Balsam do ciała – Twój sojusznik w walce z suchością skóry

pielęgnacja i balsam do ciała na suchą skóręJednym z częstych problemów pielęgnacyjnych jest suchość skóry. Przejawia się ono nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia, łuszczeniem się skóry, a w skrajnych przypadkach nawet świądem. Prawidłowe nawilżenie skóry przyniesie ulgę najbardziej wymagającym i wrażliwym. Kluczowym elementem pielęgnacji jest obecność dopasowanego do naszych potrzeb kremu. Stosując odpowiedni balsam do ciała pozbędziemy się problemu suchości skóry. 

Kiedy należy stosować balsam do ciała?

Wydawać by się mogło, że balsam do ciała warto stosować głównie w okresie letnim, gdy nasza skóra w dużym stopniu jest wystawiona na widok innych ludzi. Chcąc dobrze wyglądać stosujemy wówczas kremy i balsamy by nadać naszej skórze wigoru i zdrowego wyglądu. Okazuje się, że balsam do ciała powinien być przez nas stosowany w zasadzie przez cały rok ze szczególnym uwzględnieniem zupełnie innej pory roku bo zimy i jesieni. Dlaczego warto używać balsamu do ciała akurat wtedy, skoro i tak duża część naszego ciała pozostaje z reguły szczelnie okryta wieloma warstwami ubrania? Pamiętajmy: balsam to doskonały sposób na poprawienie wyglądu naszego ciała ale również doskonała metoda pielęgnacji skóry. Jesień i zima to czas w którym nasza skóra jest wysuszana przez ogrzane powietrze z kaloryferów dlatego nie powinniśmy zapominać o jej codziennej pielęgnacji.

Dlaczego warto systematycznie stosować balsam do ciała?

Nasza skóra każdego dnia jest narażona na działanie szkodliwych czynników. W zimie i jesieni są to ciepłe powietrze z kaloryferów czy ciepłe ubrania z kolei w lecie wystawiamy ją na słońce czy zażywamy kąpieli w basenie lub jeziorze. Ta różnorodność czynników mających oddziałujących na naszą skórę sprawia, że wymaga ona stałego nawilżenia i odżywienia. Nawilżając i odżywiając skórę usprawniamy regenerację warstwy twórczej i eksfoliację warstwy rogowej naskórka. W ten sposób przywracamy bowiem równowagę płaszcza hydrolipidowego naszej skóry. Czym jest płaszcz hydrolipidowy? Płaszcz hydrolipidowy to mówiąc najprościej tarcza ochronna naszego organizmu, zbudowana z wody i lipidów, która chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak zanieczyszczenia, UV, wahania temperatur, wiatr, mróz czy suche powietrze. Najważniejszą i zarazem podstawową funkcją płaszcza hydrolipidowego jest zapewnienie ochrony przed bakteriami i grzybami, a także zabezpieczenie skóry przed utratą wody i wpływem czynników zewnętrznych.

Jak wybrać balsam do ciała który będzie odpowiedni dla naszej skóry?

Stosujmy zasadę minimalizmu w kosmetykach, a zatem im więcej elementów i składników tym bardziej nieufnie podchodźmy do produktu. Kremy dla alergików nie powinny zawierać składników zapachowych, ani barwników bowiem, to one mają często działanie alergenne. Balsamy apteczne są ich najczęściej pozbawione, gwarantując nam nawilżenie, a jednocześnie bezpieczeństwo stosowania, a często i lepszą jakość. Dobrej jakości kremy, nie natłuszczają, lecz nawilżają, nie pozostawiając tłustego filmu na ciele. Przyjrzyjmy się także składnikom balsamu, jeśli jesteśmy nadwrażliwcami lub alergikami, unikniemy niemiłych niespodzianek lub wysypki. Skóra ma tendencje do przyzwyczajania się do konkretnych produktów, dlatego warto co jakiś czas urozmaicać i zmieniać produkty przeznaczone do nawilżenia skóry.

Jak prawidłowo stosować balsam do ciała?

Nie powinniśmy się jednak smarować czym popadnie, zarówno balsam do ciała, jak i jego stosowanie, powinno uwzględnić kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim, aby skóra jak najlepiej wchłonęła specyfik należy regularnie złuszczać ja, pozbywając się zrogowaciałego i martwego naskórka. Dzięki temu zabiegowi, balsam dobrze się będzie wchłaniał i dotrze do głębszych partii skóry. Warto też wyrobić w sobie nawyk stosowania balsamu do ciała po kąpieli.  Dodatkowo, nie pozostawiajmy na naszej skórze wody po kąpieli czy prysznicu, gdyż wraz z parującą cieczą odwadniamy ją.

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 12 listopada 2016

    […] mogą zwierać składniki, które jeszcze bardziej go wysuszają. W zamian powinniśmy nakładać nawilżające balsamy lub kremy. Jeśli nie mamy nic takiego pod ręką możemy użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.