Jak bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie?
Umiejętność prowadzenia samochodu to jeden z najczęstszych atrybutów współczesnego, podróżującego Europejczyka. Ze względu na łatwość dostępu do pojazdu, to najprostszy sposób na zwiedzanie nawet najdalszych zakątków świata, w dodatku w bardzo przystępnej cenie. Poniżej podpowiemy w jaki sposób bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie.
Co powinieneś wiedzieć by bezpiecznie wypożyczyć samochód w Europie?
Planujesz wycieczkę po Europie i chcesz wynająć samochód ale nie wiesz od czego zacząć? Najlepiej od przeczytania kilku relacji tych, którzy już byli w miejscu, które pragniesz odwiedzić! Skorzystaj z pomocy Google’a – w wyszukiwarce jesteś w stanie znaleźć wiele odpowiedzi na rozmaite pytania. Następnie przygotuj wstępnie plan podróży i zastanów się, jakimi środkami lokomocji możesz go zrealizować.
Kto może wypożyczyć samochód?
Samochód ma prawo wypożyczyć każda pełnoletnia osoba, która posiada ważne prawo jazdy. Do wynajęcia samochodu z wypożyczalni potrzebny jest dowód osobisty lub paszport. Wypożyczenie samochodu wiąże się najczęściej z koniecznością spisania umowy wynajmu pojazdu w której określone zostaną zasady najmu oraz ewentualne ograniczenia w użytkowaniu auta takie jak np. zakaz wyjazdu poza granice kraju czy wprowadzenie limitu kilometrów.
Oferty, oceny, promocje
Jeżeli planujesz trasę w Europie, masz do wyboru setki ofert wypożyczalni samochodów. Warto posprawdzać opinie i popytać znajomych, którzy mogli kiedyś korzystać z danych firm. Następnie warto zapoznać się z ofertą i promocjami na stronie internetowej. Może się zdarzyć, że rezerwując auto na dwa miesiące przed planowaną datą wyjazdu, zgarniesz całkiem przyjemną zniżkę!
Zapoznaj się z warunkami umowy oraz regulaminem aby bezpiecznie wypożyczyć samochód
Sprawdź też, jakie warunki umowy oraz regulamin posiada wypożyczalnia aut – co się stanie, jeśli przekroczysz limit kilometrów lub spóźnisz się z odstawieniem pojazdu o dwie godziny (korki zdarzają się na każdej szerokości geograficznej).
Zazwyczaj samochody wypożyczane są na z góry ustalony w umowie czas, który jest liczony w dniach. Często też w umowie najmu podaje się dokładną godzinę, od której i do której wynajmowany jest samochód.
Sprawdź: Masz na działce ciężkie przedmioty które potrzebujesz przetransportować? Sprawdź jak to zrobić
Jeśli chodzi o opłaty to te naliczane są jako wielokrotność wskazanej stawki dobowej. Koszt wynajmu samochodu uzależniony jest od jego modelu, terminu i miejsca wypożyczenia i zwrotu pojazdu, jak też dodatkowych opłat czy funkcjonalności (podgrzewane fotele, nawigacja GPS, klimatyzacja, fotelik dla dziecka, bagażnik na dach itp.). Wiele wypożyczalni aut posiada w swoich umowach zapisy o możliwości nałożenia dodatkowych opłat, np. za przekroczenie limitu kilometrów.
Nie zapomnij uwzględnić w budżecie wyprawy kaucji, którą musisz wpłacić podczas zawierania umowy! Opłaty za wynajem zazwyczaj pobierane są bowiem z góry.
Wybór auta i odbiór kluczyków
Jeżeli wszystko się zgadza, a zasady są jasne i nie budzą Twoich wątpliwości – zarezerwuj auto! Wybierz model, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem, jakie masz zamiar przed nim postawić – czy to droga przez las, czy też zwiedzanie zatłoczonej metropolii. Zależnie od warunków, jakie przewidujesz na trasie – warto zdecydować się na terenowe auto na outdoorowe akcje lub mini wóz, którym zaparkujesz nawet na najbardziej zatłoczonym parkingu.
Zobacz: Przygotowania do przeprowadzki – poradnik pakowania
Udało się! Dotarłeś na miejsce, a wypożyczalnia samochodów dostarczyła wybrane przez Ciebie auto. Po dokończeniu formalności, otrzymałeś kluczyki i ruszyłeś w trasę! Pamiętaj, aby przestrzegać regulaminu – czasem nawet te najbardziej absurdalne zakazy, mogą okazać się słuszne, a ich nieprzestrzeganie zaowocować utratą pieniędzy z kaucji.
Zdawanie pojazdu
W trakcie zdawania samochodu, nie stresuj się – jeżeli wszystkie usterki były wcześniej spisane, nic nie powinno spowodować wątpliwości firmy udostępniającej auto! Gdybyś jednak został niesłusznie posądzony o wyrządzenie szkody, jako obywatel Unii Europejskiej, możesz się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego i uzyskać poradę, jak wybrnąć z niekorzystnej sytuacji.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nie zapomnij wystawić wypożyczalni oceny – pomoże to innym w podjęciu decyzji o wynajmie.