7 rzeczy, których nie należy robić na rowerze – sprawdź czego unikać

Wiosna w pełni. Wielu z nas zapewne wykorzysta ten czas na wycieczki rowerowe. Nie każdy rowerzysta zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasem to co robimy na rowerze może skończyć się nawet mandatem. Czy wiemy zatem jak należy się zachowywać podczas jazdy na rowerze? Dzisiaj przedstawiamy 7 rzeczy, których nie należy robić na rowerze.

7 rzeczy, których nie należy robić na rowerze - sprawdź czego unikać

7 rzeczy, których nie należy robić na rowerze

1. Jazda bez trzymanki

Pewnie każdy z nas kiedyś próbował jazdy rowerem bez trzymania kierownicy. Niestety taka jazda jest zabroniona prawem. I nic dziwnego – nie należy bowiem do najbezpieczniejszych. Zapamiętajmy zatem: zabroniona jest jazda rowerem bez trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy. Dodatkowo powinniśmy jeździć mając obie nogi na pedałach lub podnóżkach. To ważne, gdyż jadąc bez trzymanki łatwo wpaść na innego rowerzystę lub pieszego. Za bezpośrednie wjechanie rowerem w innego uczestnika ruchu grozi mandat w wysokości 150 złotych. Za jazdę bez trzymania kierownicy rowerzysta może dostać mandat w kwocie 50 zł.

2. Jazda po chodniku

Kolejna rzecz, której nie należy robić na rowerze to jazda po chodniku. Co do zasady nie można jeździć rowerem po chodniku. Jednak jak w przypadku każdej zasady są pewne wyjątki. I tak, wyjątkowo możemy jechać rowerem po chodniku jeśli:

  • są złe warunki pogodowe lub
  • opiekujemy się jadącym na drugim rowerze dzieckiem, mającym mniej niż 10 lat lub
  • chodnik jest szeroki bo ma nie mniej, niż dwa metry szerokości + nie ma wydzielonej osobnej drogi rowerowej czy pasa ruchu dla rowerów + na jezdni dozwolony jest ruch z prędkością powyżej 50 km/h.

Nie zastosowanie się to tych zasad grozi mandatem w wysokości 50 złotych.

3. Przejeżdżanie przez przejście dla pieszych

Pytanie brzmi: można czy nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych? Odpowiedź brzmi: nie można. Przepisy o ruchu drogowym zabraniają przejeżdżania rowerem po pasach. Przejścia dla pieszych pokonujemy pieszo, prowadząc rower. Wyjątkiem jest sytuacja gdy obok przejścia dla pieszych znajduje się  osobny przejazd dla rowerów – wówczas możemy z niego skorzystać, bez konieczności zsiadania z roweru. Co więcej, poruszając się takim przejazdem mamy co do zasady pierwszeństwo względem samochodów. Wyjątkiem jest sytuacja gdy na przejeździe znajduje się sygnalizacja świetlna i mamy czerwone – wtedy musimy stanąć i oczekiwać na zielone – dopiero wtedy możemy kontynuować jazdę.

4. Jazda parami

Czego jeszcze nie należy robić na rowerze? Podobnie jak w wielu innych krajach, również u nas nie można co do zasady jechać w parach (dwa rowery jadące obok siebie). Na szczęście jest jednak od 2011 roku jeden spory wyjątek. Otóż jeśli warunki drogowe na to pozwalają, czyli ruch na drodze nie jest duży i obaj rowerzyści są dobrze widoczni, wówczas mogą jechać obok siebie na rowerach. Art. 33. Prawa o ruchu drogowym brzmi bowiem następująco: „Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego„. Nie zastosowanie się to tych zasad grozi mandatem w wysokości 50 złotych.

5. Wymuszanie pierwszeństwa wobec pieszych

Chodzi tu o sytuację w której ścieżka rowerowa krzyżuje się z chodnikiem. Często dochodzi tu do błędów, gdyż niektórzy rowerzyści wychodzą z założenia, że skoro poruszają się szybciej to oni mają pierwszeństwo. To jednak nieprawda, gdyż jest dokładnie odwrotnie. To rowerzysta zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa poruszającemu się chodnikiem pieszemu. Nie zastosowanie się to tych zasad grozi mandatem w wysokości 50 złotych.

6. Jazda bez świateł

Czy można jeździć rowerem który nie ma świateł? Okazuje się, że nie. Jeśli planujemy wyruszyć w drogę, powinniśmy upewnić się, że nasz rower jest wyposażony w zamontowane czerwone światło odblaskowe w kształcie innym, niż trójkąt. Taki czerwony odblask musimy mieć zawsze bez względu na to czy zamierzamy jeździć za dnia czy po zmierzchu.


Sprawdź: 5 rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania

Od 2013 roku nie musimy mieć zamontowanych dodatkowych świateł na rowerze pod warunkiem, że będziemy jeździć tylko za dnia. Jeśli chcemy jeździć po zmroku to powinniśmy mieć dodatkowo co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte, które będzie świecić ciągłym, lub migającym światłem (czyli np. lampka przednia na baterie, lub dynamo). Gdzie należy zamocować to oświetlenie? Światło musi być zamontowane nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni.

7. Jazda rowerem po spożyciu alkoholu

Po alkoholu nie można jechać rowerem. Nieistotne czy wypiliśmy kilka kieliszków czy tylko jedno małe piwo. Jeśli spożywaliśmy alkohol to mamy kategoryczny zakaz jazdy rowerem. Niedawno, za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu, groziły analogiczne kary, jak w przypadku prowadzenia samochodu po alkoholu. Można było nie tylko stracić prawo jazdy, ale nawet trafić do więzienia.


Sprawdź: 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną

W 2015 roku znowelizowano przepisy prawa karnego i dziś rowerzysta, który został zatrzymany przez policjanta podczas jazdy pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 zł. Z kolei pijani rowerzyści (w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) w takiej samej sytuacji zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 zł.

Jeśli policjant stwierdzi, że rowerzysta kierujący w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) powodował zagrożenie w ruchu drogowym to może skierować sprawę do sądu. Sędzia będzie mógł wobec takiego rowerzysty orzec karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni. W analogicznej sytuacji wobec pijanego kierowcy sąd może wymierzyć karę grzywny od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę pozbawienia wolności na okres od 5 do 30 dni.


Sprawdź: Zdrowe przekąski do pracy i na uczelnię – co warto wybrać?

Może Ci się również spodoba

1 Komentarz

  1. 28 sierpnia 2018

    […] Sprawdź: 7 rzeczy, których nie należy robić na rowerze – sprawdź czego unikać […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.