Metoda BLW, czyli karmienie metodą Bobas lubi wybór. Nowa dieta niemowlaka

Metoda BLW to sposób karmienia i rozszerzania diety dziecka. Karmienie metodą BLW sprawia, że maluchy razem z nami decydują o tym, co, ile i jak chcą jeść. Jakie są zasady tej metody i dlaczego warto ją zastosować?

Metoda BLW, czyli karmienie metodą Bobas lubi wybór. Nowa dieta niemowlaka

Metoda BLW czyli Bobas lubi wybór

Metoda BLW, to skrót od angielskiego Baby Led Weaning, czyli po polsku Bobas Lubi Wybór. Podstawą tej metody jest rozszerzanie diety dziecka, poprzez wprowadzanie do niej pokarmów innych niż mleko. Innymi słowy BLW jest metodą wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka.  Ten sposób karmienia dziecka równocześnie pozwala mu na naukę samodzielnego jedzenia.

Metodę Bobas Lubi Wybór wprowadza się podczas rozszerzania diety dziecka, które przechodzi od jedzenia mleka od razu do spożywania stałych produktów z pominięciem etapu karmienia papkami oraz łyżeczką.

Alternatywna metoda karmienia dzieci

Karmienie metodą BLW określane jest często mianem alternatywnej metody karmienia dzieci. Dlaczego? Ponieważ jest to metoda karmienia dzieci, zakładająca stopniowe odstawianie dziecka od pokarmów mlecznych (mleko mamy, mieszanka), papek i karmienia łyżeczką oraz na zaoferowaniu dziecku możliwości wyboru tego co chce zjeść.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Metoda BLW polega na rozszerzaniu diety dziecka, poprzez wprowadzanie do niej pokarmów innych niż mleko. Dziecku zaczynamy podawać różne pokarmy stałe. Mogą to być warzywa, owoce, kasze, makarony – ważne, by malec mógł je wziąć w rączkę. Dziecko dostaje pokrojoną w słupki marchewkę, kawałki banana, różyczki brokułów, gotowany ryż w niewielkich kosteczkach, itd. Najważniejsze jednak jest to że to dziecko wybiera co chce zjeść a rodzic nie nakłania go do jedzenia określonej porcji.

Pamiętajmy jednak aby rozszerzać dietę dziecka zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie produkty podać warto zapoznać się w tym zakresie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, stworzonymi przez specjalistów specjalnie dla młodych rodziców.

Karmienie metodą BLW – zasady

Metoda BLW w karmieniu może być wprowadzana już od 6 miesiąca życia. Nie jest to jednak reguła i każde dziecko może być gotowe w innym momencie. Podstawowym wyznacznikiem tego, kiedy bezpiecznie możemy rozpocząć rozszerzanie diety, jest dla nas obserwacja tego, czy dziecko potrafi samodzielnie siedzieć. Jeśli umie także samemu trafić ręką do buzi, możemy być spokojni, że nie wyrządzi sobie krzywdy.

W metodzie BLW ważne jest jedzenie rączkami. Przede wszystkim należy pozwolić dziecku na jedzenie palcami i nie denerwowanie się w sytuacjach, gdy rozrzuca ono podane mu jedzenie.

W BLW rezygnujemy z papek i miksowania produktów. Jedzenie dla dziecka należy ugotować w całości i pokroić w niewielkie kawałki, tak, aby dziecko mogło je swobodnie chwycić w rączkę. Nadal podajemy dziecku produkty i warzywa, które zjadłoby w tej papce. Różnica polega na tym, że teraz są one pokrojone w łatwe do chwytania krążki, słupki lub inne niewielkie kawałki, z którymi malec poradzi sobie samodzielnie.

Sprawdź:  Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Jak się przygotować do karmienia dziecka metodą BLW?

Najpierw należy kupić odpowiednie krzesełko do karmienia. Najlepiej gdy krzesełko jest wyposażone również w blat. Kolejnym krokiem jest dosunięcie go do stołu i włączenie dziecka w rodzinne posiłki. Nie zapomnijmy założyć dziecku śliniak – dobrze aby był duży i zakrywał całą koszulkę malucha, gdyż dziecko będzie się brudzić.

Często zabawa jedzeniem prowadzi do lepszego poznania i zaciekawienia nim. Niestety, szczególnie przy pierwszym podejściu do karmienia metodą BLW powstanie duży bałagan. Dobrym sposobem w takiej sytuacji jest zakup dużej maty rozstawianej pod krzesełkiem, która chronić będzie naszą podłogę i na której lądować będą kawałki pożywienia strącone przez dziecko w trakcie jedzenia. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalna matę z powodzeniem możemy do tego wykorzystać kawałek ceraty lub dużą ścierkę. Układając matę pamiętajmy o tym aby ją wcześniej dobrze wyczyścić, dzięki czemu będziemy mogli ponowne podać dziecku rozrzucone przez niego kawałki jedzenia.

Warto pamiętać, aby na początku nie przejmować się tym, że nasze dziecko zjadło bardzo mało. Początki mają służyć do zapoznania się z nowymi pokarmami, a nie tylko najedzenia się.

Dieta niemowlaka BLW – zalety

  • koniec z erą niejadków – dziecko samodzielnie wybiera co chce zjeść. W tej metodzie nie zmuszamy dziecka do jedzenia. Jeśli dziecko je mało to najwidoczniej tyle mu wystarczy. Według metody karmienia BLW zdrowy organizm się nie zagłodzi. Stosując tę zasadę unikniemy również ryzyka, że w późniejszym okresie u naszego malucha wykształci się niechęć do jedzenia.
  • samodzielność i wolność wyboru – jedną z podstawowych zalet jest fakt, iż nasze dziecko ma możliwość wyboru tego, co chce zjeść i w jakim tempie. Pozwala nam to na usamodzielnienie malucha i urozmaicenie jego jadłospisu, omijając nieciekawe posiłki złożone z papek. Istotne jest także to, że dziecko je samodzielnie, już od pierwszego posiłku.
  • rozwój zmysłów – warto pozwolić dziecku jeść rękoma, niekoniecznie od razu sztućcami.  Pozwoli to dziecku poczuć większą swobodę w trakcie jedzenia i będzie sprzyjać jego rozwojowi poprzez badanie pokarmów przez dotyk. Dziecko poznaje świat i zbiera informacje o nim – widzi i czuje, że różne pokarmy mają różną konsystencję i smak.
  • lepsza koordynacja ruchowa – dziecko uczy się trafiać rączką do buzi. Maluch świadomiej i sprawniej kontroluje swoje ruchy, dzięki czemu rozwija swoją koordynację ruchową. Według Gill Rapley, która jest autorką popularnej książki na temat karmienia BLW, dzieci te w starszym wieku mają również lepszą koordynację ręka – oko.
  • oszczędność i wygoda – nie trzeba już kupować gotowych i drogich zupek czy obiadków. Jedzenie dla dziecka jest przygotowywane równolegle z potrawami dla pozostałych domowników. Wystarczy po ugotowaniu wyjąć je z potrawy przed przyprawieniem, pokroić w małe kawałeczki i podać dziecku.

BLW karmienie – nowa dieta niemowlaka?

W stosunku do karmienia metodą BLW często stosuje się określenie „nowa dieta niemowlaka”, które sugerowałoby, że ten sposób karmienia został dopiero niedawno wymyślony. Warto jednak zauważyć, iż wbrew temu co mogłoby się wydawać nie jest to wcale metoda nowatorska.

Wiele pokoleń kobiet (w tym nasze matki i babcie) stosowało tę metodę już wcześniej, zanim ją jeszcze w ten sposób nazwano. Dotyczy to zwłaszcza mam wielokrotnych, które nie miały czasu godzinami siedzieć przy swoich pociechach by je karmić. Sama metoda karmienia nie jest zatem nowa, nowa jest jedynie jej nazwa.

BLW książka – czyli gdzie szukać informacji?

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat metody BLW, warto sięgnąć do książek dostępnych na sklepowych półkach. Wraz z wzrostem popularności tej metody, na rynku pojawiło się wiele pozycji, pomagających rodzicom odpowiednio zadbać o dobrą dietę ich dziecka. Popularnymi pozycjami są, na przykład:

  • Gill Rapley „Bobas lubi wybór”
  • Gill Rapley „Boas lubi wybór – książka kucharska”
  • Jasper Juul „Uśmiechnij się! Siadamy do stołu”
  • Joanna Anger, Anna Piszczek „Alaantkowe BLW. Od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska”

Także w sieci łatwo znaleźć wiele inspiracji tego, jak rozpocząć przygodę z metodą BLW.

Sprawdź:  10 najgorszych nawyków, które niszczą zęby

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.