Mezoterapia igłowa – czym jest i na czym polega?

Jeszcze do niedawna poprawianie urody uważane było za fanaberię i stanowiło swoisty temat tabu. Obecnie możemy jednak zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na usługi medycyny estetycznej i anti-aging. Medycyna estetyczna jest coraz popularniejsza a zabiegi takie jak np. mezoterapia igłowa zyskują coraz większe grono fanów.
mezoterapia igłowa opis zabiegu cena piękna kobieta

Zabiegi medycyny estetycznej coraz popularniejsze

Zmienia się stosunek Polaków do medycyny estetycznej. Mamy coraz większą świadomość znaczenia dobrego wyglądu, zwłaszcza w sferze zawodowej. Jak wynika z badań* przeprowadzonych w 2013 roku na potrzeby kampanii edukacyjnej „Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość” około 70% osób biorących udział w ankiecie zetknęło się z tym pojęciem medycyna estetyczna. Badania pokazały też, że prawie 17% Polaków i 25% Polek deklaruje pełną otwartość w zakresie poddania się zabiegowi estetycznemu. Zabiegi medycyny estetycznej przestały być tematem tabu i coraz więcej Polaków korzysta z nowoczesnych metod oferowanych przez lekarzy medycyny estetycznej oraz kosmetologów.

Ogromny rozwój technologii sprawia, że oferta gabinetów medycyny estetycznej stale się powiększa. Do popularnych metod należą zwłaszcza zabiegi nieinwazyjne, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym czy mezoterapia igłowa, czyli zabiegi które nie wymagają użycia skalpela. W tym miejscu zajmiemy się szerszym omówieniem zabiegu mezoterapii igłowej.

Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej, wykonywany w celu rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to metoda nieinwazyjna, czyli taka, która nie wymaga od lekarza użycia skalpela. Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w skórę pacjenta odpowiednich substancji leczniczych za pomocą mikronakłuć.

Do najczęściej stosowanych w mezoterapii substancji aktywnych należą m.in. kwas hialuronowy (poprawia napięcie i elastyczność skóry), pirydoksyna (witamina B6; wspomaga leczenie wypadania włosów), biotyna (ziała przeciwtrądzikowo i przeciwłojotokowo) i kwas liponowy (posiada zdolności do łagodzenia mitochondrialnych dysfunkcji postarzania komórek). Zabieg mezoterapii igłowej może być wykonany przy każdym typie skóry.

Mezoterapia igłowa – efekty

Efekty mezoterapii igłowej należą do stosunkowo trwałych. Lekarze medycyny estetycznej odnotowują dużą skuteczność w rewitalizacji skóry, wypadaniu włosów, cellulicie i rozstępach. Mezoterapia igłowa pozwala przywrócić skórze piękny i zdrowy wygląd bez konieczności wykonania operacji chirurgicznej. Już po pierwszym zabiegu można zaobserwować widoczną poprawę kondycji skóry.

Najlepsze efekty można zaobserwować wykonując zabieg mezoterapii w serii, liczba zabiegów uzależniona jest od stanu skóry i oczekiwań pacjentów. Regularne stosowanie mezoterapii igłowej zapewnia skórze młody wygląd i zabezpiecza ją przed starzeniem.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Zabieg wykonuje lekarz medycyny estetycznej za pomocą odpowiednio dobranej strzykawki i bardzo cienkiej igły, którymi delikatnie nakłuwa odpowiednie partie skóry (np. twarzy). Na rynku dostępna jest również metoda wykorzystująca próżniową mezoterapię wieloigłową (5-pinowy, multi-igłowy system), która pozwala z wielką precyzją podać odpowiednią dawkę preparatu na idealną dla danego  problemu głębokość.

Stosując technikę niewielkich mikronakłuć na skórze, lekarz wykorzystuje powstały uraz do stymulacji komórek naskórka oraz skóry właściwej. Lekarz wstrzykuje bezpośrednio w skórę niewielkie dawki substancji leczniczych. Wykorzystanie igły i strzykawki pozwala lekarzowi dotrzeć z preparatem np. do głębokich zmarszczek, czyli do miejsc szczególnie wymagających leczenia.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia, jednak w przypadku osób o niskim progu bólowym gabinety medycyny estetycznej zapewniają możliwość znieczulenia przy pomocy specjalnego żelu. Decydując się na zabieg nie musimy brać dni wolnych w pracy – zabieg trwa około 45 minut (w przypadku zastosowania znieczulenia to około 80 minut) i nie wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania. Po zabiegu mogą pojawić się delikatne zasinienia lub krwiaki, które jednak powinny ustąpić do dwóch dni od zabiegu. Mezoterapia igłowa wykonywana jest w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetologicznych.

Ilość oraz częstotliwość zabiegów mezoterapii igłowej jest uzależniona od wskazań lekarza. Najczęściej cykl terapeutyczny obejmuje od 4 do 6 zabiegów, wykonywanych co  7 – 21 dni,  a następnie tzw. zabieg przypominający. Zabieg przypominający wykonuje się raz na 3 -4  miesiące.

Mezoterapia igłowa jest często łączona z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak peeling medyczny (zabieg polega na aplikacji mieszaniny związków chemicznych o określonym stężeniu, która penetruje skórę na wymaganej głębokości wpływając na poprawienie i uregulowanie funkcji skóry) czy mikrodermabrazja diamentowa (zabieg polegający na złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnej głowicy pokrytej kryształkami diamentu).

Wskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Kiedy warto zdecydować się na zabieg mezoterapii igłowej? Wśród wskazań do wykonania mezoterapii igłowej najczęściej wymienia się takie sytuacje jak:

 • nasza skóra jest sucha i odwodniona;
 • chęć nawilżenia oraz odżywienia skóry;
 • regeneracja i odmłodzenie skóry;
 • korekta drobnych zmarszczek;
 • leczenie cellulitu i rozstępów (redukcja skórki pomarańczowej);
 • zatrzymanie lub opóźnienie procesów łysienia, pierwszego wypadania włosów;
 • profilaktyka przeciwstarzeniowa.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa jako zabieg nieinwazyjny jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, jednak lekarze uczulają, iż w niektórych sytuacjach powinniśmy się wstrzymać z jego stosowaniem. Podstawowe przeciwwskazania mezoterapii igłowej to:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią;
 • aktywna opryszczka i bakteryjne infekcje skóry;
 • cukrzyca, w szczególności nieunormowana;
 • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych;
 • atopowe zapalenie skóry, miejscowe stany zapalenia skóry;
 • choroby nowotworowe;
 • choroby autoimmunologiczne (choroby autoimmunizacyjne);
 • alergia lub uczulenie na jeden ze składników preparatu wykorzystanego do przeprowadzenia zabiegu.

Mezoterapia igłowa – cena za zabieg

Ile kosztuje profesjonalny zabieg mezoterapii igłowej? Na rynku usług z zakresu medycyny estetycznej daje się zaobserwować spora rozbieżność w cennikach za poszczególne zabiegi uzależniona w dużej mierze od renomy gabinetu oraz jego lokalizacji. Placówki w większych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław oferują swe usługi po dużo wyższych cenach w porównaniu z placówkami znajdującymi się w mniejszych miejscowościach. Ceny za jeden zabieg mezoterapii igłowej zaczynają się już od około 300 złotych. Aby uzyskać wyraźne efekty konieczne jest zastosowanie serii zabiegów, wykonanych w regularnych odstępach czasu.
Daje się również zaobserwować znacznie większa dostępności zabiegów mezoterapii igłowej. Z uwagi na niższe niż jeszcze w latach poprzednich ceny zabieg ten nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla gwiazd czy osób zamożnych. Aktualnie mamy duży wybór gabinetów medycyny estetycznej, dostępnych także w mniejszych miejscowościach, w których możemy skorzystać z profesjonalnych kuracji wykonywanych przez doświadczonych lekarzy.

*źródło: http://pragnieniakobiet.pl/zmienia-sie-stosunek-polakow-do-medycyny-estetycznej/

Sprawdź również: Szczoteczki elektryczne – czym kierować się przy zakupie?

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Aneta pisze:

  mezoterapia igłowa to było moje odkrycie w zeszłym roku. koleżanka namówiła mnie na zabieg odmładzający twarzy. Efekt tak mi się spodobał że teraz jestem stałą klientką. Podoba mi się że zabieg jest nieinwazyjny i nad wszystkim czuwa doświadczony kosmetolog.

 1. 1 kwietnia 2017

  […] Sprawdź: Mezoterapia igłowa – czym jest i na czym polega? […]

 2. 21 października 2017

  […] Sprawdź również: Mezoterapia igłowa – czym jest i na czym polega? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.