Matura 2017 – WYNIKI. Jest gorzej niż przed rokiem

Mamy wyniki matur 2017. Niestety, jest gorzej niż przed rokiem. Świadectwo dojrzałości uzyskało 78,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Aż 14,8 proc. maturzystów oblało jeden przedmiot a 6,7 proc. maturzystów nie zdało dwóch lub więcej przedmiotów  – to wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Wyniki matur 2017, matura 2017 wyniki

Wyniki matur 2017

Znamy już wyniki matury 2017. Była to 3. edycja egzaminu maturalnego w nowej formule dla absolwentów liceum ogólnokształcącego. Jakie są tegoroczne wyniki matury? Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, 78,5 proc. maturzystów zdało tegoroczny egzamin dojrzałości, 14,8 proc. ma prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu (to oznacza, że oblali tylko jeden przedmiot). 6,7 proc. oblało więcej niż jeden przedmiot, przez co osoby te nie zdały matury.

Matura 2017 – WYNIKI

Źródło: cke.edu.pl

Tabela 1. Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju 2017 r. – odsetek sukcesów:

Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju 2017 r. – odsetek sukcesów

Jakie były zasady tegorocznej matury?

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2017 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

  • w części ustnej z (a) języka polskiego oraz (b) wybranego języka obcego nowożytnego,
  • w części pisemnej z (c) języka polskiego, (d) matematyki oraz (e) wybranego języka obcego nowożytnego.

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z nauczanego języka, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej.
Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Kto przystąpił do matury?

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2017 roku przystąpiło 258 030 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Do egzaminu maturalnego w maju 2017 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2017 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.

Egzamin poprawkowy w sierpniu

Terminy egzaminów poprawkowych:

  • Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym odbędzie się 22 sierpnia 2017 r.
  • Część ustna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz z języków obcych nowożytnych odbędzie się między 23 a 25 sierpnia 2017 r.

Kto może przystąpić do poprawki?

Zgodnie z Informacją dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 30 czerwca 2017 r. dotycząca zgłaszania się do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej (pełna treść dokumentu dostępna tutaj) maturzysta, który uzyskał mniej niż 30% punktów z jednego z egzaminów obowiązkowych (albo w części pisemnej, albo w części ustnej), może przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w sesji poprawkowej w sierpniu.

Co trzeba zrobić aby przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu? 

Aby przystąpić do tego egzaminu, niezbędne jest złożenie pisemnego oświadczenia (jego wzór znajdziesz tutaj). Dokument ten absolwent musi złożyć nie później niż do 7 lipca 2017 r. do dyrektora szkoły, którą ukończył (lub do dyrektora OKE, jeżeli szkoła została zlikwidowana).

Miejsce egzaminu poprawkowego

Informacja o tym, gdzie egzamin poprawkowy się odbędzie, zostanie opublikowana na stronie macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej do 10 sierpnia br.

Kiedy pełne wyniki matur?

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą udostępnione 12 września 2017 r.

Tagi: matura 2017 wyniki, wyniki matury 2017, matura 2017

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. Ryśka pisze:

    Matura z roku na rok schodzi coraz bardziej na psy, niektóre pytania są wręcz banalne a mimo to rośnie liczba osób które nie zdają. Ja się pytam jakim cudem? Nie rozumiem komentarzy w stylu „pytania maturalne muszą być dość łatwe aby dać większej liczbie osób szansę studiowania”. Jeśli komuś nie chce się uczyć do matury to nie powinien dostać się na studia i tyle. I tak mamy już zbyt wielu studentów dla których nie ma pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.