Co spakować na wakacje w ciepłe kraje? Sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś!

Emocje związane z wakacyjnym wyjazdem za granicę często towarzyszą nam jeszcze na długo przed urlopem. W nerwach bardzo łatwo jest o czymś zapomnieć, nawet o tym co wydaje się być oczywistym elementem bagażu. Dlatego jeśli czekasz z utęsknieniem na dzień swojego wyjazdu lub jesteś już w trakcie pakowania, sprawdź naszą listę rzeczy, które koniecznie należy spakować na wakacje. 

Co spakować na wakacje w ciepłe kraje? Sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś!

Co spakować na wakacje – przydatna lista

1. Dokumenty

  • paszport
  • dowód osobisty
  • prawo jazdy
  • karta EKUZ
  • legitymacja studencka (lub inna, która może uprawniać do uzyskania różnego rodzaju zniżek)

To podstawa, bez której nie powinniśmy ruszać się z domu, tym bardziej do obcego kraju. Jeśli wybierasz się poza Unię Europejską, konieczny będzie paszport, na terenie UE wystarczy dowód osobisty. W niektórych krajach wymagana jest wiza – w zależności od miejsca do którego się wybierasz możesz uzyskać ją na lotnisku lub konieczne będzie złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie. Jeśli planujesz podróżować samochodem w obcym kraju, sprawdź czy nie będzie Ci potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.

2. Leki

Po pierwsze te, które przyjmujesz na stałe. W następnej kolejności zabierz ze sobą leki, które może być ciężko zakupić na miejscu od ręki, mogą to być:

  • środki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe
  • leki na alergię
  • krople do oczu/nosa
  • środki pomocne przy grypie jelitowej lub zatruciach pokarmowych (np. smecta, węgiel).

3. Opatrunki

Plastry opatrunkowe czy bandaż elastyczny nie zajmą dużo miejsca w Twojej walizce, a mogą uratować Ci skórę (i to dosłownie, podczas wycieczek nie trudno o otwarcia stóp czy zranienia). Warto zabrać ze sobą także żel na stłuczenia, szczególnie jeśli planujemy aktywny wypoczynek oraz żel kojący po ugryzieniach owadów.

4. Krem z filtrem UV

W ciepłych krajach, gdzie nasza skóra jest stale wystawiona na silne działanie promieni słonecznych należy pamiętać o ochronie kremami z filtrem. Dzięki temu unikniemy poparzeń słonecznych, które bywają bardzo bolesne.

5. Pieniądze

Nawet jeśli planujemy opłacać transakcje bezgotówkowo (kartą płatniczą) warto mieć ze sobą „kilka złotych” w walucie kraju do którego się wybieramy. Nie we wszystkich miejscach płatności kartą muszą być akceptowane.

6. Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne, które będą przede wszystkim chronić nasze oczy, a dopiero w drugiej kolejności dobrze wyglądać. Jadąc w ciepłe kraje (i nie tylko) warto zainwestować w porządne okulary z filtrem chroniącym przed promieniami UV.

7. Powerbank

W dobie, gdy nasz smartfon pełni w obcym mieście rolę mapy, przewodnika turystycznego, słownika i wiele winnych, warto pamiętać o powerbanku. Dzięki niemu nie zostaniemy bez łączności ze światem w miejscu, w którym jesteśmy po raz pierwszy w życiu.

8. Nakrycie głowy

Powinno znaleźć się w naszej walizce z tego samego powodu co krem i okulary z filtrem UV – by chronić nasz przed ostrym słońcem. Przegrzanie głowy może doprowadzić do udaru słonecznego, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Czapka z daszkiem, kapelusz, chusta – wybór należy do Ciebie, ważne, aby nakrycie głowy było wykonane z „oddychających” materiałów.

Co spakować na wakacje w ciepłe kraje? Sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś!

Teraz już wiesz co spakować na wakacje 🙂

Zobacz też: 7 rzeczy, których nie należy robić na rowerze – sprawdź czego unikać

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.