7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną

Dla wielu osób rodzina jest czymś najważniejszym, chcemy ją uwzględniać w codziennych aktywnościach i sprawiać, żeby każda osoba była zadowolona. Warto zatem zadbać o aktywny wypoczynek każdego z jej członków. Czym tak właściwie jest aktywny wypoczynek i czy jesteśmy w stanie wymienić chociaż 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną? Okazuje się, że zadanie to jest dużo bardziej kłopotliwe, niż z pozoru mogłoby się wydawać.

7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną

Aktywny wypoczynek – definicja

Czym jest aktywny wypoczynek? Pojęcie to można rozumieć na kilka sposobów. Przez aktywny wypoczynek (lub też czynny wypoczynek) możemy rozumieć rekreację, czyli formę aktywności fizycznej lub umysłowej podejmowanej w celu odpoczynku czy rozrywki. Najczęściej jednak pojęcie aktywnego wypoczynku bywa kojarzone z podejmowaniem aktywności fizycznej a dokładniej z uprawianiem sportów.

Dlaczego warto postawić na aktywny wypoczynek? Ponieważ taki rodzaj wypoczynku ma zapewnić człowiekowi odprężenie, poprawę sprawności kondycji psychicznej, utrzymanie dobrego stanu zdrowia i zdolności do pracy, stymulować i wzmacniać rozwój jego uzdolnień i doskonalenia osobowości dlatego też rodzice starają się dbać o to aby ich dzieci odpoczywały w sposób aktywny.

7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną

Zadanie polegające na wymyśleniu 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną wydaje się być pozornie łatwe, ale przecież trudno dogodzić wszystkim domownikom – dorastający, zbuntowany syn będzie cenił inne rozrywki niż jego umuzykalniona siostra czy spragniona odrobiny relaksu mama. Podjęliśmy się jednak tego zadania i przygotowaliśmy dla Was listę 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną.

1. Rodzinny wypad na żagle

Dobrym rozwiązaniem w sezonie letnim może być wspólny wypad na żagle, gdzie każdy – nawet najmłodszy – będzie mógł się wykazać i stać się odważnym żeglarzem. Nie trzeba być wytrawnym żeglarzem aby wyruszyć w wymarzony rejs. Zanim jednak zabierzemy rodzinę na daleki rejs, trzeba zadbać o ich odpowiednie przeszkolenie żeglarskie. Nie powinno być z tym jednak kłopotów, gdyż w wielu portach w sezonie prowadzone są szkolenia żeglarskie. Na takich szkoleniach nie tylko poznamy obsługę jachtu, ale również prawidłowe zachowania na wodzie.

Gdzie się wybrać? Na przykład na Mazury. Co jak co ale Warmia i Mazury przywodzą na myśl właśnie aktywny wypoczynek. Pod tym względem jest tu w czym wybierać. Warmia i Mazury oferują bowiem nie tylko doskonałe warunki żeglarskie ale również piękne tereny sprzyjające rodzinnym leśnym wędrówkom i rowerowym wyprawom. To tu można natknąć się na malownicze rezerwaty Lisunie, Pierwos czy Krutynia oraz zobaczyć jezioro Bełdany, które stanowi jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce.

2. Rodzinna wycieczka rowerowa

rodzinna wycieczka rowerowa - 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną

Wycieczka rowerowa to świetny pomysł na aktywny wypoczynek dla całej rodziny.

Po zejściu na ląd czas realizować kolejny z 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną – zwiedzanie ciekawych zabytków miejskich połączone z wycieczką rowerową. Aktywne tempo wypoczynku sprzyja zdrowiu, a niezapomniane widoki rekompensują każde zmęczenie. Dobrze jest pomyśleć o właśnie takiej formie transportu, nie szkodząc środowisku, jesteśmy w stanie zobaczyć wiele miejsc, do których dostęp za pomocą samochodu jest utrudniony.

3. Escape room

Niewątpliwie ciekawym zajęciem będzie też szybki spacer do nowej formy rozrywki zwanej jako escape room. Escape room to nowy pomysł na zabawę. Gra polega na tym, aby wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. To właśnie w escape room ruszymy głową, oddamy się rozwiązywaniu zagadek, które sprawią, że w krótkim czasie zostaniemy następnymi Sherlockami Holmesami i zbliżymy się do naszych najbliższych we wspólnym działaniu. Taka aktywność może się okazać spoiwem, które połączy naszą rodzinę i sprawi, że w codziennym życiu będziemy mogli się lepiej rozumieć, bo poznamy swoje zainteresowania, mocne i słabe strony, a także dowiemy się, co drugiej osobie w duszy gra.

4. Spacer śladami historii

Kolejną pozycją może być po prostu podróż śladami historii. Przemieszczając się po mieście z użyciem mapy, możemy wiele dowiedzieć się o naszych przodkach, ale i o wielkich bohaterach. Zarówno dzieci, jak i trochę starsi, będą zachwyceni ich przygodami. Możemy na przykład wybrać się całą rodziną na samochodową wycieczkę śladami wielkich Polaków przez południowo-wschodnią Wielkopolskę. Co na nas czeka? Możemy tam zwiedzić m.in. pałacyk myśliwski Radziwiłłów z pamiątkami po Fryderyku Chopinie w Antoninie czy zespół pałacowy Gałeckich w Krotoszynie.

5. Wypad do parku wodnego

7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną - park wodny

Park wodny to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym punktem na liście może być park wodny. Najmłodsi odnajdą się wśród bezpiecznych, ale zarazem bardzo ciekawie zorganizowanych brodzików z zjeżdżalniami i zabawami odpowiednimi na pierwsze przygody z wodą. Spragnieni przygód nastolatkowie odkryją porywającą moc przygody na ekscytujących zjeżdżalniach. Dorośli i seniorzy oddadzą się pływaniu na idealnie przystosowanych basenach olimpijskich. Następnie mogą skorzystać z zabiegów hydroterapii, które uspokoją skołatane nerwy i pomogą pozbyć się problemów zdrowotnych.

6. Tunel aerodynamiczny

Jednym z ciekawszych 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną może być też skorzystanie z usług firmy, która proponuje nam lot w tunelu aerodynamicznym. Z pomocą profesjonalistów zawiśniemy w powietrzu niczym ptaki. Oderwiemy się od codziennych trosk, ale przede wszystkim – od ziemi! Cała rodzina będzie z pewnością zachwycona, niezależnie od wieku, bo jak zaczynamy się przekonywać, latać każdy może.

7. Ekscytujący mecz piłki nożnej

Jeszcze innym zajęciem mogą być wspólne zajęcia sportowe lub zorganizowana forma rozrywki taka jak ekscytujący mecz piłki nożnej. Odrobina rywalizacji przeciwko sobie zapewni niesamowity ubaw wszystkim uczestnikom. Będzie można bez przeszkód grać z mamą w jednej drużynie czy strzelać gole seniorowi rodu, na chwilę wyrzucić codzienność za linię autu i grać aż do ostatniego gwizdka. W tej grze nie ma przegranych, bo wszyscy dobrze się bawią i spędzają czas razem.

Po tym tekście w wielu głowach pojawiło się znacznie więcej inspiracji na nasze domowe 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną.

Sprawdź: Dom czy siłownia – gdzie najlepiej odbyć trening?

Dom czy siłownia - gdzie najlepiej odbyć trening?

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. 10 marca 2017

    […] Sprawdź: 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną […]

  2. 18 maja 2017

    […] Sprawdź: 7 pomysłów na aktywny wypoczynek z całą rodziną […]

  3. 14 czerwca 2019

    […] czy zranienia). Warto zabrać ze sobą także żel na stłuczenia, szczególnie jeśli planujemy aktywny wypoczynek oraz żel kojący po ugryzieniach […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.