Nakładki Clear Aligner – przezroczysty aparat nazębny

Marzysz o prostych zębach ale przeraża Cię wizja noszenia stałego aparatu ortodontycznego? Mamy dobrą wiadomość. Jeśli Twoja wada zgryzu jest stosunkowo niewielka, możesz skorzystać z nowoczesnej metody leczenia ortodontycznego w postaci niewidocznych nakładek Clear Aligner. Nakładki Clear Aligner są przezroczyste i z powodzeniem zastępują stałe i ruchome aparaty ortodontyczne.

Nakładki Clear Aligner – przezroczysty aparat nazębny

Clear Aligner – co to takiego?

Clear Aligner (CA) to specjalne przezroczyste i biokompatybilne nakładki (szyny), które przesuwają zęby. Twórcą systemu Clear Aligner jest dr Tae-Weon Kim a sam system podobny jest do systemu invisilign i orthocaps.

Jak działają?  Nałożone na zęby przezroczyste nakładki Crear Aligner stopniowo przesuwają zęby aż do osiągnięcia prawidłowego ustawienia. W przeciwieństwie do stałych aparatów ortodontycznych, nakładki CA oddziałują tylko na te zęby, które chcemy przesunąć i obejmują od dwóch do pięciu powierzchni zęba. W przeciwieństwie zatem do stałych aparatów na zęby w metodzie tej nie stosuje się żadnych drutów czy zamków przyklejonych do zębów.

Nakładki w bardzo szybki i bezbolesny sposób z tygodnia na tydzień przestawiają zęby. Ten przezroczysty aparat przykrywa dziąsło na wysokości 0.5-1.0 cm. Ilość koniecznych do zastosowania nakładek jest indywidualna i zależy od postaci wady ortodontycznej.

Leczenie wad zgryzu metodą Clear Aligner

przezroczyste nakładki clear alignerNakładkami Clear Aligner można leczyć takie wady zgryzu jak na przykład silne stłoczenia zębów, diastemy (przerwy między zębami), zgryzy otwarte, zgryzy głębokie i krzyżowe oraz inne wady.

Podczas pierwszej wizyty kontrolnej ortodonta oceni możliwość zastosowania nakładek Clear Aligner. W czasie diagnostyki niezbędne będzie pobranie wycisku szczęki i żuchwy pacjenta.

Na podstawie wykonanych modeli ortodontycznych i zdjęć rentgenowskich (panoramicznego i cefalometrycznego) lekarz będzie w stanie ustalić ile nakładek będzie trzeba nosić. W tym systemie to ortodonta decyduje na podstawie wykonanego modelu set up o przesunięciach liniowych i kątowych zębów.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3-4 tygodnie. Podczas kolejnych wizyt pacjent będzie otrzymywać zestaw 3 nakładek o różnych grubościach. Nakładki Clear Aligner wykonywane są w specjalnym laboratorium ortodontycznym. Należy je nosić kolejno, każdą przez okres około 1 tygodnia.

Zalety aparatu Clear Aligner

Nakładki Clear Aligner są higieniczne, nie uszkadzają szkliwa i nie powodują stanów zapalnych dziąseł a jednocześnie skutecznie korygują wady zgryzu w stosunkowo krótkim czasie, dzięki czemu stanowią dobrą alternatywę dla stałych aparatów ortodontycznych.

Dodatkowo nakładki są przezroczyste i praktycznie niewidoczne na zębach, dzięki czemu system ten zapewnia najwyższy stopień estetyki. Powierzchnia nakładek jest gładka, w systemie tym nie wykorzystuje się drutów i klamer. Aparat nie wpływa również na wymowę i nie przeszkadza w ruchach języka.

Bardzo łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie wysokiego stopnia higieny jamy ustnej podczas leczenia. Samo czyszczenie aparatu jest również bardzo proste i odbywa się za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Wadą leczenia nakładkami CA jest jednak to, że efekt leczenia jest w dużej mierze uzależniony od współpracy pacjenta.

Jak długo trzeba nosić nakładki Clear Aligner?

Popularne, stałe aparaty ortodontyczne są z reguły noszone przez około 2 lata. W przypadku nakładek Clear Aligner leczenie ortodontyczne trwa krótko – zazwyczaj wymaga jedynie kilku miesięcy. Przez ten czas Clear aligner musi być noszony przez 22 godziny na dobę, czyli także podczas snu. Zdejmowany jest podczas jedzenia oraz mycia zębów.

Clear Aligner cena

Cena nakładek Clear Aligner  jest różna i często uzależniona od renomy samego gabinetu stomatologicznego. Średnio za nakładki Clear Aligner zapłacimy około 700 złotych (cena za komplet 3 nakładek CA). Pamiętajmy jednak, że dochodzą do tego dodatkowe opłaty w postaci np. konsultacji z ortodontą (ok. 50-100 zł), wykonania planu leczenia (ok. 250 zł). W wielu przypadkach, terapia wady zgryzu przy użyciu nakładek jest zatem tańsza od leczenia stałym aparatem ortodontycznym.

Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Gratt pisze:

    W Warszawie oczywiście drożej – za jeden etap leczenia (1 łuk!, 3 szyny) Clear Alignerem zapłacimy średnio 1000 zł a do tego dochodzi jeszcze przecież opłata za konsultację i opłata za ustalenie planu leczenia. Potem się okaże że lepiej było wybrać zwykły metalowy aparat na zęby bo przynajmniej mamy pewne że wyprostuje nam zęby a cena obu metod jest koniec końców bardzo podobna. Przezroczysty może jest wygodny i nie rzuca się w oczy ale czy jest efektywny? Mam wątpliwości…

  2. toreonka pisze:

    te aparaty są teraz strasznie reklamowane, sama zastanawiam się nad założeniem aparatu ale raczej zdecyduję się na stały aparat bo wolę mieć pewność że będę mieć potem proste zęby

  1. 12 kwietnia 2018

    […] Sprawdź: Nakładki Clear Aligner – przezroczysty aparat nazębny […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.