Jak odpowiednio przygotować się do spotkania z adwokatem?

Często pierwsza wizyta u wybranego przez nas adwokata to duży stres – zazwyczaj spotkanie w kancelarii adwokackiej jest związane bezpośrednio z problemami prawnymi dotyczącymi życia małżeńskiego, spraw majątkowych czy też finansowych. O czym warto pamiętać i o co należy zadbać przygotowując się do spotkania z adwokatem?

Jak odpowiednio przygotować się do spotkania z adwokatem?

Często pierwsza wizyta u adwokata jest zarazem pierwszym kontaktem z „prawem” – z tego względu warto przygotować się odpowiednio do planowanego spotkania.

Jak przygotować się do spotkania z adwokatem ?

Przypomnij sobie wszystkie fakty

Należy pamiętać, że każdy mecenas musi poznać przede wszystkim fakty, a klient powinien być w stanie odpowiedzieć na konkretne pytania. Na przykład najbliższy krewny spadkodawcy, który został pominięty w testamencie może starać się o uzyskanie zachowku, czyli udziału który przypadłby mu jako spadkobiercy ustawowemu w przypadku dziedziczenia ustawowego. W tym przypadku istotne będzie ustalenie m.in. kręgu spadkobierców testamentowych, dokładnej daty śmierci spadkodawcy oraz czy przed śmiercią dokonywał on jakiś darowizn.

Skompletuj wymagane dokumenty

Wiele zależy od tego, z jakiego zakresu porady prawnej oczekujemy – jeżeli zamierzamy wnieść sprawę do sądu, niezbędne będzie przygotowanie nie tylko swoich odpowiedzi na ewentualne pytania adwokata, ale także odpowiednie dokumenty, zdjęcia, oświadczenia czy też kopie dowodów ubezpieczenia OC.

Co więcej, jeśli przykładowo staramy się o odszkodowanie za popełnione przez lekarza błędy medyczne to aby określić wysokość roszczeń, adwokat będzie musiał mieć możliwość przeanalizowania dokumentacji medycznej jeżeli takowa istnieje, czy też wszelkich rachunków za leczenie.

Sprawdź: Komornik zajął Twoją własność choć nie miałeś długów? Zobacz co wtedy zrobić

Reasumując, wybierając się do adwokata należy zabrać całą dokumentację, która ma cokolwiek wspólnego z naszą sprawą – dokument, który dla nas może wydawać się nieistotnym, w rzeczywistości może mieć duże znaczenie z punktu widzenia prawa.

Przygotuj się na trudne pytania

Wybierając się na wizytę w kancelarii adwokackiej warto być przygotowanym także na opowiadanie o intymnych szczegółach swojego życia, które mogą mieć związek ze sprawą – wbrew pozorom takie niuanse mogą mieć kluczowe znaczenie.

Jeżeli stresujemy się przebiegiem takiego spotkania i nie czujemy się pewnie z myślą, że będziemy musieli opowiadać o swoim prywatnym życiu, warto pamiętać, że dla adwokata słuchanie podobnych historii to codzienność i nie będzie on nas oceniał, a wyłącznie postara się znaleźć odpowiednie dla nas rozwiązanie.

 Nie bój się mówić prawdy

Wizyta w kancelarii adwokackiej, w szczególności w małym mieście gdzie wszyscy się znają, może wiązać się z obawą, że sekrety, które zdradzimy adwokatowi podczas spotkania ujrzą światło dzienne. Uspokajamy. Nasza sprawa jest u adwokata zupełnie bezpieczna – zachowanie tajemnicy to jeden z głównych obowiązków każdego adwokata i to właśnie świadczy o jego profesjonalizmie (tzw. tajemnica adwokacka).

Specyfika zawodu adwokata wymaga zachowania w poufności wszelkich informacji, które adwokat uzyskał udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę. Wynika to nie tylko z etyki tego zawodu, ale również z mocy samego prawa – ustawy prawo o adwokaturze oraz uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej.

Spisz własną listę pytań do adwokata

Porada prawna, której chcemy zasięgnąć może być także ciągiem odpowiedzi na nasze konkretne pytania. Jeżeli jesteśmy w stanie spisać te, na które odpowiedź chcielibyśmy uzyskać, warto zastosować takie rozwiązanie. Taka lista może posłużyć jako przewodnik podczas spotkania i mogą dotyczyć najróżniejszych kwestii. Lepiej zapytać o coś, co jest zupełnie nieistotne w danej sprawie niż nie zapytać o coś, co jak się później okaże, mogło mieć kluczowe znaczenie.

Artykuł powstał przy współpracy ze śląskim adwokatem Pawłem Szajdakiem, prowadzącym samodzielną Kancelarię Adwokacką w Lędzinach.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.