Kalendarz ząbkowania – objawy, porady. Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka?

Temat na dziś – kalendarz ząbkowania. Moment w którym naszemu dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki to ogromne przeżycie zarówno dla malucha jak i rodzica. Ważne by pomóc dziecku w tych trudnych dla niego chwilach. Znając czas oraz objawy pojawiania się mleczaków, będziemy w stanie pomóc naszemu maluchowi złagodzić ból oraz  dokuczliwe swędzenie.

kalendarz ząbkowania, ząbkowanie u dzieci

Ząbkowanie to ciężki okres dla dziecka jak i jego rodziców. Dziecko zaczyna się mocno ślinić, marudzić, jest nerwowe i rozdrażnione.

Ząbkowanie dziecka do dla rodzica duże wyzwanie, dlatego warto  zaznajomić się z przygotowanym przez nas spisem, którym jest kalendarz ząbkowania, aby dowiedzieć się czego należy się spodziewać w kolejnych miesiącach życia naszej pociechy.

Kalendarz ząbkowania – kiedy u naszego dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne?

Kalendarz ząbkowania - kiedy u naszego dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne (pierwsze mleczaki)

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie dlatego kolejność pojawiania się u dziecka pierwszych ząbków jest bardzo zróżnicowana – u jednych dzieci zęby pojawiają się szybciej a u innych zdecydowanie później.

Biorąc pod uwagę te rozbieżności udało się jednak przygotować tzw. kalendarz ząbkowania, czyli swoisty harmonogram pojawiania się pierwszych zębów mlecznych, który pomimo swojego ogólnego charakteru stanowi cenne źródło informacji dla rodzica.

Jeśli jesteś zatem młodym rodzicem i zastanawiasz się kiedy pojawią się pierwsze zęby u Twojego maluszka to szybko postaramy się Ci to wyjaśnić. Sprawdźmy zatem przy pomocy kalendarza ząbkowania które zęby i w jakiej kolejności pojawiają się u dzieci z reguły najwcześniej.

Kalendarz ząbkowania zakłada następujący, orientacyjny porządek wyrzynania się mleczaków:

 • 4.-10. miesiąc życia – wyrzynają się dolne jedynki (dolne siekacze przyśrodkowe),
 • 7.-12. miesiąc życia – pojawiają się górne jedynki (górne siekacze przyśrodkowe),
 • 8.-13. miesiąc życia – malec zyskuje dolne i górne dwójki (boczne siekacze),
 • 12.-18. miesiąc życia – wychodzą dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe,
 • 15.-24. miesiąc życia – wyrzynają się u dziecka dolne i górne kły,
 • 21.-36. miesiąc życia – dolne i górne drugie trzonowe zęby wyrzynają się na końcu.

Kalendarz ząbkowania – infografika

Przygotowaliśmy również kalendarz ząbkowania w postaci przyjaznej dla oka infografiki, która przedstawia się następująco:

kalendarz ząbkowania u dzieci czyli wyrzynanie się zębów - infografika

Kalendarz ząbkowania – infografika | Infographic wektory designed by Freepik

Ząbkowanie to indywidualny proces

Przebieg ząbkowania jest indywidualny i określony genetycznie. Jak widzimy na infografice ząbkowanie u dziecka może rozpocząć się już w czwartym (czasem nawet w trzecim) miesiącu życia o pojawienia się dolnych jedynek (dolnych siekaczy przyśrodkowych), zwykle jednak dochodzi do tego nieco później i wyrzynanie się pierwszych zębów zaczyna się w okolicach piątego / szóstego miesiąca życia malucha. Wypracowany przez specjalistów kalendarz ząbkowania ma zatem charakter jedynie poglądowy.

Nie panikujmy jeśli dziecko sąsiadki już zaczęło ząbkować, a nasze jeszcze nie. To całkowicie normalne, że niemowlaki zaczynają ząbkować w różnych okresach. Jeśli jednak przed pierwszymi urodzinami naszej pociechy w dalszym ciągu nie pojawi się żaden ząbek wówczas może być to sygnał, że coś jest nie w porządku. W takiej sytuacji powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę niewyrzynania się zębów mlecznych. Na marginesie można dodać, że z doświadczeń lekarzy wynika, iż dziewczynki zaczynają z reguły ząbkować wcześniej niż chłopcy.

Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Cały proces ząbkowania kończy się najczęściej pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dziecka. Przez ten okres, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu dziecku odpowiednich, miękkich szczoteczek do zębów oraz dbania by nasz maluch szczotkował ząbki odpowiednimi pastami lub żelami niezawierającymi fluoru.

Jak rozpoznać ząbkowanie, czyli jakie są typowe objawy ząbkowania u dzieci

Znamy już kalendarz ząbkowania dziecka. Wiedząc już zatem kiedy można spodziewać się pierwszych zębów u dziecka powinniśmy się następnie zastanowić jak rodzice mogą stwierdzić, że to już – że ich pociecha właśnie zaczyna ząbkować. W tej części dowiemy się zatem w jaki sposób objawia się ząbkowanie, czyli inaczej mówiąc jakie są objawy ząbkowania i jak wygląda wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych u dziecka.

kalendarz ząbkowania, kiedy ząbkowanie

Ząbkowanie jest z reguły łatwe do rozpoznania i generalnie rzecz biorąc rodzice nie powinni mieć większych problemów ze stwierdzeniem, że ich dziecku zaczynają rosnąć pierwsze zęby mleczne.

Różne dzieci mogą mieć różne objawy ząbkowania. Zwykle jednak ząbkowanie zaczyna się od wzmożonego ślinienia się dziecka, nagminnego ssania palców oraz zaczerwienionych dziąseł malucha. Dziecko, któremu zaczynają rosnąć pierwsze zęby mleczne jest zazwyczaj nerwowe oraz rozdrażnione – często płacze i ma zły humor.

U niektórych maluchów może pojawić się podwyższona temperatura a także luźny stolec. Jeśli maluch gorączkuje, to najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia czy podwyższona temperatura nie jest przypadkiem skutkiem choroby.

Więcej na temat objawów ząbkowania można znaleźć tutaj: Ząbkowanie, czyli jakie są objawy ząbkowania i na co należy zwrócić uwagę

Naszemu dziecku wyrzynają się pierwsze zęby mleczne – co robić aby mu pomóc?

Z racji tego, że proces wyrzynania się zębów mlecznych nie należy do przyjemnych i często wiąże się z rozdrażnieniem, marudzeniem oraz nerwowością malucha dlatego tak ważne jest, żeby dziecku u  którego wyrastają kolejne ząbki, zapewnić duże wsparcie rodziców. Jak tego dokonać? Wystarczy, że otoczmy malucha opieką oraz sprawimy aby czuł się bezpiecznie – w ten sposób pomożemy mu przejść przez ten trudny czas. Rodzice w okresie ząbkowania swojego dziecka powinni być cierpliwi, troskliwi oraz wyrozumiali.

Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb
kalendarz ząbkowania - gryzak

Piłeczko-Gryzaki ROLL AROUND / fot. tatata.pl

Jeśli nasze dziecko źle znosi ząbkowanie zawsze możemy wypróbować jedną z kilku sprawdzonych metod:

Po pierwsze, możemy zapytać lekarza o specjalny żel, którym smaruje się dziąsła dziecka – może on przynieść ulgę ząbkującemu maluszkowi. Żele na ząbkowanie dla niemowlaków w swoim składzie zawierają zazwyczaj substancje przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, których zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Poza żelem na ząbkowanie przyda nam się także odpowiedni gryzak lub smoczko-gryzak, który schłodzony na pewno przyniesie dziecku ulgę – zimno spowoduje, że odczuwany ból będzie mniejszy. Często mamy łączą obie te metody tj. wyciskają niewielką ilość żelu na ząbkowanie bezpośrednio na schłodzony gryzak i dają dziecku.

Jeśli wyżej wskazane metody zawiodą to możemy również podawać dziecku rumianek, przemywać nim dziąsła i płukać buzię malucha. Dobrze w przypadku bolesnego ząbkowania sprawdza się również napar z szałwii.

Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić?

ósemki Zęby mądrości - usunąć czy zostawić?

Keywords: kalendarz ząbkowania, kalendarz zabkowania, ząbkowanie kalendarz, kiedy pierwsze zęby, pierwsze ząbki

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

 1. wiewioreczka24 pisze:

  U nas bardzo skutecznie ból łagodził syropek ibufen. Plusem było też to, że działał przeciwgorączkowo, a synek też w czasie ząbkowania gorączkował.

 2. Karinaa pisze:

  moja Julka całkiem nieźle znosiła etap ząbkowania choć były momenty szczególnie podczas karmienia (zarówno piersią, jak i butelką) kiedy gryzła, płakała, nie chciała jeść lub przerywała jedzenie. Jeśli zaś chodzi o moment pojawienia się pierwszego ząbka to wszystko poszło wręcz podręcznikowo – w 4 miesiącu życia małej doczekaliśmy się na dole przedniego siekacza 🙂

 1. 10 sierpnia 2016

  […] Zobacz: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka. […]

 2. 27 sierpnia 2016

  […] Sprawdź: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka […]

 3. 3 września 2016

  […] Zobacz: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka […]

 4. 4 września 2016

  […] Zobacz: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.