Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych oraz wpływ fluoru na nasze zdrowie

Fluoryzacja zębów stanowi popularny i często przeprowadzany w gabinetach stomatologicznych zabieg. Fluoryzacja jest również często wykonywana w szkołach pod okiem okiem nauczyciela czy szkolnej higienistki. Jednak czy zabieg fluoryzacji zębów jest bezpieczny dla zdrowia? Czy nadmiar fluoru w naszym organizmie nie zaszkodzi przypadkiem naszemu zdrowiu? Spróbujmy odpowiedzieć na te i inne pytania związane z fluoryzacją zębów u dzieci i dorosłych.

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych i wpływ fluoru na nasze zdrowie

Fluor – pierwiastek stosowany przy fluoryzacji zębów u dzieci i dorosłych

Fluor (fluorum, F) to pierwiastek chemiczny, otrzymany w 1886 roku przez H. Moissana, który jest wykorzystywany obecnie przy  fluoryzacji zębów. Fluor należy do grupy fluorowców. Przybiera postać żółtozielonego trującego gazu, który podlega skraplaniu się w temperaturze -188°C. Co ciekawe, fluor jest pierwiastkiem najbardziej elektroujemnym i najbardziej aktywnym chemicznie.

Fluor – występowanie:

W przyrodzie możemy gospotkać na przykład w postaci minerałów (są to głównie fluoryt, kriolit i fluoroapatyt), jednak fluor występuje także w organizmach roślinnych oraz zwierzęcych (jako mikroelementy czyli pierwiastki występujące w organizmach w ilości pomiędzy 0, 01-0, 00001% suchej masy).

Fluor – zastosowanie:

Fluor w postaci związków – poza omawianą w tym miejscu fluoryzacją zębów u dzieci i dorosłych – jest stosowany na przykład przy impregnowaniu drewna oraz w przemyśle szklarskim czy metalurgii. Fluor w postaci pierwiastkowej jest również wykorzystywany jako utleniacz do paliw rakietowych.

Zastosowanie fluoru jest zatem bardzo szerokie. Omawiany mikroelement to składnik szkliwa zębów oraz tkanki kostnej a niedobór tego pierwiastka w diecie sprzyja rozwojowi próchnicy. Z tego względu fluor jest powszechnie dodawany do wielu preparatów do higieny jamy ustnej takich jak pasty do zębów. Jak już jednak wiemy fluor jest jednocześnie pierwiastkiem trującym dlatego można spotkać się z licznymi opiniami na temat konieczności zaprzestania wykorzystywania go w profilaktyce stomatologicznej. Czy wobec takich zarzutów zabieg fluoryzacji jest w dalszym ciągu bezpieczny dla naszego zdrowia? Sprawdźmy na czym polega ten zabieg.

Fluoryzacja zębów – na czym polega?

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych oraz wpływ fluoru na nasze zdrowie

Fluoryzacja zębów polega na wcieraniu lub pędzlowaniu ich powierzchni za pomocą pędzelka lub szczoteczki ze środkami, które zawierają w swoim składzie aktywny fluor.

Fluoryzacja zębów u dzieci i dorosłych to zabieg stomatologiczny o charakterze profilaktycznym, który wykonuje się w celu zapobiegania próchnicy zębów. W czasie fluoryzacji zębów wykorzystywane są związki fluoru. Jak w praktyce wygląda zabieg fluoryzacji? Większość gabinetów stomatologicznych posiada w swojej ofercie zabieg fluoryzacji zębów.

Fluoryzacja przeprowadzona przez dentystę polega najczęściej na wcieraniu lub pędzlowaniu powierzchni zębów pacjenta metodą kontaktową środkami, które zawierają w swoim składzie aktywny fluor. Fluoryzacja zębów może być również wykonywana w warunkach domowych. Wśród domowych sposobów na fluoryzację zębów, rozumianą jako dostarczanie zębom fluoru, wyróżniany metodę polegającą na płukaniu zębów odpowiednimi płynami oraz mycie zębów specjalnymi pastami z dodatkiem fluoru.

Sprawdź: Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa?

Od zawsze wpajano nam, że fluor uchroni nas skutecznie przed próchnicą, a tak naprawdę widzimy coraz większy odsetek ludzi, których stan zębów jest w fatalnym stanie. Jaka jest zatem prawda i kto ma rację w tym sporze? Nic dziwnego, że wielu oczytanych ludzi zauważyło, że fluoryzacja zębów może być zagrożeniem dla naszego całego organizmu. Fluor jest bowiem silną trucizną. Przeciwnicy fluoryzacji zębów podnoszą bowiem zarzut szkodliwego oddziaływania fluoru na zdrowie pacjenta – szczególnie gdy mamy do czynienia z fluoryzacją zębów u dziecka.

Nieprzemyślana fluoryzacja zębów może być dla nas po prostu szkodliwa. Nadmiar fluoru może bowiem doprowadzić do fluorozy oraz innych chorób, takich jak kruchość kości czy artretyzm. Nie jest już żadną tajemnicą, że fluor zatruwa nasz organizm, szczególnie tarczycę i szyszynkę, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów. Jak wiadomo, zaburzenia hormonalne powodują kaskadę problemów zdrowotnych i sprzyjają powstawaniu licznych dolegliwości, a nawet poważnych chorób. Co więcej fluor odkłada się w naszych tkankach i obu wyżej wymienionych gruczołach.

Fluoryzacja zębów u dzieci

Z uwagi na fakt, że małym dzieciom często zdarza się połknąć pastę, należy przy pielęgnacji ich uzębienia wykorzystywać pasty bez fluoru. Dzieciom w wieku od 2 do 4 roku życia można zacząć wprowadzać pasty do zębów z fluorem – pamiętając jednak, że jego stężenie powinno być odpowiednio mniejsze niż w przypadku past dla osób dorosłych.

Można jednak spotkać się ze stanowiskiem, zgodnie z którym dzieci do siódmego roku życia nie powinny stosować past z dodatkiem fluoru. Badania wykazały, że tam, gdzie fluor dodawany jest także do wody pitnej, dzieci odznaczają się znacznie mniejszym ilorazem inteligencji.

Sprawdź: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – wskazówki dla rodziców

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.