Abrazja powietrzna – borowanie zębów bez użycia wiertła

Borowanie bez użycia wiertła? Tak, to możliwe! Nowa technika leczenia o nazwie abrazja powietrzna pojawia się w coraz większej ilości gabinetów stomatologicznych. Sprawdź na czym ona polega, kto może z niej skorzystać i czy faktycznie jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta.

Abrazja powietrzna – borowanie zębów bez użycia wiertła

Abrazja powietrzna – co to takiego?

Abrazja powietrzna to bezbolesne leczenie bezwiertłowe. Jest to nowa metoda leczenia średniej próchnicy oraz opracowania ubytku w zębie. Polega ona na wykorzystaniu strumienia powietrza, wydobywanego pod odpowiednim ciśnieniem z cienkiej dyszy. Powietrze powietrze wzbogacane jest o tlenek glinu. Jest on obojętny dla organizmu człowieka, dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany.

Abrazja powietrzna może być również wykorzystywana w następujących przypadkach:

 • wymiana lub naprawa wypełnienia kompozytowego
 • przygotowanie zębów do zabiegu lakowania
 • przygotowanie zębów do zamocowania uzupełnień protetycznych
 • dla osób uczulonych na środki znieczulające
 • dla osób wrażliwych na ból
 • do zabiegów u pacjenta cierpiącego na lęk stomatologiczny
 • usuwanie osadu nazębnego
 • w celu naprawienia licówki
 • piaskowanie koron stalowych oraz ich wnętrza

Innymi słowy abrazja powietrzna polega na eliminacji próchnicy przy użyciu strumienia sprężonego powietrza wraz z ładunkiem ścierniwa w postaci drobinek tlenku glinu, który ściera chorą tkankę zęba szybciej niż laser. Wielokrotne powtórzenie tego cyklu skutkuje całkowitą eliminacją próchnicy. Abrazja powietrzna jest wykonywana w gabinetach stomatologicznych.

Abrazja powietrzna – zalety

Niniejszy zabieg na pewno nie pozostaje bez wad. Zalet jednak wydaje się mieć znacznie więcej, dlatego też od nich zaczniemy. Największym plusem tego zabiegu jest fakt, iż zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci odczuwają jedynie mrowienie lub uczucie zimna. Nie jest to jednak ból, który towarzyszy przy tradycyjnym borowaniu.

Sprawdź: Domowe sposoby na ból zęba – 12 sprawdzonych metod na bolący ząb

Przy zastosowaniu tej metody nie ma zatem trzeba potrzeby wykonywać zastrzyku znieczulającego. Dodatkowo abrazja powietrzna nie niszczy zdrowych tkanek zęba – ma bowiem zawężone pole działania, do którego zalicza się wyłącznie opracowywany ubytek. Dużą zaletą tej metody leczenia jest także brak dźwięku, zapachu czy wibracji pojawiających się podczas użycia wiertła. Miejsce pracy jest zatem suche oraz estetyczne.

Abrazja powietrzna – wady

Abrazja powietrzna – mimo, iż bezbolesna – nie jest dla każdego. Przeciwwskazania w przypadku tej metody leczenia próchnicy oraz opracowania ubytku w zębie dotyczą przede wszystkim osób z astmą oskrzelową oraz z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ w trakcie zabiegu abrazji powietrznej powstaje duża ilość pyłu. Tworzący się pył powoduje u pacjenta uczucie „piasku” w ustach. W takiej sytuacji zaleta suchości w ustach nie do końca pozostaje zaletą.

Dodatkowo, nie w każdym gabinecie stomatologicznym możemy skorzystać z tego typu leczenia. Wielu dentystów nie ma doświadczenia w stosowaniu piaskarek abrazyjnych, co nie pozostaje bez znaczenia. Warto również wskazać, iż nie każda piaskarka do abrazji powietrznej potrafi opracować trudniejsze ubytki w zębie – w przypadku głębokich ubytków leczenie z wykorzystaniem metody abrazji powietrznej może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Abrazji powietrznej nie wykorzystuje się również przy leczeniu endodontycznym zębów.

Abrazja powietrzna – cena

Ceny na rynku usług medycznych za zabieg abrazji powietrznej są bardzo zróżnicowane. W zależności od regionu zabieg abrazji powietrznej może nas kosztować od 120 złotych do nawet 400 złotych. Niestety, abrazja powietrzna nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sprawdź: Szczoteczki elektryczne – czym kierować się przy zakupie?

szczoteczki elektryczne

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

 1. 9 stycznia 2017

  […] Sprawdź również: Abrazja powietrzna – borowanie zębów bez użycia wiertła […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.