Kubinska Hola Ski Park – nie wiesz gdzie jechać na narty? Podpowiadamy. Słowacja!

Nartostrada Kubinska Hola Ski Park

Jesteś początkującym lub zaawansowanym narciarzem a stoki w Polsce nie spełniają Twoich oczekiwań? Przeczytaj nasz artykuł na temat ośrodka narciarskiego Kubinska Hola Ski Park, który mieści się na Słowacji w odległości  tylko 20 km od granicy z Polską w linii prostej.  Autem czeka Was w prawdę trochę kluczenia ale uwierzcie, warto! Wszystkiego dowiecie się z niniejszego artykułu i naszej relacji z tego miejsca.

Kubinska Hola Ski Park – w drodze na narty

Kubinska Hola Ski Park mieści się 20 km od granicy z Polską, 173 km od Katowic trasą DK1. Jeśli będziecie jechać tą drogą to z pewnością zachwycicie się widokami jakie na Was czekają.  Trasa wiedzie przez takie miejscowości jak Żywiec, Milówka czy Rajcza – tuż przy Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego. Stok otwierany jest o godzinie  8:30 dlatego zalecamy wyjazd z Katowic już o godzinie 5:00 rano. Nie jest to może najlepsza pora na wyjazd jednak widoki po drodze o wschodzie Słońca jak i sam stok całkowicie powinny Wam zrekompensować wczesną pobudkę. Trasa rzadko kiedy jest zakorkowana więc bez utrudnień robiąc przerwy po drodze powinniście być na stoku po około 3 godzinach.

Osoby korzystające z nawigacji uczulamy aby dokładnie ją ustawić. Nasz pierwszy wypad do Kubinskiej Holi rozpoczął się jednak dość niefortunnie. Nawigacja skierowała nas bowiem na wąską, leśną drogę, prowadzącą wprost na szczyt zupełnie innej góry. Dopiero szlaban na który natrafiliśmy w połowie góry dał nam do myślenia, że to jednak „wrong way” ;). Tak więc jeśli nawigacja podpowiada Wam na wysokości zamku aby skręcić w las pod górkę, wiedzcie aby jechać dalej główną trasą a po kilku minutach będą już znaki na cel naszej podróży.

Informacje o stoku

Stok czynny jest od godziny 8:30 do 15:30 (co nie jest najlepszą informacją dla osób lubiących jeździć wieczorami). Brak oświetlenia faktycznie powoduje niemożliwość jazdy o późniejszej porze. Stok składa się można powiedzieć z dwóch części:

Stacja dolna 720 m.n.m 

Kubinska Hola stacja dolna

oraz stacja górna 1396 m.n.m. 

Kubinska Hola stacja gorna

Do waszej dyspozycji jest aż 14 km tras zjazdowych! Ośrodek trzeba faktycznie pochwalić za sprawną obsługę. Pomimo dość sporej ilości osób kolejki przy wyciągach na obu stacjach są bardzo sprawnie rozładowywane. Dzięki temu jesteśmy w stanie całkowicie oddać się jeździe na nartach niż staniem w kolejkach na wyciąg. W górnej stacji praktycznie zawsze mocno wieje a temperatury w sezonie spadają do  -20 stopni.

Pamiętajcie zatem aby koniecznie zabrać ze sobą specjalne rękawice narciarskie, dobrą kominiarkę pod kask narciarski oraz komin narciarski! Sprzęt powinien być dobrany do temperatur panujących na stoku, ale o tym powiemy też później. Więcej informacji o stoku możecie zaciągnąć bezpośrednio na stronie http://kubinska.sk.

Na stoku znajduje się także kilka barów gdzie w przystępnej cenie można dobrze zjeść oraz napić się czegoś ciepłego.

Kubinska Hola – ceny

Jeśli chodzi o ceny naprawdę musimy wyrazić uznanie. Cena 120 zł za całodzienny skipass jest sama w sobie atrakcyjna biorąc pod uwagę warunki panujące na stoku. Co więcej, kupując ów bilet w formie Groupona macie możliwość zaoszczędzić aż 50 zł! Oferta dostępna jest na GROUPON tutaj.

Wypożyczasnia sprzętu narciarskiego na Kubinskiej Holi

Na miejscu funkcjonuje też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Wypożyczenie pełnego kompletu (z nartami lub deską) to koszt 20 euro. Auto (w dieslu) jakim podróżowaliśmy na stok (3 osoby) miało średnie spalanie na poziomie 5 l / 100 km. Całkowity koszt podróży wyniósł nas zatem 80 zł czyli niecałe 27 zł na osobę. Jeśli będziecie chcieli wypożyczyć pełen sprzęt a skipass zakupicie na wspomnianym Groupon cała wycieczka nie powinna was kosztować więcej niż 200 zł + ewentualne wyżywienie na miejscu / osobę.

Kubińska Hola – zdjęcia

Poniżej kilka zdjęć wykonanych na stoku.

Kubińska Hola szykowanie do zjazdu

Kubińska Hola trasa przez lasek

Kubińska Hola trasa przez lasek

Kubińska Hola stok

Kubińska Hola trasa zjazdowa

Kask narciarski, gogle, rękawice, komin i kominiarka – co warto kupić

Pomimo, że wypożyczalnia narciarska ma stosunkowo tanie ceny, część sprzętu postanowiliśmy zakupić sami. W przeliczeniu za część sprzętu koszty zwracają się już po paru wypadach na narty. Warto więc pomyśleć aby tańszy sprzęt, który nie wymaga serwisowania zakupić na własność.

Kask narciarski, gogle, rękawice, komin i kominiarka - co warto kupić

Kominiarka narciarska doskonale  sprawdza się pod kask zamiast czapki. Zyskamy dzięki temu większy komfort podczas zjazdów.

Rękawice narciarskie – pamiętajcie aby rękawice koniecznie były nieprzemakalne oraz chroniły nas do bardzo niskich temperatur. Producenci podają wartości temperatur w jakich rękawice faktycznie będą spełniać swoje funkcje.

Komin narciarski –  doskonałe uzupełnienie dla kominiarki. Dzięki niemu możemy zrezygnować z grubego szalika a nasza szyja i część twarzy będzie doskonale chroniona przed mrozem.

Kask narciarski – tutaj warto wydać trochę więcej pieniędzy i nie kupować najtańszego produktu. W końcu to kask bierze na siebie w pełni siłę uderzenia i tylko dobrze zaprojektowany kask z odpowiednich materiałów będzie w stanie przejąć większość siły i ulec odpowiednio uszkodzeniom aby ochronić naszą głowę.

Gogle narciarskie – wiadomo aby dobrze leżały i żebyśmy czuli się w nich swobodnie. Warto zwrócić uwagę na kąt widzenia. Gogle narciarskie z dużym kątem widzenia pozwolą nam na większą radość z jazdy a także pozwalają dokładniej obserwować otoczenie. Mając gogle z wąskim polem widzenia narażamy się na niedostrzeżenie zbliżającego się innego narciarza co w konsekwencji może skończyć się kolizją i urazami.

Sprawdź również: Abrazja powietrzna – borowanie zębów bez użycia wiertła

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. Dominika pisze:

    Dobrze napisany artykuł i bardzo pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.