Nowy wirus na Facebooku – do ataku może wykorzystać Twoje zdjęcia

Nowy wirus na Facebooku - do ataku może wykorzystać Twoje zdjęcia

Uwaga na nowy wirus internetowy, który od niedawna atakuje konta na największym serwisie społecznościowym na świecie – Facebook. O co chodzi? Jak działa nowy wirus i co najważniejsze – co robić aby nie paść jego ofiarą?

Jak działa nowy wirus na Facebooku?

Mechanizm oszustwa jest stosunkowo prosty. Nowy, niebezpieczny wirus na Facebook, który pojawił się kilka dni temu ma postać linku do filmu video, który wyświetla się na naszej tablicy. Ów złośliwy program jest na tyle „sprytny” iż, wykorzystuje przy tym nasze zdjęcie, które umieszcza w wiadomości oraz dodatkowo nasze imię i dopisek „Youtube”. Dane te mogą wielu niczego nieświadomym użytkownikom Facebooka sugerować, iż osoba od której otrzymaliśmy ten link chce nam pokazać znaleziony przez siebie filmik, pochodzący z naszego kanału na YouTube. Ciekawość okazuje się nie do przezwyciężenia i klikamy w przesłany nam link.

Czym grozi kliknięcie w link?

Gdy klikniemy w wysłany nam na Facebooku link zostajemy automatycznie przeniesieni do strony która imituje popularny serwis YouTube. Strona udająca YouTube informuje nas następnie, iż do obejrzenia interesującego nas filmiku potrzebne jest zainstalowanie specjalnego rozszerzenia. Ciekawi zawartości poleconego filmu chętnie klikamy w propozycję instalacji. Tym samym złośliwy wirus atakuje nasz komputer. Efekt? Z naszego komputera rozsyłane są na Facebooku wiadomości podobne do tych, które sami otrzymaliśmy. Nasz profil na Facebooku staje się swoistym „zombie”. Podaje się, że problem dotyczy szczególnie przeglądarki Chrome. Na chwilę obecną nie wiadomo jakie inne skutki (poza wysyłaniem wiadomości) niesie za sobą nowy wirus, jednak należy założyć, iż jego twórcy mogli wyposażyć go w funkcje umożliwiające mu kradzież danych (np. poprzez rejestrację wszystkich naciśnięć klawiszy) bądź przekierowanie do płatnych serwisów SMS.

Nowy wirus na Facebooku – jak się przed nim bronić?

Odpowiedź wydaje się oczywista – nie klikać w wysyłane nam linki do filmików w serwisach zewnętrznych. Co jednak, jeśli nowy wirus zainfekował już nasz komputer? Jak się pozbyć tego niechcianego oprogramowania? Po pierwsze prześledź jakie wtyczki są zainstalowane w Twojej przeglądarce internetowej. Jeśli jakaś wtyczka czy rozszerzenie wyda Ci się podejrzane to ją wyłącz. Po drugie, warto zmienić swoje hasło do Facebooka oraz innych serwisów społecznościowych oraz bankowych.

Źródło: tvn24bis.pl oraz technowinki.onet.pl

Sprawdź: Suknie ślubne Vera Wang jesień 2016 – lookbook

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.