcji energii. Dzięki temu olej kokosowy nie odkłada się w ogóle postaci tkanki tłuszczowej!

Olej z kokosa nie podnosi także poziomu cholesterolu. Co ciekawe, olej z orzecha kokosowego dodatkowo pobudza organizm do zwiększenia tempa przemiany materii, co ma niebagatelne znaczenie w procesie odchudzania.

Olej kokosowy w Twojej kuchni

Dzięki odchudzającym właściwościom oleju kokosowego warto zawsze mieć go pod ręką w kuchennej szafce. Znakomicie sprawdzi się w przygotowywaniu niemal każdego rodzaju potraw. Nadaje się do gotowania, pieczenia, duszenia, grillowania czy nawet smażenia. Olej kokosowy można bardzo długo przechowywać, ponieważ nie traci szybko swoich właściwości oraz nie jełczeje. Jest znakomitym zamiennikiem oleju rzepakowego czy słonecznikowego, dzięki czemu nawet na diecie odchudzającej można sobie okazjonalnie pozwolić na smażone z użyciem oleju kokosowego potrawy.

Olej kokosowy sprawdzi się także jako składnik ciast i ciasteczek, z czego szczególnie ucieszą wegetarianie oraz weganie.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 20 lipca 2016

    […] Więcej na temat właściwości odchudzających oleju kokosowego znajdziesz w artykule: „Olej z kokosa – właściwości odchudzające„. Olej kokosowy można stosować jako zamiennik masła i na przykład smarować nim chleb. […]

  2. 10 września 2016

    […] Sprawdź: Olej z kokosa – właściwości odchudzające […]

  3. 15 września 2016

    […] Sprawdź: Olej z kokosa – właściwości odchudzające […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.