Grypa jelitowa – opis choroby, objawy, leczenie

Jedną z chorób, które mogą zaatakować nasz organizm jest nieprzyjemna, choć na szczęście niegroźna dla życia grypa jelitowa. Czym jest grypa jelitowa, jakie są jej objawy i jak ją zwalczyć?

Grypa jelitowa - jak zwalczyć dolegliwości z nią związane?

Czym jest grypa jelitowa?

Grypa jelitowa (inaczej grypa żołądkowa lub jelitówka) to wirusowe zakażenie układu pokarmowego objawiające się m.in. bólami brzucha (żołądka), zimnymi potami czy silnymi zawrotami głowy. Za grypę jelitową odpowiedzialny jest ten sam szczep bakterii co przy grypie żołądkowej. Osoby chore skarżą się mocno na bardzo uciążliwe dolegliwości towarzyszące tej chorobie. Na skutek dostania się wirusów do naszego organizmu zakażeniu ulegają jelita. Wirusy wsiąkają w błonę śluzową jelita.

Jak dochodzi do zarażenia się wirusem grypy jelitowej? Zarażenie może nastąpić na przykład poprzez dotknięcie tego samego przedmiotu co osoba chora. Do zarażenia może również dojść drogą kropelkową, czyli na skutek kichnięcia czy picia z tej samej szklanki czy butelki co osoba chora. Grypa jelitowa trwa – w zależności od odporności naszego organizmu – od 5 do 14 dni.

Sprawdź: Olej kokosowy – od A do Z. Właściwości i zastosowanie

Objawy grypy jelitowej – jakie dolegliwości może wywołać grypa jelitowa?

Do typowych objawów grypy jelitowej (żołądkowej) zaliczyć należy silne bóle brzucha (żołądka), zawroty głowy oraz zimne poty. Najczęstsze i zarazem najbardziej dokuczliwe objawy grypy jelitowej to biegunka oraz wymioty. Choroba może mieć bardzo ciężki przebieg i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zwykle biegunka przy grypie jelitowej trwa kilka dni, maksymalnie około 9. Gdy po tym czasie objawy nie ustąpią konieczna może okazać się hospitalizacja chorego. Biegunka ma zwykle bardzo wodnistą formę zaś innym typowym objawem grypy jelitowej jest również gorączka, utrzymująca się nawet kilka dni. Biegunka sprawia, że organizm człowieka narażony jest na odwodnienie, dlatego bardzo ważne jest to aby stale uzupełniać poziom płynów w organizmie.

Sprawdź: Zęby mądrości – usunąć czy zostawić?

Leczenie grypy jelitowej – jak ją zwalczyć?

Tak naprawdę nie ma skutecznego lekarstwa na grypę jelitową. Leczenie grypy jelitowej polega de facto  na łagodzeniu jej objawów. Jedyne co możemy zrobić to ulżyć choremu. Należy pić jak najwięcej płynów i codziennie zmieniać pościel. Należy ogromną uwagę zwrócić na odpowiednią higienę. Wirusy wywołujące grypę jelitową bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Chory powinien mieć oddzielny ręcznik do wycierania rąk. Przenosi się ona drogą kropelkową. Stosowanie się do podstawowych zasad higieny, mycie rąk po każdym powrocie z pracy czy sklepu pozwoli uniknąć zachorowania na tą dokuczliwą przypadłość.

Sprawdź: Czym jest bruksizm? Przyczyny, objawy i leczenie

Gdy grypa jelitowa dobiegnie końca chory czuje się wyczerpany. Wirusy dokonują ogromnych spustoszeń we florze bakteryjnej jelit. Te uszkodzenia należy naprawić. Pomimo dokuczliwych dolegliwości w trakcie biegunki warto sięgać po probiotyki zarówno te naturalne jak i w formie farmakologicznej. Przy ciężkich biegunkach najlepiej stosować sprawdzone środki z apteki.

W trakcie choroby po niemal każdym wypróżnieniu należy uzupełnić poziom płynów. W tym celu można pić szklankę wody, szklankę herbaty czy naparu ziołowego. Warto też sięgać po stare i sprawdzone metody na biegunkę stosowane przez nasze babcie. Od wieków lekarstwa na biegunkę szukały w lasach. Najlepszym ludowym sposobem na biegunkę są czarne jagody. Wykazują one działanie przeciwbiegunkowe. Grypę jelitową należy więc przede wszystkim wyleżeć w łóżku i unikać kontaktu ze zdrowymi domownikami.

Sprawdź: Masło czy margaryna – co jest zdrowsze?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.