Karmienie piersią, czyli jak powinno się karmić dziecko piersią

Karmienie piersią, czyli jak prawidłowo karmić piersią dziecko

Bardzo wiele młodych matek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne w rozwoju dziecka jest karmienie piersią. Karmienie piersią to naturalna i zarazem najzdrowsza metoda żywienia dziecka, która umożliwia naszym pociechom osiągnięcie właściwego stanu zdrowia. W dzisiejszym wpisie powiemy jak prawidłowo karmić piersią i dlaczego karmienie piersią jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Pierwsze miesiące życia dziecka

W pierwszych miesiącach życia niemowlaka następuje intensywny wzrost i wielkie zapotrzebowanie na witaminy, składniki odżywcze i minerały. Mleko matki zawiera niezbędne składniki pokarmowe, białka, tłuszcze, węglowodany i przeciwciała. Zawiera ono też probiotyki niezbędne do rozwoju flory bakteryjnej w jelitach maluszka. Karmić piersią powinno się minimum do szóstego miesiąca życia a potem można rozszerzać dietę o inne pokarmy.

Mleko matki jest łatwo przyswajalne, posiada odpowiednią temperaturę, jest świeże i jałowe oraz łatwo dostępne. Karmiąc piersią matka nawiązuje bliski kontakt z dzieckiem a ssanie może zapobiegać wadom zgryzu u dziecka i alergiom pokarmowym. Organizm karmiącej kobiety szybciej wraca do poprzedniej formy po porodzie.

Karmienie piersią – kiedy i jak karmić piersią?

Karmienie piersią, czyli jak prawidłowo karmić piersią dziecko

Pierwszy pokarm zwany siarą ma dużą wartość kaloryczną, jest gęsty i lekko żółtawy. Po kilku dniach staje się biały, rzadszy i bardziej przejrzysty. Dziecko najada się po około piętnastu minutach ssania. Bardzo ważne jest, aby dziecko opróżniło zawartość jednej piersi zanim poda się mu drugą.

Karmić powinno się tylko wtedy, gdy dziecko jest głodne i nie powinno się maluszka budzić na karmienie, chyba że od ostatniego posiłku minęło więcej niż cztery godziny. Dziecko można karmić na siedząco i leżąco. Najważniejsze by podczas karmienie było wygodnie mamie i maluszkowi. Bardzo ważne jest by po posiłku maluszkowi się odbiło, gdyż dzieci połykają z mlekiem dużo powietrza.

Jak  przystawiać dziecko do piersi?

Istotnym elementem prawidłowej techniki karmienia dziecka jest sposób przystawiania do piersi. Należy uważać na główkę dziecka aby jej nie uciskać podczas karmienia. Karmienie należy zacząć od ujęcia piersi czterema palcami od spodu, zgodnie z tzw. zasadą litery C. Następnie należy ułożyć kciuk na piersi w ten sposób, aby ciężar piersi spoczywał bezpośrednio na dłoni. Kolejnym krokiem będzie ściśnięcie kciukiem brodawki a następnie skierowanie jej w stronę podniebienia dziecka.

Aby sprawić by maluch odruchowo otworzył usta możemy musnąć brodawką jego wargi. Zanim dziecko zacznie jeść upewnijmy się, że objęło ustami jak największą część naszej brodawki. I jeszcze jedno: staraj się nie zabierać dziecku piersi podczas jedzenia chyba, że poczujesz ból podczas karmienia. Opanowanie dobrej techniki karmienia wymaga czasu, dlatego nie zniechęcaj się jeśli na początku będziesz miała problemy i trudności w karmieniu dziecka piersią.

Dieta mamy karmiącej piersią

Dieta mamy podczas karmienia piersią powinna być bardzo przemyślana, gdyż wszystkie składniki pokarmowe z jedzenia trafiają do mleka. Bardzo ważna jest jakość jedzenia a dieta powinna być odżywcza i lekka. Powinno być w niej dużo warzyw i owoców, produktów zbożowych i wysokobiałkowych oraz mleka i jego przetworów. Przeciwwskazaniami do karmienia piersią są nowotwory i ostre choroby infekcyjne oraz choroby metaboliczne dziecka, takie jak galaktozemia i fenyloketonuria.

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 9 sierpnia 2016

    […] karmieniu piersią pisaliśmy już w artykule: Karmienie piersią, czyli jak powinno się karmić dziecko piersią. Teraz przyszła kolej na ustalenie jakie są zalety karmienia dziecka piersią. Karmienie piersią […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.