Jak zwalczyć mole spożywcze? Skuteczne porady

Mole spożywcze i inne szkodniki żerujące w kuchni potrafią przysporzyć niemało problemów. Walka z nimi bywa bardzo mozolna, a pozbycie się ich wymaga sprawdzonych i skutecznych sposobów. 

mole spożywcze

Mole spożywcze (inaczej mkliki mączne) – są to owady, które najczęściej zagnieżdżają się w kuchennych szafkach, młynach i magazynach. Lubują się szczególnie w produktach pochodzenia zbożowego – ziarnach, mąkach, itp. Jednak nie tylko, jeśli zalęgną się w kuchni, można znaleźć je w większości produktów.

W walce ze owadami żerującymi w naszym jedzeniu, takimi jak mole spożywcze, bardzo ważne jest, aby proces ich zwalczania był przeprowadzony bardzo dokładnie. Pamiętaj, nawet jeśli zauważysz w swojej kuchni jednego owada, może być to znak, że w którejś z kuchennych szafek zaczną się one rozmnażać.

Warto mieć na uwadze, że mole spożywcze mogą zagnieździć się u nas nie tylko przez to, że wleciały to naszej kuchni np. oknem. Zdarza się, że kupione w sklepach produkty takie jak mąka czy kasza są zarażone larwami moli. Dlatego bardzo ważne jest, aby przesiać kupiony produkt od razu po powrocie do domu i zamknąć go w szczelnym, szklanym opakowaniu.

Domowe sposoby na mole spożywcze

 • Gruntowne porządki – Jeśli zauważysz mole w swojej kuchni, przygotuj się na porządki. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wyrzucenie wszelkich produktów (w szczególności otwartych, chociaż najlepiej pozbyć się także zamkniętych) sypkich jak mąka, ryż, cukier, kasza, itp. Produkty te zapakuj do oddzielnego worka i od razu wynieś do kontenera. Pozostawienie ich w koszu na śmieci nie uchroni Twojej kuchni przed rozmnażaniem się w niej tych owadów.
  Po wyrzuceniu wszystkich produktów należy przetrzeć szafki roztworem z octu i wody.
 • Zapach cytrusów i olejków aromatycznych – To odstrasza mole. Dobrym sposobem jest wysuszenie pomarańczy z powbijanymi w nią goździkami, a następnie umiejscowienie jej w kuchennej szafce.
 • Wyczyść wszystkie pojemniki i naczynia – Konieczne jest, aby wyczyścić nie tylko te naczynia, w których były przechowywane produkty w których zagnieździły się mole. Dokładnie umyj także inne pojemniki, gdyż w nich mole mogły złożyć jaja.
 • Przechowuj produkty w szklanych, szczelnych pojemnikach – Nie zostawaj otwartych paczek z ryżem, mąką czy kaszą, bo to idealna okazja aby zagnieździły się tam mole.
 • Zamontuj moskitiery w oknach – Dzięki temu uchronisz się przed tym, że mole wlecą do mieszkania przez okno.ziarna i owoce mole spożywcze

Mole spożywcze – Inne metody na pozbycie się szkodników

Czasami zdarza się, że mimo stosowania powyższych metod, utrzymywania porządku mole nadal panoszą się w kuchni. Bywa też tak, że uda nam się pozbyć moli, ale po jakimś czasie problem wraca. Dlaczego? Powodem może być na przykład to, że mole zagnieździły się między szafkami, w miejscu, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas porządków. W takim przypadku warto sięgnąć po produkt, który znajdziemy w większości sklepów – jest to pułapka na mole. Nie zagrażają one jedzeniu przechowywanemu w szafkach, a ich ceny nie są wygórowane.

Nie masz pomysłu drugie śniadanie poza domem? Sprawdź nasze propozycje na zdrowe przekąski do pracy lub szkoły!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Tosiak88 pisze:

  ja kiedyś w makaronie i musli (które jak myślałam mam bardzo szczelnie zamknięte) znalazłam białe larwy, nie wiem jak się tam znalazły… ;/

 2. M.Ginter pisze:

  nie wyobrażam sobie mieć czegoś takiego w domu, jak się sprząta dokładnie to się nie ma takich paskudztw w kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.