Aparat ortodontyczny (aparat na zęby), czyli mała rzecz która zdobi i koryguje

Aparat ortodontyczny (aparat na zęby)

W dzisiejszych czasach wygląd ma ogromne znaczenie. Niestety nie każdy może się jednak pochwalić ładnym i zdrowym uśmiechem. Wielu z nas bowiem wymaga ortodontycznej korekty uzębienia. Nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, u których w dzieciństwie zaniedbano takiego postępowania, są zatem zainteresowani aparatami ortodontycznymi. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tematyce aparatów na zęby.

Aparat na zęby, czyli dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w kwestii dbania o zęby jednak niestety nawet najdroższa szczoteczka i najlepsza pasta do zębów nie jest w stanie poradzić sobie z problemami naszego uzębienia. W wielu przypadkach podstawowym problemem jest krzywy zgryz, który sprzyja ciężkiemu do usunięcia osadzaniu się resztek pokarmu w szczelinach międzyzębowych.

Sprawdź: Szczoteczka elektryczna – czym kierować się przy zakupie?

Aby sobie z tym poradzić należy zatem zdecydować się na leczenie ortodontyczne naszego zgryzu przy wykorzystaniu specjalnego aparatu na zęby. W przypadku krzywego zgryzu warto zwrócić się po pomoc do naszego stomatologa, który właściwie oceni problem i jeśli uzna to za stosowne to skieruje nas do ortodonty. Ważne jest, aby odbyć tego rodzaju konsultację jak najszybciej, gdyż pierwsze widoczne oznaki wskazujące na krzywy zgryz można zauważyć już w wieku dziecięcym. W tym czasie również najłatwiej jest tą przypadłość wyleczyć.

Poza korygowaniem wad zgryzu podstawową rolą aparatów ortodontycznych jest również znacząca poprawa estetyki zębów, ale także pozytywny wpływ na zniesienie wad wymowy (takich jak dyslalia, seplenienie), chorób zębów i przyzębia czy stawów skroniowo-żuchwowych.

Rodzaje aparatów na zęby

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, ale ogólnie dzielą się one na dwa typy: aparaty ruchome oraz stałe.

a) Ruchomy aparat na zęby

Ruchomy aparat na zęby zakłada się u dzieci już na zęby mleczne i jest to aparat zdejmowany, który ma postać nakładki na zęby, stosowanej zazwyczaj na noc. Ten rodzaj aparatów jest również wykorzystywany w leczeniu ortodontycznym młodzieży oraz osób dorosłych na przykład do utrwalenia uzyskanych zmian w położeniu zębów.

Sprawdź: Kalendarz ząbkowania – kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dziecka

Aparaty ruchome są projektowane indywidualnie dla każdego pacjenta, który może go zdejmować oraz zakładać samodzielnie. Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt oraz możliwość zdjęcia w określonych sytuacjach. Nie uszkadzają zębów i dziąseł oraz nie utrudniają utrzymania dobrej higieny jamy ustnej u pacjenta.

b) Stały aparat na zęby

Stały aparat na zęby zakładany jest na zęby stałe, pacjentom w każdym wieku. Ten typ aparatów składa się z akrylowej płytki oraz drucianych pętli, które są dopasowane kształtem do zębów pacjenta. Aparat stały jest naklejony specjalnym klejem na zęby przez cały czas leczenia. Zbudowany jest z zamków (klamerek), ligatur oraz łuku. Zamki są to niewielkie elementy przyklejone bezpośrednio do szkliwa zębów, stanowiące punkt przyłożenia siły ortodontycznej.

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się aparaty posiadające kolorowe zamki (klamerki), które skutecznie wyróżnią osobę noszącą dany aparat ortodontyczny z tłumu. Dla tych którzy jednak cenią sobie naturalny wygląd przeznaczone są aparaty stałe z zamkami kosmetycznymi. Klamerki aparatów kosmetycznych są zbliżone kolorem do naturalnego koloru szkliwa zębów, dzięki czemu są mniej widoczne, choć jednak wciąż możemy je zauważyć. Jeżeli jednak potrzebujemy prawdziwie niewidocznego aparatu ortodontycznego, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się tzw. aparat lingwalny. Aparat lingwalny jest umieszczany od strony językowej i przez to pozostaje niewidoczny dla oka.

Stałe aparaty na zęby są jednak zdecydowanie bardziej obciążające kieszeń niż aparaty ruchome. Dodatkowo wymagają częstych wizyt kontrolnych u ortodonty a założenie ich pacjentowi jest czasochłonne. Zaletą aparatów stałych jest ich bardzo duża wytrzymałość oraz precyzja działania.

Jak dobrać aparat na zęby?

Każdy aparat ortodontyczny ze względu na pełnione przez siebie funkcje powinien zostać dobrany indywidualnie do rodzaju uzębienia pacjenta – w ten sposób aparat zagwarantuje najlepsze efekty i jednocześnie zapewni komfort podczas jego noszenia. Dobór typu aparatu warunkowany jest jednak wieloma czynnikami, z których najważniejsze to typ wady uzębienia czy wiek pacjenta. Ponad 80% wad zgryzu powstaje w wieku rozwojowym, czemu sprzyja wielomiesięczne używanie smoczka czy butelki ze smoczkiem lub zbyt późne włączenie do diety pokarmów stałych.

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Dzieciom ruchomy aparat na zęby zakłada się już na zęby mleczne – ma to na celu odpowiednie rozrastanie się szczęki i przygotowanie miejsca na zęby stałe. Są zbudowane z płyty akrylowej a także pozostałych elementów, które zostały wykonane z drutu stalowego sprężystego o średnicy 0,5–0,8 mm. Takie ruchome, zdejmowane aparaty są wygodne, zalecane jest noszenie ich przez min. 4 godziny w ciągu dnia i przez całą noc. Warto wspomnieć, że stosowanie aparatów zdejmowanych we wczesnym okresie rozwoju dziecka może wpływać na kształtowanie się jego twarzy.

Zakładanie aparatu na zęby

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia nazębnego, oraz zaopatrzenie leczniczo- wypełniające wszystkich ubytków. Następnie wykonuje się obrazowanie zębów i czaszki, oraz wyciski gipsowe wszystkich zębów. Tydzień przed założeniem stałego aparatu przeprowadza się zabieg separacji- ulokowanie specjalnych elastycznych elementów miedzy zębami trzonowymi; ma to na celu wygospodarowanie miejsca na zakładane wkrótce pierścienie. Po upływie 7 dni zakładane są pierścienie, a następnie do zębów mocowane są metalowe lub przezroczyste zamki. Co 4- 5 tygodni odbywają się wizyty kontrolne, a cały proces leczniczy trwa średnio 2- 3 lata.

Najistotniejszą rolą pacjenta jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej, ważne jest mycie zębów po każdym posiłku. Nowoczesny aparat na zęby to kombinacja dużej skuteczności, małego dyskomfortu podczas jego noszenia oraz dyskrecji- lubiane przez pacjentów przezroczyste, a także te kosmetyczne, kolorowe zamki dodają uroku już w trakcie leczenia.

Sprawdź: Wprowadzające w błąd reklamy leków – jak uchronić przed nimi pacjentów i konsumentów?

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Monika pisze:

    Marzy mi się aparat stały kosmetyczny bo mam strasznie krzywe dolne ząbki ale jak widzę ceny to mi się ręce załamują. Aparat kosmetyczny za jeden łuk to koszt około 2300 – 2500 zł (w takiej Warszawie pewnie jeszcze więcej) a do tego dochodzą przecież okresowe wizyty u ortodonty każda 70 – 100 zł itp. dużo niestety…

  1. 18 maja 2017

    […] Sprawdź: Aparat ortodontyczny (aparat na zęby), czyli mała rzecz która zdobi i koryguje […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.