Jak bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie?

Umiejętność prowadzenia samochodu to jeden z najczęstszych atrybutów współczesnego, podróżującego Europejczyka. Ze względu na łatwość dostępu do pojazdu, to najprostszy sposób na zwiedzanie nawet najdalszych zakątków świata, w dodatku w bardzo przystępnej cenie. Poniżej podpowiemy w jaki sposób bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie. 

Jak bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie?

Co powinieneś wiedzieć by bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie?

Planujesz wycieczkę po Europie i chcesz wynająć samochód ale nie wiesz od czego zacząć? Najlepiej od przeczytania kilku relacji tych, którzy już byli w miejscu, które pragniesz odwiedzić! Skorzystaj z pomocy Google’a – w wyszukiwarce jesteś w stanie znaleźć wiele odpowiedzi na rozmaite pytania. Następnie przygotuj wstępnie plan podróży i zastanów się, jakimi środkami lokomocji możesz go zrealizować.

Kto może wypożyczyć samochód?

Samochód ma prawo wypożyczyć każda pełnoletnia osoba, która posiada ważne prawo jazdy. Do wynajęcia samochodu z wypożyczalni potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Wypożyczenie samochodu wiąże się najczęściej z koniecznością spisania umowy wynajmu pojazdu w której określone zostaną zasady najmu oraz ewentualne ograniczenia w użytkowaniu auta takie jak np. zakaz wyjazdu poza granice kraju czy wprowadzenie limitu kilometrów.

Oferty, oceny, promocje

Jeżeli planujesz trasę w Europie, masz do wyboru setki ofert wypożyczalni samochodów. Warto posprawdzać opinie i popytać znajomych, którzy mogli kiedyś korzystać z danych firm. Następnie warto zapoznać się z ofertą i promocjami na stronie internetowej. Może się zdarzyć, że rezerwując auto na dwa miesiące przed planowaną datą wyjazdu, zgarniesz całkiem przyjemną zniżkę!

Zapoznaj się z warunkami umowy oraz regulaminem aby bezpiecznie wypożyczyć samochód

Sprawdź też, jakie warunki umowy oraz regulamin posiada wypożyczalnia aut – co się stanie, jeśli przekroczysz limit kilometrów lub spóźnisz się z odstawieniem pojazdu o dwie godziny (korki zdarzają się na każdej szerokości geograficznej).

Zazwyczaj samochody wypożyczane są na z góry ustalony w umowie czas, który jest liczony w dniach. Często też w umowie najmu podaje się dokładną godzinę, od której i do której wynajmowany jest samochód.

Sprawdź: Masz na działce ciężkie przedmioty które potrzebujesz przetransportować? Sprawdź jak to zrobić

Jeśli chodzi o opłaty to te naliczane są jako wielokrotność wskazanej stawki dobowej. Koszt wynajmu samochodu uzależniony jest od jego modelu, terminu i miejsca wypożyczenia i zwrotu pojazdu, jak też dodatkowych opłat czy funkcjonalności (podgrzewane fotele, nawigacja GPS, klimatyzacja, fotelik dla dziecka, bagażnik na dach itp.). Wiele wypożyczalni aut posiada w swoich umowach zapisy o możliwości nałożenia dodatkowych opłat, np. za przekroczenie limitu kilometrów.

Nie zapomnij uwzględnić w budżecie wyprawy kaucji, którą musisz wpłacić podczas zawierania umowy! Opłaty za wynajem zazwyczaj pobierane są bowiem z góry.

Wybór auta i odbiór kluczyków

Jeżeli wszystko się zgadza, a zasady są jasne i nie budzą Twoich wątpliwości – zarezerwuj auto! Wybierz model, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem, jakie masz zamiar przed nim postawić – czy to droga przez las, czy też zwiedzanie zatłoczonej metropolii. Zależnie od warunków, jakie przewidujesz na trasie – warto zdecydować się na terenowe auto na outdoorowe akcje lub mini wóz, którym zaparkujesz nawet na najbardziej zatłoczonym parkingu.

Zobacz: Przygotowania do przeprowadzki – poradnik pakowania

Udało się! Dotarłeś na miejsce, a wypożyczalnia samochodów dostarczyła wybrane przez Ciebie auto. Po dokończeniu formalności, otrzymałeś kluczyki i ruszyłeś w trasę! Pamiętaj, aby przestrzegać regulaminu – czasem nawet te najbardziej absurdalne zakazy, mogą okazać się słuszne, a ich nieprzestrzeganie zaowocować utratą pieniędzy z kaucji.

Zdawanie pojazdu

W trakcie zdawania samochodu, nie stresuj się – jeżeli wszystkie usterki były wcześniej spisane, nic nie powinno spowodować wątpliwości firmy udostępniającej auto! Gdybyś jednak został niesłusznie posądzony o wyrządzenie szkody, jako obywatel Unii Europejskiej, możesz się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego i uzyskać poradę, jak wybrnąć z niekorzystnej sytuacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie zapomnij wystawić wypożyczalni oceny – pomoże to innym w podjęciu decyzji o wynajmie.

Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.