Czy dojdzie do Brexitu? Co nowego w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

czy dojdzie do brexitu

Czy faktycznie dojdzie do Brexitu? To pytanie zadają sobie wszyscy. Referendum za nami. Większość głosujących opowiedziała się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sprawdźmy zatem jak w tej sytuacji przedstawia się pozycja naszych rodaków mieszkających na wyspach oraz wszystkich obywateli Unii w Wielkiej Brytanii.

Brexitu ciąg dalszy – i co teraz?

Pamiętnego 23 czerwca w referendum w sprawie Brexitu (zbitka angielskich słów „Britain” i „exit” – czyli „wyjście”) blisko 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem kraju z UE. Eksperci są jednak zgodni, że tzw. Brexit choć jest realny, to oznaczałby ogromne koszty dla Unii Europejskiej oraz dla samych Brytyjczyków – warto zapoznać się w tej sprawie z wnioskami m.in. niedawno opublikowanego raportu Fundacji Bertelsmanna z którego wynika, że Brexit kosztowałby Wielką Brytanię więcej niż 300 mld euro. Aktualnie jednak pojawia się chyba więcej pytań na temat ewentualnego Brexitu niż odpowiedzi. Czy wynik czerwcowego referendum faktycznie oznacza, że Unia raz na zawsze pożegna się ze swoim wieloletnim członkiem?  Na szczęście rzeczniczka premiera Davida Camerona zabrała głos w tej sprawie by nieco rozjaśnić aktualny stan rzeczy.

Pozycja obywateli Unii w Wielkiej Brytanii

Rzeczniczka premiera Davida Camerona oświadczyła w dniu wczorajszym, że nie będzie żadnych gwałtownych zmian w sytuacji obywateli Unii w Wielkiej Brytanii po czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia Wspólnoty. Takie zapewnienie ze strony rządu było niezbędne by uspokoić wszystkich tych, których bezpośrednio dotkną konsekwencje Brexitu.

Przed rządem i premierem Cameronem jeszcze dużo pracy

Pani rzecznik zauważyła, że przyszły status obywateli Unii w Wielkiej Brytanii zostanie wypracowany w toku negocjacji o Brexicie i decyzja będzie należeć do przyszłego premiera. Premier Cameron podejmie decyzję o tym, kiedy oficjalnie rozpocząć proces opuszczania przez Wielką Brytanię UE. Oznacza to, że wszystkie zainteresowane osoby powinny na bieżąco śledzić rozwój wypadków.

Rzeczniczka dodała, że „Brytyjczycy podjęli decyzję i teraz jako kraj musimy przystąpić do wdrożenia postanowienia o opuszczeniu Unii Europejskiej”.

 

Źródło: PAP

Hale magazynowe do wynajęcia
transport HDS

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 19 września 2016

    […] Sprawdź: Czy dojdzie do Brexitu? Co nowego w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.