Czym jest bruksizm? Przyczyny, objawy i leczenie

Czym jest bruksizm? Przyczyny, objawy i leczenie

Bruksizm jest dolegliwością na którą aktualnie choruje bardzo wiele osób. Polega ona na ciągłym zgrzytaniu zębami, albo na zbyt mocnym przeżuwaniem jedzenia. Sprawdźmy jakie są przyczyny bruksizmu, jego objawy oraz metody leczenia.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami. Medyczny termin używany na określenie tej dolegliwości to Zespół Costena. Schorzenie to jest zaliczane do parasomnii, czyli zaburzeń snu. Niektóre statystyki podają, iż z bruksizmem boryka się aż 7 na 10 osób a wiele z nich nie jest tego nawet świadoma. U osób cierpiących na tę dolegliwość zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi następuje podświadomie zarówno w dzień jak i w nocy co powoduje, że bardzo ciężko kontrolować ten nawyk.

Bruksizm często bywa dziedziczny i może prowadzić do poważnych uszkodzeń zgryzu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczas tego niekontrolowanego zgrzytania zębami wyzwalane są dużo większe siły niż w przypadku normalnych procesów gryzienia i żucia (często zgrzytanie zębów jest tak silne, że jest słyszane przez domowników). Innymi słowy dochodzi do nadmiernego napinania i skurczu żwaczy, czyli mięśni odpowiedzialnych za żucie pokarmów.

Patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki najczęściej występuje w nocy, gdy nie jesteśmy w stanie kontrolować swoich zachowań. Nawyk ten bardzo zużywa same zęby bowiem zaczynają się one z czasem kruszyć oraz łamać. Nieleczony bruksizm jest groźny nie tylko dla zębów, gdyż może nawet prowadzić do zniszczenia tkanki dziąsła oraz kości otaczających zęby pacjenta.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

O bruksizmie mówi się, że jest to częsta choroba managerów. Dlaczego?

Ponieważ w wielu przypadkach przyczyną pojawienia się mimowolnego nawyku zaciskania i zgrzytania zębami jest stres. Życie w ciągłym stresie powoduje zatem nie tylko takie nawyki jak obgryzanie paznokci czy ołówków ale również daleko poważniejsze rezultaty w postaci właśnie ciągłego, niekontrolowanego zaciskania i napinania żwaczy.

Kolejną przyczyną bruksizmu mogą być braki zębowe. Utrata nawet jednego zęba, może mieć bardzo negatywny wpływ na ogólny stan pozostałych naszych zębów nie wspominając już o tym, że braki zębowe przyczyniają się do powstawania i pogłębiania zmarszczek mimicznych. Z tego też względu wszelkie braki w uzębieniu powinny być niezwłocznie uzupełniane.

Sprawdź: Zęby mądrości – zostawić czy usunąć?

Wśród przyczyn bruksizmu niejednokrotnie wymienia się również wystąpienie u pacjenta niedoborów w gospodarce mineralnej. O co chodzi? Niedobory minerałów takich jak np. magnez również mogą stać się przyczyną rozwoju bruksizmu, czyli podświadomego zaciskania i zgrzytania zębami. Wykrycie tej zależności u pacjenta cierpiącego na bruksizm bywa trudne i wymaga przeprowadzenia badania krwi w celu ustalenia poziomu magnezu we krwi pacjenta. Leczenie nadmiernego zgrzytania zębami będzie zatem zakładało w pierwszej kolejności uzupełnienie niedoborów mineralnych na przykład poprzez zmianę diety.

Pozostając przy tematyce odżywiania można wymienić jeszcze jedną, stosunkowo często wskazywaną jako przyczynę bruksizmu a mianowicie występowanie nietolerancji pokarmowych. Związek nietolerancji pokarmowej z bruksizmem jest w rzeczywistości dość prosty i wygląda następująco: spożywanie pokarmów, których nasz organizm nie toleruje powoduje jego obciążenie, objawiające się m.in. bólem brzucha czy głowy.

Nasz organizm jest zakwaszony co powoduje stres, który – jak już wiemy – może prowadzić następnie do powstawania mimowolnego nawyku zaciskania i zgrzytania zębami. Długotrwałe zakwaszenie organizmu poza kształtowaniem się bruksizmu sprzyja także rozwojowi poważnych chorób takich jak cukrzyca, nadwaga czy nadciśnienie.

Problem bruksizmu dotyczy także dzieci. Znaną przyczyną powstawania bruksizmu u dzieci jest typowa choroba pasożytnicza dzieci w wieku przedszkolnym, czyli lamblioza. Choroba ta nie omija również osób dorosłych. Lamblioza jest trudna do zdiagnozowania i w zaledwie 10 proc. wszystkich zakażeń widoczne są jej objawy. Jej przyczyną jest pojawienie się w organizmie pasożyta o nazwie lamblia intestinalis.

Lamblioza występuje jednak najczęściej u dzieci, gdyż słabiej przestrzegają one zasad prawidłowej higieny. Zakażeniu lambliozą może sprzyjać m.in. korzystanie z publicznych toalet w połączeniu z brakiem wyrobionego nawyku mycia rąk czy zabawa dziecka w osiedlowej piaskownicy do której dostęp mają zwierzęta. W tym przypadku walka z bruksizmem będzie połączona z leczeniem lambliozy przez odrobaczanie.

Innymi przyczynami bruksizmu mogą być występujące u pacjenta wady zgryzu i nieprawidłowe kontakty na zębach własnych. Czasem winę za nawyk nadmiernego zgrzytania i zaciskania zębów ponoszą źle dopasowane przez dentystę plomby czy złe ukształtowanie powierzchni koron, mostów czy protez stomatologicznych, które powodują stały i uciążliwy dyskomfort.

Bruksizm – objawy i efekty

Jakie są objawy bruksizmu? To na pewno stale nawracające bóle głowy. Ból głowy bywa w tym przypadku szczególnie dokuczliwy rano, czyli zaraz po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ w nocy nie jesteśmy w stanie kontrolować ruchów naszych zębów, które w tym czasie u osób dotkniętych bruksizmem zaciskają się i zgrzytają. Niestety negatywnych objawów bruksizmu jest więcej i można do nich zaliczyć m.in. bóle szyi, karku czy pleców.

Bardzo często występujące u pacjenta objawy bruksizmu są w pierwszej kolejności przypisywane problemom ze wzrokiem czy słuchem. Nadmierne zgrzytanie zębów może bowiem powodować takie objawy jak bóle ucha, szumy w uszach czy inne zaburzenia słuchu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często idą najpierw po poradę do laryngologa czy neurologa zamiast do dentysty.

U wielu osób bruksizm objawia się występowaniem charakterystycznego efektu przeskakiwania oraz trzasków w stawach skroniowo-żuchwowych np. podczas ziewania czy szerokiego otwierania ust. Jednocześnie u pacjenta utrzymuje się uczucie zmęczenia mięśni twarzy, szczególnie podczas żucia twardych i ciągnących się pokarmów.

Efektem nadmiernego zgrzytania zębów jest również kruszenie się zębów oraz ich wyraźne ścieranie się (tzw. zjadanie zębów), które można zauważyć w przeprowadzonym badaniu stomatologicznym. W niektórych przypadkach bruksizm powoduje występowanie na powierzchni zębów trzonowych pacjenta żółtych plamek, które świadczą o uszkodzeniu szkliwa zębów.

Po stronie jamy ustnej może dojść do pojawienia się krwawienia przy myciu zębów a nawet zaniku przyzębia i obnażeniu się korzeni zębów (recesje dziąsłowe), co w efekcie może następnie prowadzić do rozchwiania się zębów w jamie ustnej. Pacjent cierpi również na nadwrażliwość zębów, szczególnie dotkliwą podczas picia zimnych napojów. Dzieje się tak ponieważ nadmiernie starte szkliwo zębów niedostatecznie chroni przed tymi bodźcami unerwioną i bolącą miazgę.

Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 27 listopada 2016

    […] Sprawdź: Czym jest bruksizm? Przyczyny, objawy i leczenie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.