Leczenie bólu w Polsce – Ministerstwo Zdrowia szykuje przełom w opiece przeciwbólowej

To bardzo ważny dokument dla wszystkich pacjentów cierpiących z powodu bólu, regulujący organizację leczenia bólu w Polsce – tak o projekcie rozporządzenia dotyczącego leczenia bólu w Polsce mówił wiceminister Marek Tombarkiewicz w trakcie zorganizowanego w Warszawie w dniu 29 listopada (środa) briefingu.
Leczenie bólu w Polsce - Ministerstwo Zdrowia szykuje przełom w opiece przeciwbólowej

Nowe podejście do leczenia bólu w Polsce

Wiceminister Marek Tombarkiewicz wraz z ekspertami omawiał w środę projekt rozporządzenia w sprawie leczenia bólu w Polsce. Wśród ekspertów byli Jarosław Woroń z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Szymon Chrostowski, prezes Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem” oraz Jerzy Gryglewicz z Fundacji Eksperci dla Zdrowia. Rozmowy dotyczyły rozporządzenia, które określi standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznania, leczenia oraz monitorowania bólu – niezależnie od jego przyczyny, realizowanych w podmiotach leczniczych. Rozporządzenie będzie aktem wykonawczym do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Sprawdź: Wprowadzające w błąd reklamy leków – jak uchronić przed nimi pacjentów i konsumentów?

Projekt rozporządzenia, będący przedmiotem środowych rozmów w Ministerstwie Zdrowia przewiduje, że świadczenia zdrowotne w zakresie leczenia bólu będą mogły być udzielane w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, leczeniu szpitalnym oraz w lecznictwie ratunkowym. Jak podkreślał wiceminister rozporządzenie to będzie aktem, dającym gwarancję realizacji uprawnień pacjenta związanych z leczeniem bólu na każdym etapie choroby.

Leczenie bólu w Polsce: Co nowe rozporządzenie oznacza dla pacjenta?

Podstawowe pytanie brzmi: co to w praktyce oznacza dla pacjentów? Na mocy tego rozporządzenia chorzy zyskają gwarancję skutecznej realizacji prawa do leczenia bólu, bez względu na etap choroby.

Lekarz będzie miał jasny i czytelny, bardzo prosty przewodnik po tym, w jakim sposób zlokalizować, zdiagnozować ból, ocenić jego natężenie, w ten sam sposób odpowiednio zaopatrzyć w leki pacjenta – powiedział Szymon Chrostowski.

Prawo pacjenta do leczenia bólu ma być realizowane zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Innymi słowy, każdy chory, cierpiący z powodu bólu, ma mieć zagwarantowane w ramach świadczeń opieki zdrowotnej prawo do leczenia bólu. Co więcej prawo to ma być realizowane bez względu na źródło tego bólu, wiek pacjenta oraz miejsce jego pobytu.

Podstawowym narzędziem do udzielania tych świadczeń zdrowotnych będzie tzw. Karta Oceny Nasilenia Bólu.

To, że ból nie jest leczony optymalnie, wiemy od wielu lat i tak naprawdę wszystko to, co stało się w zakresie legislacji w ciągu ostatnich dwóch lat, jest ogromnym kamieniem milowym i ogromnym postępem dla polskiego pacjenta, który cierpi z powodu bólu – podsumował Jarosław Woroń.

Tagi: leczenie bólu w Polsce

Więcej na: http://www.mz.gov.pl

Sprawdź: Sedacja wziewna – wyjątkowe znieczulenie dentystyczne

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.