Bank krwi pępowinowej – czy na pewno warto pobierać krew pępowinową?

Pobieranie krwi pępowinowej jest zabiegiem wykonywanym tylko podczas porodu. Koncepcja ta rozwija się coraz bardziej, choć badania nie są w stu procentach pewne. W jaki sposób zatem może pomóc Ci bank krwi pępowinowej podczas leczenia przyszłych groźnych chorób?

Bank krwi pępowinowej - czy na pewno warto pobierać krew pępowinową?

Krew pępowinowa stanowi cenne źródło komórek macierzystych, coraz bardziej upragnionych przez medycynę. Dzięki ich możliwości do samoodnowy oraz przekształcania się w różne organy (krew komórki krwiotwórcze – w składniki krwi oraz układu immunologicznego, komórki tkankowe – w komórki wątroby, serca mięśniowego, trzustki itp.) powstał pomysł ich przechowywania. Komórki macierzyste mogą się również przetworzyć w inne komórki. Taką możliwość oferuje bank krwi pępowinowej. A do czego może się ona w ogóle przydać?


Sprawdź: Zalety karmienia piersią

Krew pępowinowa i jej zastosowanie

Za pomocą krwi pępowinowej można leczyć takie choroby jak: anemie złośliwe, nowotwory (białaczkę, chłoniaki), osteoporozę, wady serca. Medycyna cały czas się rozwija, dlatego istnieje nadzieja na możliwość wyleczenia za pomocą tych komórek także: choroby Parkinsona, Alzheimera, cukrzycy, chorób dziedzicznych, stwardnienie rozsiane itp.

Bank krwi pępowinowej - czy na pewno warto pobierać krew pępowinową?

Krew pępowinowa jest jedynym źródłem komórek macierzystych niewymagającym używania metod inwazyjnych u dawcy.

Pobieranie krwi pępowinowej (a dokładnie komórki macierzyste) wykorzystuje się również w medycynie estetycznej. W walce o młodą skórę, komórki macierzyste mogą zostać uzyskane z tkanki tłuszczowej pacjenta. Następnie wszczepiane są w leczone miejsce, głównie twarz. Niestety, istnieją także słowa krytyki poddające w wątpliwość skuteczność tego zabiegu.

Dlaczego tak ważne jest leczenie krwią pępowinową?

Ponieważ w dorosłym życiu mamy ich niewiele. Znajdują się tylko tam, gdzie istnieje potrzeba nieustannie tworzenia się nowych komórek, np. w jelitach, skórze czy szpiku. Komórki macierzyste uważane są za bezpieczne podczas przeszczepu, ponieważ nigdy nie atakują komórek biorcy. Nie przenoszą także chorób nowotworowych.


Sprawdź: Próchnica zębów mlecznych – jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Bank krwi pępowinowej – przebieg zapisu

Jak zacząć cały proces przechowywania krwi w banku?

1 . Wybierz odpowiedni bank. Nie taki, który naciska na pozytywne strony i przyspiesza moment podpisania umowy, lecz ten z doświadczeniem, dający Ci czas do namysłu. Do wyboru są dwa typu banku: prywatny lub publiczny. W przypadku banku prywatnego oprócz zaliczki w wysokości ok. 500 zł należy corocznie płacić za przechowywanie krwi – ok 2 zł/dzień. Bank publiczny natomiast oferuje tę usługę za darmo, lecz wówczas oddana krew może zostać wykorzystana do leczenie obcej osoby (krew nie będzie Twoją własnością).

2. Jeżeli zdecydujesz się na oddanie krwi do banku, po podpisaniu umowy otrzymasz zestaw pobraniowy, który należy wziąć do szpitala przy porodzie. W skład zestawu wchodzi: przyrząd z woreczkiem (do pobrania krwi w układzie zamkniętym) oraz pojemnik termoizolacyjny umożliwiający transport krwi do banku.

3. W trakcie porodu krew pępowinowa pobierana jest przez lekarza lub położną. Zabieg trwa kilka minut, jest bezpieczny i bezbolesny. Pobiera się także krew matki do badań na obecność wirusów itp. Szpital informuje bank o pobraniu krwi. Po transporcie do banku, z krwi wyizolowane zostają komórki macierzyste, aby następnie zamrozić je w ciekłym azocie. W taki sposób mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.


Sprawdź: Metoda BLW, czyli Bobas lubi wybór. Nowa dieta niemowlaka

Bank krwi pępowinowej – argumenty przeciw

Jak w każdej dziedzinie medycyny, która dopiero się rozwija, również w tym przypadku istnieją głosy sprzeciwu. Ich główną podstawą jest fakt, iż nie ma dowodów na skuteczność użycia komórek macierzystych z banku. Nie ma pewności, iż przechowywane komórki będą przydatne dla dziecka. Według niektórych lekarzy podczas leczenia takich chorób jak białaczka, użycie komórek macierzystych może być wręcz niewskazane!

Sam fakt pobierania krwi wymusza jak najszybsze przecięcie pępowiny. Zbyt wczesne odpępnięnie uniemożliwia przepływ jak największej ilości krwi do młodego organizmu.


Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.