Andrzejki – co to za święto? Wróżby i zabawy andrzejkowe

Początki tego święta sięgają starożytności i wróżb odprawianych w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś wróżby te miały wyłącznie matrymonialny charakter i były przeznaczone jedynie dla niezamężnych kobiet. Sprawdźmy kiedy są Andrzejki, w jaki sposób są obchodzone i jak wyglądają najpopularniejsze zabawy i wróżby andrzejkowe. 

kiedy są andrzejki, wróżby na adrzejki, zabawy na andrzejki

Kiedy są Andrzejki w 2017 roku?

Andrzejki 2017 obchodzić będziemy w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń święto to miało niesamowitą moc, która otwierała wrota do przyszłości i spełniała wszystkie przepowiednie. Sprawdźmy zatem jak powstało to święto.

Andrzejki – jak powstało to święto?

Początki Andrzejek nie są jasne. Na przestrzeni setek lat historykom nie udało się ustalili dokładnego rodowodu tego święta. Według niektórych uczonych kolebką wróżb jest starożytna Grecja. Według innych źródeł kult św. Andrzeja wywodzi się ze starogermańskich wierzeń. W kościele katolickim dzień św. Andrzeja zamyka rok kościelny, zaraz po nim następuje adwent.

Słynny św. Andrzej to jeden z 12 apostołów, który poniósł śmierć męczeńską i zmarł na krzyżu wykonanym w kształcie litery x. Pierwsza polska wzmianka o andrzejkach pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego (renesansowego poety i tłumacza).

Wróżby na Andrzejki – magia symboli i matrymonialne przepowiednie

Popularne wróżby na Andrzejki to:

  1. Lanie wosku – gdy zastygły kształt wosku wylanego na wodę przypominał gałązkę, kwiatek lub wianek był to znak, że dziewczyna zostanie starą panną albo szybko wyjdzie za mąż.
  2. Odkrywanie talerzy – ciekawym zwyczajem było również odkrywanie talerzy, pod którymi znajdowały się różne przedmioty. Kwiatek oznaczał staropanieństwo, różaniec-klasztor, a czepka-zamążpójście.
  3. Woda w studni – tajemnicę o przyszłości odkrywała także woda w studni, w której w świetle księżyca można było dojrzeć twarz swego przyszłego oblubieńca.
  4. Szczekanie psa – z kolei kierunek, którego dochodził odgłos szczekającego psa, oznaczał, skąd przyjdzie przyszły mąż.
  5. Gałąź wiśni – były również wróżby, które mówiły o czasie zamążpójścia. Jeśli włożona w andrzejki gałąź wiśni rozkwitła do Nowego Roku, oznaczało to, że ślub nastąpi w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dzisiaj układając buty jeden za drugim, można poznać, kto najszybciej wyjdzie za mąż. Obierki z jabłka przerzucone przez ramię wskażą inicjały ukochanego. Wosk przelewany przez dziurkę od klucza, który po zaschnięciu tworzy obraz, powie o tym, co czeka na nas w przyszłości.

Zabawy na Andrzejki – początkowo panny, obecnie wszystkie kobiety, a nawet i mężczyźni

Znane we wszystkich rejonach Polski, a także w innych państwach Europy wróżby, początkowo były odprawiane w odosobnieniu wyłącznie przez panny. Św. Andrzej odkrywał imię przyszłego męża, jego pochodzenie, czy stan posiadania. Pomagał również spełniać dziewczęce pragnienia dotyczące szybkiego zamążpójścia i starań o odwzajemnioną miłość.

Wszystkie dziewczęta, niezależnie od stanu majątkowego i miejsca zamieszkania wierzyły, że dzięki wróżbom poznają swoje dalsze losy i zapewnią sobie pomyślność w miłości. Wraz z upływem czasu ten trend zaczął się jednak zmieniać. Obecnie w noc andrzejkową wróżą sobie wszystkie kobiety i mężczyźni niezależnie od tego, czy są stanu wolnego, czy żyją w związkach. Za sprawą przepowiedni św. Andrzeja ukrytych pod postacią symboli każdy chce poznać swoją uczuciową przyszłość.

Sprawdź: Jesienne przeziębienie – jak sobie z nim radzić?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.