Nowotwór skóry – objawy, rodzaje i profilaktyka

Skóra jest największą tkanką, która odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Niestety, nazbyt często bagatelizowana, pozbawiona wnikliwej uwagi może poddać się chorobie nowotworowej. Obserwowanie skóry pod kątem zdrowotnym pozwala uniknąć chorobie lub jej rozprzestrzenianiu.

Nowotwór skóry – objawy, rodzaje i profilaktyka

Nowotwór – co to takiego?

Nowotwór to tkanka wywodząca się z prawidłowych tkanek ustroju, która na skutek utrwalonych cech patologicznych rozrosła się w sposób niepodporządkowany harmonii ustrojowej czy czynnikom regulującym wzrost i czynności komórek. Nowotwór czerpie z zasobów ustroju (organizmu) potrzebne mu do dalszej rozbudowy materiały energetyczne.

Nowotwór skóry – objawy nowotworów skóry

Skóra a nowotwór

Musimy wiedzieć, że nowotwór skóry to szalenie podstępna choroba, stąd tak istotne jest, by pierwsze niepokojące sygnały traktować poważnie.

Skóra stanowi złożony narząd pełniący funkcję ochronną. Dodatkowo bierze ona udział w oddychaniu, termoregulacji, wydalaniu (pot), gospodarce wodnej oraz wytwarzaniu ciał obronnych w organizmie zaś receptory (dotyku, ciepła, zimna, bólu) występujące w skórze dostarczają informacji o otoczeniu.

Nowotwory skóry to jednak przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia i często życia człowieka. Stąd tak ważna jest umiejętność rozpoznawania pojawiających się na skórze zmian nowotworowych. Jak wyglądają takie zmiany nowotworowe i jaką przybierają formę?

Objawy nowotworu skóry

Do objawów nowotworów skóry należą m.in. wszelkiego rodzaju zmiany typu długo gojące się rany, wybroczyny czy plamy. Proces przeobrażenia się zmiany chorobowej w nowotwór skóry najczęściej jest systematyczny i długi, dlatego tak ważne jest, by w porę odczytać skóry alarm.


Sprawdź:  Usuwanie przebarwień laserem – na czym polega i jakie daje efekty?

W przeważającej części punktem startowym stymulującym powstanie na skórze zmian nowotworowych jest nadmierne działanie słońca, jak i innych promieni typu UV np. solarium.

Objawy raka skóry mogą być bardzo różne. Niekiedy są to małe, lśniące zmiany na skórze a innym razem wolnorosnące guzki z owrzorzeniem.

Objawy raka skóry mogą być bardzo różne. Niekiedy są to małe, lśniące zmiany na skórze a innym razem wolnorosnące guzki z owrzorzeniem.

Naszą uwagę powinny zwrócić rogowacenia skórne, zwane także słonecznymi. Skóra traci swoją sprężystość, staje się sucha i podatna na łuszczenie. W miejscach zmienionych pojawiają się przebarwienia szaro- żółte. Te zmiany najczęściej lokalizują się w okolicach czoła, skroni, małżowin usznych, rzadziej w na nogach i rękach.

Szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę także wszelkiego rodzaju zmiany pigmentacji skóry. Niestety, w dużej mierze mają one podłoże genetyczne i w większym stopniu narażają na nowotwory, ponieważ skóry od samego początku nie ma wysokich funkcji odpornościowych i regeneracyjnych.

Nowotwór skóry – typy i rodzaje nowotworów skóry

Nowotwory skóry można w pierwszej kolejności podzielić na nowotwory złośliwe i niezłośliwe.

Nowotwory niezłośliwe (łagodne)

Nowotwory niezłośliwe (łagodne) ze swej natury rozrastają się powoli, nie niszcząc tkanek je otaczających, od których są wyraźnie odgraniczone. Budowa nowotworów niezłośliwych jest zbliżona do budowy tkanki z której powstały. Ich cechą charakterystyczną jest to, że po usunięciu nie odrastają. Jednak najważniejszym w przypadku nowotworów łagodnych jest fakt, iż nie dają przerzutów i najczęściej nie nie wywierają ogólnego szkodliwego wpływu na resztę organizmu. Leczenie nowotworów niezłośliwych jest w zasadzie chirurgiczne.

Nowotwory złośliwe

Nowotwory złośliwe, w przeciwieństwie do nowotworów łagodnych, wzrastają zazwyczaj szybko. Niestety ten typ nowotworów, naciekając otaczające go tkanki, może dawać odległe przerzuty na ustrój. Ich leczenie jest bardziej złożone i problematyczne niż w przypadku nowotworów łagodnych i opiera się na opracowaniu indywidualnie właściwego sposobu leczenia pacjenta na podstawie złożonych badań diagnostycznych takich jak biopsja, prześwietlenia, NMR, USG czy określenie promienioczułości nowotworu. W leczeniu wykorzystuje się takie metody jak zabieg chirurgiczny, radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia a także jednoczesne lub kolejne stosowanie kilku metod leczenia.

Wyróżnia się 4 najważniejsze rodzaje nowotworów skóry:

1. Rak podstawnokomórkowy skóry

Rak podstawnokomórkowy skóry (ang. basal cell carcinoma, BCC) to najczęściej występujący nowotwór złośliwy skóry. Na szczęście jest to zarazem nowotwór najmniej niebezpieczny.

Rak podstawnokomórkowy skóry (ang. basal cell carcinoma, BCC)

Rak podstawnokomórkowy skóry (ang. basal cell carcinoma, BCC)

Rak podstawnokomórkowy rośnie powoli i bardzo rzadko daje przerzuty. Częstość zachorowań rośnie z wiekiem i jest większa u ludzi rasy białej. Jego typową lokalizacją jest twarz, nie uszkadza gałki ocznej i nie zajmuje błon śluzowych. Najczęściej ma charakter niezapalnego guzka otoczonego charakterystycznym, niezapalnym, perełkowatym wałem.

2. Rak kolczystokomórkowy skóry 

Rak kolczystokomórkowy skóry (rak płaskonabłonkowy; ang. squamous cell carcinoma, SCC) to drugi najczęściej występujący nowotwór złośliwy skóry. Częstość zachorowań na ten rodzaj nowotworu skóry wzrasta z wiekiem: rak kolczystokomórkowy jest najczęstszym nowotworem starszych osób.

Rak kolczystokomórkowy w obrębie wargi u 83-letniej kobiety

Rak kolczystokomórkowy w obrębie wargi u 83-letniej kobiety | autor: Klaus D. Peter, Wiehl, Germany

Rak kolczystokomórkowy daje przerzuty, głównie do węzłów chłonnych i odznacza się szybszym wzrostem. Wywodzi się z komórek naskórka i występuje na powierzchni poddanej częstej ekspozycji na słońce (twarz, skóra głowy, uszy, grzbiety rąk). Ma postać ostro odgraniczonej czerwonej płytki a jego powierzchnia jest często złuszczona i owrzodziała.


Sprawdź:  Skuteczny sposób na spierzchnięte usta? Sprawdź nasze metody!

3. Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne (dawniej rogowacenie starcze) to stan przedrakowy lub rak przedinwazyjny. Zmiany na skórze zmiany powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Mają szaro-żółto-brunatne zabarwienie. Zmiany zbudowane są z kilku warstw zrogowaciałego naskórka o nierównej powierzchni. Rogowacenie słoneczne występuje zazwyczaj na powierzchni skóry, która przez długi czas była narażona na działanie promieni słonecznych. Typowe lokalizacje tego rodzaju nowotworu skóry to twarz, dekolt, grzbietowa powierzchnia rąk, uszy i skóra głowy. Wyleczenie zapobiega przejściu w raka kolczystokomórkowego.

4. Czerniak (melanoma)

Czerniak (inaczej melanoma) to jeden z najzłośliwszych nowotworów człowieka. Często przyjmuje postać ciemnych płaskowyniosłych plam barwnikowych, o nieregularnych brzegach. Charakterystyczną ciemnoczekoladową barwę nadaje mu melanina (barwnik fizjologiczny komórek warstwy podstawowej naskórka). To najrzadziej występujący rodzaj raka skóry – czerniak stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory.

Czerniak (inaczej melanoma) - przykład

Czerniak (inaczej melanoma) – przykład

Czerniak dotyczy osób w każdym wieku, jednak częściej jest obserwowany u osób starszych. Najczęstszymi siedliskami czerniaka są skóra i błona naczyniowa gałki ocznej. Budowa czerniaka została zaprezentowana na obrazku.

Czerniak (melanoma) - budowa nowotworu

Czerniak (melanoma) – budowa nowotworu

Czerniak to nowotwór który szybko daje przerzuty niejednokrotnie ujawniające się dopiero wiele lat po usunięciu nowotworu pierwotnego, czyli po okresie pozornego wyleczenia.

Nowotwór skóry – profilaktyka onkologiczna

Profilaktyka onkologiczna należy do najważniejszych działań współczesnej walki z nowotworami – im wcześniejsze wykrycie nowotworu tym lepsze wyniki leczenia. Dla przykładu wcześnie wykryty rak macicy jest uleczalny w 90% przypadków.

W ramach działań profilaktycznych zwracajmy zatem uwagę na wszelkiego rodzaju rany, które nie mogą się zagoić, a także na pieprzyki — zwłaszcza o nieregularnym obrysie — czy zmiany o średnicy powyżej 6 mm. Pamiętajmy, że nowotwór skóry nie jedno ma imię i u każdego chorego może przybierać inną postać. Jego podstępność polega na wyeliminowaniu bólu i uśpieniu naszej uwagi. Regularność wizyt u dermatologa to jeden ze sposobów na wyeliminowanie dużego zagrożenia.

Sprawdź: Zdrowe przekąski do pracy i na uczelnię – co warto wybrać?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.