Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening?

Dom czy siłownia - gdzie najlepiej odbyć trening?

W okresie walki o szczupłą sylwetkę nie bez znaczenia jest miejsce, w którym odbywamy trening. W dzisiejszych czasach ilość sprzętu, jak również wachlarz ćwiczeń do wyboru są tak ogromne, że wykonanie samych ćwiczeń przestaje stanowić problem. Kłopotem natomiast okazuje się często nie to, co trenować, tylko.. gdzie. No więc właśnie – dom czy siłownia?

TRENING W DOMU

trening w domu, ćwiczenia w domuChyba nie ma lepszego miejsca dla początkujących niż opcja wykonania ćwiczeń w zaciszu domowym, z dala od masy obcych, obserwujących Cię ludzi. Możliwość skupienia się na samym ćwiczeniu zamiast skrępowanych, ograniczonych ruchów na maszynach zdecydowanie wpływa na przebieg całego planu treningowego. Podstawowy sprzęt do ćwiczeń jak maty, hantle czy skakanki można kupić niemal wszędzie za niewielkie pieniądze. Tym samym obniżymy koszta, jakie musielibyśmy pokryć w momencie wykupienia karnetu na siłownię.

Jeśli natomiast uważasz, że dom to nie miejsce na magazynowanie dużej ilości sprzętu – możesz wykorzystać sprzęty codziennego użytku! W internecie można znaleźć wiele przykładowych planów treningowych przy użyciu kanapy, krzesła czy butelek z wodą.  Istnieje również opcja treningu siłowego bez jakichkolwiek akcesoriów.

Choć trening z drugą osobą wydaje się być ciekawym urozmaiceniem, nie zawsze jednak jest możliwy. Częstym powodem jest brak miejsca dla większej liczby ćwiczących. I tu przechodzimy do wad. Okres wyczekiwania na efekty także jest dłuższy niż podczas treningu na siłowni. Najważniejszym jednak aspektem utrudniającym osiągnięcie sportowego celu jest nie to na czym, ale jak ćwiczysz. Brak kontroli ze strony specjalisty może oznaczać wykonywanie ćwiczeń w nieodpowiedni sposób, a to z kolei prowadzi do licznych kontuzji. Przestaje mieć znaczenie wtedy, czy trenujesz z przyjaciółką czy z filmem instruktażowym.

TRENING NA SIŁOWNI

trening na siłowni, ćwiczenia na siłowni

Photographer: Khusen Rustamov

Siłownia jest idealną alternatywą dla ćwiczeń wykonywanych w domu nie tylko ze względu na ilość specjalistycznego sprzętu. Jest to znakomita okazja do poznania pasjonujących ludzi, spełnia zatem ważną społeczną rolę. Co do samych ćwiczeń – niepewność odnośnie prawidłowości ich wykonania przestaje być problemem, gdy skorzystamy z pomocy trenera personalnego. Tak naprawdę jednak nie zawsze potrzebujemy trenera – pomocą służą niejednokrotnie inne osoby ćwiczące.

Czy siłownia ma zatem jakieś wady? Owszem, ma. I to nie tylko w kwestii samych kosztów, które są niewątpliwie wyższe od samodzielnego treningu w domu. Najczęściej spotykany minus to fakt, iż siłownia to miejsce publiczne, zatem ćwiczący musi mieć świadomość, że jakkolwiek nie ćwiczy, inni to widzą. Zasada jest prosta – jeżeli się krępujesz, nie wykonasz treningu należycie.

Choć porównane miejsca nadają się tak samo do ćwiczeń, tak naprawdę wybór zależy od indywidualnych upodobań trenującego. Wszystkie wymienione czynniki składają się z kolei na jeden, niemalże fundamentalny element podczas treningu – motywację. Odpowiedni plan treningowy, systematyczność w działaniu jak i wsparcie innych w połączeniu z pewnością dobrze wykonywanych ćwiczeń sprawiają, że osiągniesz zamierzony efekt.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym tego, jak powinien wyglądać nasz odpoczynek.

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. 22 sierpnia 2016

  […] Zobacz też: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

 2. 24 sierpnia 2016

  […] Zobacz: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

 3. 10 września 2016

  […] Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

 4. 3 października 2016

  […] Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

 5. 22 października 2016

  […] Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

 6. 1 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

 7. 4 grudnia 2016

  […] Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.